Upadek syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada
Upadek syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada
Baszar al-Asad „zrezygnował z prezydentury i opuścił kraj” – wynika z komunikatu MSZ Rosji. Według Moskwy decyzja ta była efektem „negocjacji” między autorytarnym przywódcą a „szeregiem uczestników konfliktu” w Syrii. „Rosja nie uczestniczyła w negocjacjach” – twierdzi resort.
Rebelianci zajęli Damaszek, ogłosili upadek reżimu.
„W wyniku negocjacji między Baszarem al-Asadem a szeregiem uczestników konfliktu zbrojnego na terytorium Syrii, zdecydował się on zrezygnować z prezydentury i opuścić kraj, polecając pokojowe przekazanie władzy” – czytamy w komunikacie MSZ Rosji.
„Zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich zaangażowanych stron o wyrzeczenie się przemocy i rozwiązanie wszystkich kwestii związanych z rządzeniem za pomocą środków politycznych” – przekazał rosyjski resort.
Jak czytamy, „Federacja Rosyjska jest w kontakcie ze wszystkimi frakcjami syryjskiej opozycji”.
„Wzywamy do poszanowania poglądów wszystkich sił etniczno-religijnych w syryjskim społeczeństwie i wspieramy wysiłki na rzecz ustanowienia integracyjnego procesu politycznego w oparciu o rezolucję 2254, jednogłośnie przyjętą przez Radę Bezpieczeństwa ONZ” – podano.
„Ufamy, że podejście to zostanie wzięte pod uwagę przez Organizację Narodów Zjednoczonych i wszystkie zainteresowane strony, w tym w kontekście realizacji inicjatywy specjalnego przedstawiciela sekretarza generalnego ds. Syrii, pana Geira Pedersena, mającej na celu pilne zorganizowanie międzysyryjskich negocjacji w Genewie” – czytamy w rosyjskim komunikacie.
Moskwa twierdzi, że „podejmowane są wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa” rosyjskim obywatelom w Syrii a rosyjskie bazy wojskowe na terytorium tego kraju „są w stanie wysokiej gotowości”. “Obecnie nie ma poważnego zagrożenia dla ich bezpieczeństwa” – uważa MSZ Rosji.
W niedzielę poinformowano, że Baszar al-Asad jest w Moskwie. Taką informację przekazały rosyjskie agencje, powołując się na źródło na Kremlu. Ponadto Rosja miała przyznać Asadowi i jego rodzinie azyl.
Syryjscy rebelianci oświadczyli, że „po sukcesie błyskawicznej ofensywy wyzwolili Damaszek i obalili reżim Baszara al-Asada, praktycznie bez oporu wojsk rządowych”, a także, że „uwolnili wszystkich więźniów”.
Premier Syrii Muhammad Gazi al-Dżalali wyraził gotowość do pokojowego przekazania władzy, deklarując jednocześnie konieczność przeprowadzenia w kraju wolnych wyborów.
Trwające od półtora tygodnia walki to najpoważniejsze starcia w Syrii od 2020 r., gdy doszło do zamrożenia linii frontu w toczącej się od 2011 r. wojnie domowej. Reżim Asada zdołał wówczas odzyskać kontrolę nad większością terytorium kraju, w dużej mierze dzięki wsparciu Rosji i Iranu.
Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w obecnej fazie konfliktu zginęło już ponad 800 osób, w tym ponad 100 cywilów. Od 2011 r. w wojnie domowej w Syrii zginęło co najmniej pół miliona osób.
Komentarze (28)