Syryjczycy świętują obalenie reżimu Assada w Syrii
Syryjczycy świętują obalenie reżimu Assada w Syrii
Setki osób wzięło udział w wiecu w Mississaudze, aby uczcić wygnanie dyktatora.
Amir Fattal opowiada, że ostatnie dziesięć nocy spędzał przed telewizorem w swoim domu w Oakville, oczekując na wiadomości z Syrii. Gdy dowiedział się, że prezydent Bashar al-Assad opuścił kraj, nie mógł uwierzyć w to, co słyszy.
– Dziś obudziłem się jako wolny człowiek! Jako Syryjczyk czuję się wolny – powiedział Fattal.
Fattal przybył do Kanady w 2016 roku po czteroletniej ucieczce z Syrii. Dziś, podobnie jak inni Syryjczycy mieszkający w Ontario, świętuje upadek 50-letnich rządów rodziny Assadów. Stało się to dzięki błyskawicznej ofensywie zbrojnych frakcji, które przejęły kontrolę nad krajem – dzień, w który wielu nie wierzyło, że kiedykolwiek nadejdzie.
W Mississauga mieszkańcy zgromadzili się w sobotę wieczorem, aby wspólnie celebrować to wydarzenie, a w niedzielę setki ludzi zebrały się na Celebration Square, by uczcić upadek reżimu.
Wśród uczestników był Houssam Harwash, który przybył do Kanady w 2018 roku po tym, jak został aresztowany i spędził 43 dni w syryjskim więzieniu. Harwash wspomina, że kilku jego bliskich przyjaciół zginęło podczas protestów przeciwko reżimowi.
– Marzyłem o tym momencie przez ostatnie 13–14 lat, od początku rewolucji – wyznał w niedzielę. Po doświadczeniu tak dużej przemocy, z nadzieją patrzy na przyszłość Syrii. – Teraz mamy szansę na zmianę i na życie w wolności – dodał.
Nadzieje na nową Syrię
Marwah Kobieh, dyrektor wykonawcza Syryjsko-Kanadyjskiej Fundacji, przyznaje, że wielu Syryjczyków straciło już nadzieję na taki dzień.
– W pewnym momencie pogodziliśmy się z myślą, że naszym zadaniem jest wspieranie syryjskich uchodźców tutaj, w Kanadzie i na całym świecie – powiedziała Kobieh.
Teraz jednak wyraża nadzieję, że nowe władze Syrii dotrzymają obietnic stworzenia wolnego państwa.
– Mamy nadzieję, że Syryjczycy rozproszeni po świecie będą mogli wrócić do ojczyzny i wspólnie odbudować kraj, który przez pół wieku zmagał się z wieloma problemami – dodała.
Nowy rozdział, nowe wyzwania
Przyszłość Syrii w dużej mierze zależy od Abu Mohammeda al-Golaniego, lidera największej frakcji rebeliantów, który deklaruje poparcie dla pluralizmu i tolerancji religijnej. Mimo zerwania z Al-Kaidą, jego grupa, Hayat Tahrir al-Sham (HTS), nadal jest uznawana za organizację terrorystyczną przez USA i ONZ.
Randall Hansen, profesor nauk politycznych z Uniwersytetu w Toronto, zauważa, że nowy przywódca stoi przed ogromnym wyzwaniem zjednoczenia głęboko podzielonego kraju.
– To nowy rozdział w historii Syrii. Jakie będzie zakończenie – szczęśliwe czy tragiczne – dopiero się okaże – powiedział Hansen.
Marzenie o powrocie do ojczyzny
W Oakville Amir Fattal, choć z niepokojem myśli o przyszłości, cieszy się, że Syria ma szansę na odbudowę.
– Mam nadzieję, że zobaczę wolny kraj z demokratycznym systemem. Chciałbym, aby nasza ojczyzna odżyła – powiedział. Marzy, że pewnego dnia uda mu się wrócić do Syrii i pomóc w jej odbudowie, wykorzystując wiedzę i doświadczenie zdobyte w Kanadzie.
Na podst. CBC
Komentarze (22)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.