Air Canada odmówiła przewozu wiolonczeli wartej 4,5 mln dolarów
Air Canada odmówiła przewozu wiolonczeli wartej 4,5 mln dolarów
Para muzyków klasycznych, w tym słynny brytyjski wiolonczelista Sheku Kanneh-Mason, odwołała wyprzedany koncert w Toronto po tym, jak Air Canada odmówiła im wejścia na pokład z wiolonczelą, mimo że wykupili miejsce na instrument.
Kanneh-Mason i jego siostra-pianistka Isata mieli wystąpić w środę w Koerner Hall, ale musieli odwołać koncert w ostatniej chwili, co para ogłosiła w poście na Instagramie. „Najpierw mieliśmy opóźnienia, potem odwołanie, a dzień zakończył się odmową wejścia na pokład z wiolonczelą – pomimo posiadania potwierdzonego miejsca – na nowy, ostatni tego dnia, lot do Toronto” – napisali.
Chociaż w swoim oświadczeniu nie określili odpowiedzialnej linii lotniczej, post zawierał hashtag Air Canada, a także oznaczał konto Air Canada.
Kanneh-Mason trafił w światowe centrum uwagi w 2018 roku w wieku 19 lat, kiedy grał na wiolonczeli podczas ślubu księcia i księżnej Sussex na zamku Windsor. Jego występ obejrzało wtedy ponad dwa miliardy ludzi na całym świecie.
Rzecznik Air Canada powiedział CBC News w e-mailu, że linia lotnicza ma politykę akceptowania wiolonczel w kabinie, gdy zarezerwowano oddzielne miejsce. „W tym przypadku klienci dokonali rezerwacji w ostatniej chwili, ponieważ ich pierwotny lot z inną linią lotniczą został odwołany” – powiedział rzecznik. „Nadal sprawdzamy, co się stało, w tym dlaczego wiolonczela nie została pomyślnie przebookowana”.
Wiolonczela, o której mowa, ma ponad 300 lat i została skonstruowana około 1700 roku przez słynnego weneckiego lutnika Matteo Goffrillera. Według krótkiego filmu o instrumencie, jest on wart ponad trzy miliony euro, czyli około 4,5 miliona dolarów kanadyjskich.
Polityka Air Canada stanowi, że dla instrumentu muzycznego, który nie mieści się w schowku nad głową lub pod siedzeniem, należy wykupić dodatkowe miejsce, a instrument nie może przekraczać 162,5 centymetra wysokości lub długości ani 36 kilogramów wagi. Stwierdza się również, że „liczba instrumentów muzycznych, które można pomieścić podczas każdego lotu, jest ograniczona”.
To nie pierwszy raz, kiedy Kanneh-Mason napotkał problemy próbując przetransportować swoją wiolonczelę drogą lotniczą.
W 2023 r. zwrócił się on do British Airways w mediach społecznościowych, twierdząc, że nie pozwolono mu wejść na pokład z wiolonczelą, mimo że wykupił dla niej miejsce. W tamtym czasie Kanneh-Mason stwierdził, że był to „powszechny problem” dla profesjonalnych muzyków podróżujących z instrumentami, które nie mogą być traktowane jako bagaż rejestrowany.
W poście na Instagramie z tego tygodnia rodzeństwo, które pochodzi z rodziny muzyków, wezwało linie lotnicze do opracowania bardziej przejrzystych zasad dotyczących instrumentów muzycznych.
„Możemy tylko marzyć o czasach, w których wszystkie linie lotnicze będą miały ustandaryzowane, globalne i starannie przemyślane podejście do przewozu cennych instrumentów, które mogą podróżować tylko w kabinie pasażerskiej” – napisali. „W międzyczasie ciężko pracujemy, aby znaleźć nową datę przyjazdu do Toronto w przyszłym roku i oboje nie możemy się doczekać spotkania z wami”.
Środowy występ miał obejmować sonaty wiolonczelowe Mendelssohna, Faure’a, Poulenca, a także kanadyjską premierę utworu brytyjskiej skrzypaczki i kompozytorki Natalie Kloudy. Teraz będą musiały minąć miesiące, zanim Kanadyjczycy usłyszą muzykę duetu. Według strony internetowej Królewskiego Konserwatorium, koncert został przełożony na 3 czerwca 2025 roku.