Ford prosi Ottawę o przedłużenie terminu podatkowego dla darowizn na cele charytatywne
Ford prosi Ottawę o przedłużenie terminu podatkowego dla darowizn na cele charytatywne
Premierzy Kanady wzywają rząd federalny do przedłużenia terminu składania zeznań podatkowych dotyczących darowizn na cele charytatywne do końca lutego.
Premier Ontario Doug Ford wystosował prośbę w liście do premiera Justina Trudeau w Wigilię Bożego Narodzenia, wysłanym jako przewodniczący Rady Federacji.
„Organizacje charytatywne w całej Kanadzie polegają na zbieraniu funduszy na koniec roku, aby wspierać swoją działalność przez cały rok” – napisał Ford. „Jednak tegoroczne wysiłki zostały poważnie dotknięte przez strajk Canada Post, który uniemożliwił darczyńcom dokonywanie zwykłych świątecznych darowizn”.
Organizacje charytatywne odnotowały znaczny spadek darowizn wysyłanych pocztą w tym najbardziej ruchliwym okresie w roku. Obwiniają za to strajk Canada Post, który spowodował zatrzymanie przesyłek listowych na miesiąc, począwszy od połowy listopada, uniemożliwiając darczyńcom wysyłanie czeków w starym dobrym stylu.
Premierzy zwracają się do rządu federalnego o przedłużenie terminu z końca roku do końca lutego 2025 r., co pozwoliłoby darczyńcom na wysłanie czeków później niż zwykle, ale nadal otrzymaliby środki na rok podatkowy 2024.
Premierzy powtarzają apele dyrektorów generalnych trzech grup reprezentujących kanadyjskie organizacje charytatywne – Cooperation Canada, Imagine Canada i Health Charities Coalition of Canada – którzy wspólnie napisali list opublikowany w poniedziałek w The Hill Times.
„Skutki strajku pocztowego będą odczuwalne w 2025 roku” – napisały grupy. „Wydłużenie okresu przyjmowania darowizn do pierwszego kwartału 2025 r. jest prostym i skutecznym rozwiązaniem zapewniającym natychmiastową ulgę i wspierającym sektor charytatywny w odzyskiwaniu utraconych przychodów”.
Armia Zbawienia, która w tym roku odnotowała spadek darowizn świątecznych o ponad 50 procent, co przypisuje strajkowi, również opowiadała się za przedłużeniem terminu podatkowego.
„Wierzymy, że chodzi o zrobienie tego, co słuszne dla tych, którzy codziennie potrzebują pomocy. Jesteśmy wdzięczni premierom za dostrzeżenie znaczenia tej sprawy” – powiedział John Murray, rzecznik organizacji charytatywnej.
Murray powiedział, że jest „ostrożnym optymistą”, że premierzy dodający swój głos do apelu mogą przynieść rezultaty, ale jeśli nie, organizacja charytatywna będzie musiała „dokładnie ocenić” usługi, które może zaoferować w 2025 roku.
Kanadyjski Związek Pracowników Pocztowych, reprezentujący ponad 55 000 członków, rozpoczął akcję protestacyjną 15 listopada w związku z kwestiami, które obejmują sposób rozmieszczenia personelu na proponowane weekendowe zmiany dostaw.
Przewoźnicy pocztowi zostali przywróceni do pracy 17 grudnia, kiedy Kanadyjska Rada Stosunków Przemysłowych ogłosiła, że obie strony znalazły się w impasie i nie będą w stanie osiągnąć porozumienia do końca roku.
Urzędy pocztowe zaczęły przyjmować nowe przesyłki dwa dni później. Ale do tego czasu kończył się czas dla darczyńców na wysłanie czeków.
Murray powiedział, że apele wysyłane pocztą są szczególnie skuteczne, ponieważ główni darczyńcy armii są w wieku powyżej 55 lat i częściej polegają na usługach pocztowych.
Biuro Trudeau nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.
Komentarze (8)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.