Zaczyna się walka z kryzysem opioidowym wśród pracowników budowlanych
Zaczyna się walka z kryzysem opioidowym wśród pracowników budowlanych
Grupa związków zawodowych, propagatorzy opieki zdrowotnej i organizacji non-profit wzywa prowincję do podjęcia działań przeciwko kryzysowi opioidowemu i twierdzi, że pracownicy budowlani są nadal szczególnie narażeni.
One Step Forward: Alliance for Advancing Recovery przygotował listę zaleceń dla rządu Ontario, aby pomóc w walce z kryzysem opioidowym, w tym poprawić dostęp do większej liczby metod leczenia.
Jeremy Baker z Local 27 Carpenters Union powiedział, że miał zaledwie 16 lat, kiedy w swojej pierwszej pracy zobaczył skutki uzależnienia od opioidów w branży. „Czeladnik, który mnie szkolił, był silnie uzależniony od opiatów i patrzyłem, jak z funkcjonującego członka społeczeństwa w końcu odchodzi w nicość” – powiedział Baker w wywiadzie dla CBC Toronto. „Przeraziło mnie to… Od tamtej pory w podobnych sytuacjach umiera jedna osoba rocznie”.
Według raportu Ontario Drug Policy Research Network z 2022 r., jeden na 13 zgonów spowodowanych zatruciem opioidami miał miejsce wśród osób pracujących w branży budowlanej.
Sojusz wydał cztery zalecenia dla rządu prowincji:
- Powołanie awaryjnej grupy zadaniowej w celu koordynacji wysiłków.
- Uruchomienie wirtualnej usługi leczenia uzależnienia od opioidów.
- Zreformowanie modeli finansowania, aby na pierwszym miejscu postawić potrzeby pacjentów.
- Zezwolenie farmaceutom na leczenie uzależnienia od opioidów.
Propozycje te mają na celu wzmocnienie pozycji osób uzależnionych, które szukają leczenia i powrotu do zdrowia, powiedziała dr Larisa Eibisch, lekarz rodzinny, która z pierwszej ręki widziała, jak uzależnienie od opioidów zaczyna się i ewoluuje u osób pracujących w budownictwie.
Powiedziała, że często pracują oni na długich zmianach, zmagają się z samotnością pracy zdalnej, cierpią z powodu bolesnych urazów i presji mentalności „ciężko pracuj, ciężko płać”, oraz mają łatwy dostęp do narkotyków w pracy. „Patrząc na te czynniki kulturowe, nie jest zaskoczeniem, że uzależnienie, a w szczególności zaburzenia związane z używaniem opioidów, są wszechobecne w branży” – powiedziała Eibisch.
Ponad trzy czwarte zgonów spowodowanych zatruciem opiatami wśród robotników miało miejsce u osób, u których wcześniej zdiagnozowano ból, ale tylko jedna na sześć miała receptę na opioidowy lek zastępczy.
„To mówi nam, że ludzie, którzy umierają z powodu zatrucia opioidami w branży budowlanej i pokrewnych, mają problem, są uzależnieni, a mimo to nie mają dostępu do opieki” – powiedziała Eibisch. „Właśnie to chcemy osiągnąć dzięki temu sojuszowi”.
Prowincja pracuje nad stworzeniem „nowoczesnego systemu wsparcia zdrowia psychicznego i uzależnień”, powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia w oświadczeniu dla CBC Toronto.
„W ramach budżetu naszego rządu na 2024 r. inwestujemy dodatkowe 396 mln CAD w ciągu trzech lat, aby nadal wspierać stabilizację, lepszy dostęp i rozwój istniejących usług i programów w zakresie zdrowia psychicznego i uzależnień w nadchodzących latach” – powiedziała rzeczniczka Hannah Jenson.
Nie odpowiedziała na pytania dotyczące tego, czy prowincja rozważa lub planuje przyjąć zalecenia sojuszu, ale podkreśliła, że rząd Ontario jako pierwszy w Ameryce Północnej wymagał zestawów naloksonu na placach budowy – co Eibisch pochwala, twierdząc jednak, że „to tylko część rozwiązania”.
Piętno nadal ogranicza wielu pracownikom dostęp do opieki, powiedział Finn Johnson, rzecznik Regionalnej Rady Stolarzy (Carpenters’ Regional Council), która reprezentuje pracowników w Ontario i zachodniej Kanadzie. „W budownictwie panuje postawa macho… Musisz być twardy, ponieważ wykonujesz pracę fizyczną” – powiedział Johnson.
Baker, który ma teraz 36 lat, twierdzi, że związki zawodowe bardzo wspierają pracowników i starają się pomagać ludziom, którzy tego potrzebują, ale to nie zmienia podstawowego problemu: mężczyźni przepracowują się w wyczerpujących warunkach. Powiedział, że przepracował 120 dni z rzędu, wszystkie 12-godzinne zmiany, co jest powszechne wśród jego rówieśników. „Niszczymy nasze ciała” – powiedział.
Komentarze (13)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.