Wybory – obietnice cięć podatku węglowego
Wybory – obietnice cięć podatku węglowego

Konserwatyści obiecują całkowite zniesieni podatku węglowego.
Półki w kiosku Gordona Fontaine’a na targu rolnym w Calgary, w prowincji Alberta, uginają się pod ciężarem tradycyjnych włoskich produktów.
„Nasza specjalność to oliwa z oliwek, ocet balsamiczny i produkcja makaronu” – mówi Fontaine, właściciel Soffrito.
Jego działalność to nie tylko biznes, ale także pasja do wysokiej jakości składników i ukłon w stronę rodzinnych tradycji. Choć prowadzi firmę od 15 lat, nie brakowało wyzwań, a dodatkowym obciążeniem stał się podatek węglowy nakładany na konsumentów.
– Zdecydowanie odbija się to na naszych wynikach finansowych – przyznaje Fontaine. – Gotujemy na gazie, a także wykorzystujemy go do transportu naszych produktów.
Wybory federalne w Kanadzie zdominowała debata wokół podatku węglowego. Konserwatyści zapowiedzieli jego całkowite zniesienie.
Jednak przełom nastąpił, gdy premier Mark Carney podpisał rozporządzenie, na mocy którego od 1 kwietnia konsumenci zostaną zwolnieni z tego podatku, choć wciąż będzie on obowiązywał w przemyśle.
Dla przedsiębiorców, takich jak Fontaine, to dobra wiadomość.
– Możliwość zaoszczędzenia 100 dolarów tygodniowo byłaby dla mnie ogromnym wsparciem. Mógłbym przeznaczyć te środki na zwiększenie zapasów – mówi z nadzieją.
Prezes organizacji Canadians for Affordable Energy, Dan McTeague, przewiduje, że w większości kraju cena paliwa na stacjach benzynowych spadnie średnio o 19 centów na litrze.
– Jednak ta ulga nie potrwa długo – ostrzega. – Już dwa tygodnie po 1 kwietnia nastąpi przejście z benzyny zimowej na letnią, co podniesie koszty o około 6 centów na litrze. Ostatecznie więc obniżka wyniesie około 14 centów, ale latem ceny mogą znów wzrosnąć ze względu na rosnący popyt i możliwe huragany.
Podział opinii w sprawie podatku węglowego dla przemysłu
Choć w kwestii podatku dla konsumentów zarówno Liberałowie, jak i Konserwatyści przyjęli podobne stanowisko, to w sprawie obciążeń dla przemysłu ich podejścia są diametralnie różne.
Blake Shaffer, adiunkt ekonomii na Uniwersytecie w Calgary, wyjaśnia, że podatek przemysłowy dotyczy głównie dużych emitentów.
– Obejmuje on zakłady naftowe, elektrownie czy fabryki, których emisje przekraczają określony próg. Przeciętny Kanadyjczyk praktycznie tego nie odczuwa – mówi Shaffer.
Podczas gdy Liberałowie chcą utrzymać ten podatek, Konserwatyści proponują jego likwidację i zamiast tego stawiają na ulgi podatkowe dla firm inwestujących w czyste technologie.
Zdaniem Marka Zachariasa z organizacji Clean Energy Canada, utrzymanie podatku dla przemysłu zwiększyłoby konkurencyjność Kanady, szczególnie w kontekście eksportu.
– Unia Europejska już od przyszłego roku wprowadzi zasadę, że jeśli kraj nie stosuje opłaty za emisję dwutlenku węgla, to jego towary i tak zostaną nią obciążone przy imporcie do UE – tłumaczy Zacharias – Dlatego takie rozwiązanie ma sens z punktu widzenia gospodarki.
Obecnie tylko cztery regiony Kanady – Wyspa Księcia Edwarda, Nunavut, Manitoba i Jukon – stosują federalny system podatku węglowego dla przemysłu. Pozostałe prowincje mają własne regulacje w tym zakresie.
Shaffer uważa, że ewentualne zniesienie polityki federalnej nie oznaczałoby automatycznego wycofania podatku przemysłowego, a jego wpływ na konsumentów byłby minimalny.
– To dobrze skonstruowana polityka, która nie przenosi ciężaru na zwykłych obywateli – wyjaśnia.- Jej celem jest zachęcanie firm do bardziej ekologicznej produkcji.
Adiunkt ekonomii z uniwersytetu w Calgary nie zauważa jednak, że firmy, które muszą płacić podatek węglowy, poniesione koszty wliczają w cenę swoich produktów, co przenosi się na konsumentów, czyli zwykłych Kanadyjczyków, więc o oni i tak w rezultacie płacą ten węglowy podatek.
Zieloni, Nowi Demokraci oraz Blok Quebecu nie przedstawili jeszcze konkretnych propozycji dotyczących podatku węglowego, ale konsekwentnie opowiadają się za inwestycjami w odnawialne źródła energii.
Rzecznik NDP stwierdził, że partia chce „przesunąć odpowiedzialność za emisje na wielkich trucicieli, zamiast obciążać konsumentów”.
Fontaine zamierza uważnie śledzić rozwój sytuacji i ma nadzieję, że podatek dla konsumentów zostanie zniesiony na stałe.
– Chcielibyśmy wierzyć politykom na słowo i liczymy, że spełnią swoje obietnice – podsumowuje.
Na podst. CTV News
Komentarze (10)