Zapowiedź lodowej burzy i zimowe rozliczenia torontońskich służb
Zapowiedź lodowej burzy i zimowe rozliczenia torontońskich służb

Mężczyzna odśnieża chodnik po intensywnych opadach śniegu w Toronto, czwartek, 13 lutego 2025 r.
Environment Canada wydało specjalne ostrzeżenie pogodowe dla Toronto i całego regionu GTA, zapowiadając możliwość wystąpienia „silnej wiosennej burzy lodowej”. Zjawisko to ma rozpocząć się w późnych godzinach wieczornych w piątek i potrwać aż do poniedziałku przyszłego tygodnia.
W oficjalnym komunikacie, opublikowanym w środę, krajowa agencja meteorologiczna podkreśliła rosnącą pewność co do rozległych i długotrwałych opadów marznącego deszczu w południowej oraz północno-wschodniej części Ontario.
„Obecnie nie można jeszcze dokładnie określić obszaru o największym przyroście lodu, jednak największe prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska dotyczy środkowego i wschodniego Ontario, szczególnie rejonu między Parry Sound a Kingston. W miarę zbliżania się burzy będą wydawane szczegółowe ostrzeżenia” – poinformowała agencja.
Według przewidywań marznący deszcz może spowodować powstanie warstwy lodu o grubości nawet 15 milimetrów, a w niektórych miejscach może ona przekroczyć 20 milimetrów.
Dodatkowo, w środkowym i północno-wschodnim Ontario istnieje ryzyko wystąpienia lokalnych opadów śniegu oraz nagromadzenia się lodu o łącznej grubości od 5 do 15 centymetrów.
Meteorolodzy ostrzegają również przed możliwymi przerwami w dostawie prądu oraz łamaniem się gałęzi drzew pod ciężarem narastającej warstwy lodu.
Zmagania torontońskich służb z zimą
W kontekście najnowszych prognoz pogodowych warto wspomnieć o raporcie Urzędu Miasta Toronto, który ujawnia, że niemal połowa miejskiego sprzętu do odśnieżania chodników nie działała podczas lutowych śnieżyc. Burze te przyniosły mieszkańcom Toronto aż 50 centymetrów śniegu.
Dokument opublikowano w środę, po tym jak zastępca burmistrza Jennifer McKelvie zwróciła się o przeprowadzenie dochodzenia administracyjnego w sprawie trzech dużych opadów śniegu w lutym. Pokrywa śnieżna w mieście osiągnęła wówczas 50 cm, co było drugim najwyższym wynikiem w historii i największym od 15 stycznia 1999 roku.
Po intensywnych opadach mieszkańcy zaczęli zgłaszać liczne skargi na długi czas odśnieżania chodników. W odpowiedzi burmistrz Olivia Chow zarządziła przegląd umów z prywatnymi firmami odpowiedzialnymi za odśnieżanie Toronto. Całkowite usunięcie śniegu zajęło łącznie aż 18 dni.
Raport ujawnił, że spośród 59 pojazdów do odśnieżania należących do i obsługiwanych przez Dział Usług Transportowych, jedynie 34 były sprawne 8 lutego – pierwszego dnia opadów. W kolejnych dniach liczba działających maszyn wynosiła 36 (12 lutego) i 26 (26 lutego). Średnia dostępność sprzętu, dzięki trwającym naprawom, wyniosła zaledwie 60 procent.
Główne przyczyny niedostępności sprzętu podzielono na dwie kategorie: 60 procent usterek wynikało z awarii technicznych pojazdów, natomiast pozostałe 40 procent było związane z problemami operacyjnymi, takimi jak kolizje, przeciążenie czy uszkodzenia podzespołów.
Już w 2021 roku, podczas pilotażowego programu przeprowadzonego przy opadach śniegu od 10 do 15 cm, zauważono podobne trudności operacyjne. Wady sprzętu obejmowały m.in. niedostateczną moc, problemy z przyczepnością oraz awarie układów hydraulicznych spowodowane nagromadzeniem się śniegu przekraczającym możliwości maszyn.
Toronto odpowiada za odśnieżanie 1461 kilometrów chodników, co stanowi około 30 procent całej operacji zimowego utrzymania miasta. Pozostałe 70 procent realizują prywatne firmy.
Raport porusza również kwestię ustalenia standardów odśnieżania po intensywnych burzach śnieżnych. Podkreślono, że stworzenie jednolitych norm jest trudne, ponieważ działania te zależą od ilości opadów, warunków pogodowych oraz czynników takich jak nielegalnie zaparkowane pojazdy.
Podczas lutowej burzy ponad 3600 samochodów otrzymało mandaty za parkowanie na trasach przeznaczonych do odśnieżania, a ponad 70 z nich zostało odholowanych.
Dział Usług Transportowych planuje przedstawić propozycje dotyczące standardów odśnieżania w corocznym raporcie o zimowym utrzymaniu miasta, który zostanie opublikowany w lipcu 2025 roku. Dokument ten będzie zawierał konkretne zobowiązania, takie jak harmonogramy, oczekiwane rezultaty oraz zasoby niezbędne do ich realizacji.
Na podst. CityNews
Komentarze (12)