Stracił mowę, dostał rekordowe odszkodowanie
Stracił mowę, dostał rekordowe odszkodowanie
W Polsce przyznano rekordowe odszkodowanie w wysokości ponad 200 tysięcy złotych pacjentowi, który na skutek błędów diagnostycznych stracił mowę. Decyzję o przyznaniu świadczenia podjął Rzecznik Praw Pacjenta, a środki wypłacono z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.
Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec, poinformował o najwyższym dotąd odszkodowaniu przyznanym z Funduszu. Sprawa dotyczy mężczyzny, który zgłaszał problemy z chrypką, chrapaniem i trudnościami w oddychaniu. Jak się później okazało, dolegliwości te były objawami raka krtani. Niestety, wskutek nieprawidłowego postępowania diagnostycznego rozpoznanie nowotworu opóźniło się o ponad 15 miesięcy.
Opóźniona diagnoza sprawiła, że konieczne było całkowite usunięcie krtani, co w konsekwencji doprowadziło do trwałej utraty mowy.
„W związku z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, uciążliwością leczenia oraz pogorszeniem jakości życia, Rzecznik Praw Pacjenta przyznał pacjentowi z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych kwotę w wysokości 202 971 złotych” – przekazano w oficjalnym komunikacie.
Dodatkowo pacjent otrzymał zaświadczenie, które umożliwia mu korzystanie poza kolejnością ze świadczeń zdrowotnych oraz usług farmaceutycznych dostępnych w aptekach.
Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych
Działający od września 2023 roku Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych umożliwia pacjentom uzyskanie rekompensaty bez konieczności prowadzenia wieloletnich procesów sądowych. Ma on na celu ochronę praw pacjentów oraz zapewnienie im sprawiedliwego wsparcia w przypadku niepożądanych zdarzeń medycznych.
„Fundusz zapewnia realne wsparcie poszkodowanym pacjentom i ich rodzinom. Ma również znaczenie dla lekarzy, ponieważ ogranicza konieczność angażowania się w długie postępowania sądowe. W dłuższej perspektywie analiza zgłaszanych przypadków pozwoli lepiej zrozumieć źródła błędów medycznych, co przyczyni się do poprawy standardów opieki zdrowotnej w Polsce” – zaznaczono w komunikacie.
Z danych przedstawionych przez Rzecznika Praw Pacjenta wynika, że od momentu uruchomienia Funduszu przyznano już ponad 19 milionów złotych dla 318 osób. Aż 99 proc. pacjentów i wnioskodawców zaakceptowało przyznane świadczenia, a średnia ich wysokość wyniosła niemal 61 tysięcy złotych.
Na podst. Polsat News
Komentarze (2)