Małżeństwo, kontra Google i kara w wysokości 2,6 miliarda dolarów
Małżeństwo, kontra Google i kara w wysokości 2,6 miliarda dolarów
Shivaun Raff i jej małżonek Adam są zaangażowani w długotrwałą batalię prawną z firmą Google.
“Google praktycznie usunęło nas z sieci,” mówi para. Shivaun Raff i Adam musieli stawić czoła niemałym wyzwaniom w dniu debiutu ich przedsiębiorstwa w czerwcu 2006 roku, kiedy uruchomili Foundem, innowacyjny serwis porównujący ceny, w którego budowę zainwestowali dużo czasu i zasobów. Niestety, ich seria nieszczęść dopiero się rozpoczynała.
Foundem stał się ofiarą filtrów antyspamowych Google, co skutkowało bardzo niskim umieszczeniem serwisu na listach wyników wyszukiwania dla popularnych zapytań, takich jak “porównanie cen” czy “porównaj i kup”. Ta niewielka widoczność sprawiała, że dochody z ich witryny, która pobierała opłatę za każde kliknięcie klienta w informacje o produkcie w celu uzyskania dostępu do innych stron internetowych, były znikome.
Ogromna walka prawna, która rozpoczęła się po niepowodzeniu startu Foundem, zakończyła się gigantyczną karą w wysokości 2,4 miliarda euro (około 2,6 miliarda dolarów) nałożoną na Google za nadużycie dominującej pozycji na rynku. Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzucił w końcu we wrześniu 2024 r. apelację Google, potwierdzając wyrok z czerwca 2017 r.
W swojej pierwszej publicznej wypowiedzi po wydaniu ostatecznej decyzji sądowej, Shivaun i Adam wyjaśnili, że początkowo uważali, iż nieudany start ich witryny był wynikiem błędu. Jednak nic z tego. Dwoje przedsiębiorców wysłało do Google wiele próśb o usunięcie ograniczeń, ale nie otrzymali żadnej odpowiedzi jeszcze przez ponad dwa lata.
Ich serwis internetowy “sprawdził się doskonale” w innych wyszukiwarkach, ale to nie miało znaczenia, ponieważ “wszyscy korzystają z Google”. Dodatkowo zrozumieli, że to nie tylko ich serwis był dyskryminowany przez Google, gdy w 2017 r. gigant internetowy został sprawdzony i ukarany.
Rozczarowanie początkowym potknięciem przerodziło się w podejrzenia o niedozwolone praktyki konkurencyjne, które prowadziły do śledztw antymonopolowych przez Komisję Europejską. Próby skierowania uwagi mediów i organów regulacyjnych na ich problem początkowo nie przynosiły sukcesu, ale w końcu zyskały na sile.
Para pozostała niewzruszona, mimo że Foundem został ostatecznie zamknięty w 2016 roku. Dźwignięli się z trudności i złożyli pozew cywilny przeciwko Google. Jednakże, jak przyznaje Adam, gdyby wiedzieli, jak długo to potrwa, to mogli podjąć inną decyzję.
Komentarze (1)