Obolałe i sztywne ramiona Przebieg choroby i leczenie (część 2)
Obolałe i sztywne ramiona Przebieg choroby i leczenie (część 2)
Zespół Bolesnego Zamrożonego Barku „Zamrożony bark”, (Frozen Shoulder) polega na obkurczeniu torebki stawowej stawu ramiennego, spowodowanego stanem zapalnym i powstawaniem zrostów. Przebieg choroby składa się zwykle z trzech dokuczliwych etapów: I faza zamrażania- występuje bardzo silny ból; II faza zamrożenia- moment, w którym ból się zmniejsza. Występuje natomiast dokuczliwe usztywnienie stawu i uczucie zrywania mięśni podczas intensywnych ruchów, bądź w trakcie spoczynku (nasilone objawy w nocy); III faza odmrażania – czyli stopniowy powrót pacjenta do zdrowia w ciągu kolejnych 12-36 miesięcy.
Leczenia ma na celu zatrzymanie postępów choroby, zlikwidowanie dolegliwości bólowych i poprawieniu ruchomości chorego barku. Leczenie, które może trwać nawet kilka miesięcy, musi nadzorować doświadczony fizjoterapeuta. Jeśli nie zastosujemy leczenia albo będzie ono źle prowadzone może dojść do utrwalenia bólu barku i upośledzenia funkcji. Ze względu na to, że w przebiegu choroby można wyróżnić 3 okresy, także leczenie powinno być dostosowane do każdego z nich: I faza zamrażania: przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Można zastosować temblak, aby odciążył staw. Na tym etapie nie stosuje się żadnych ćwiczeń bezpośrednio na bark.
Wskazane są natomiast ćwiczenia łopatki, kręgosłupa piersiowego. Dodatkowo stosuje się fizykoterapię o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, zimne okłady. W każdym przypadku można spróbować ostrzyknięcia dostawowego.
2-ga faza zamrożenia:, kiedy ból ustępuje, można zacząć działania przywracające ruch. Należy pamiętać, żeby ból po ćwiczeniach nie utrzymywał się dłużej niż 2 godziny. Oznaczać to może, że terapia jest zbyt intensywna.
Żeby zminimalizować efekt po zabiegowego podrażnienia wskazane jest stosowanie krioterapii w wersji domowej – okłady). Terapię zamrożonego barku prowadzi się 2-3 razy w tygodniu. Dodatkowo pacjent zobowiązany jest do wykonywania ćwiczeń domowych utrwalających odzyskany zakres ruchu. W tej fazie stosowane są: laser (działa przeciwbólowo, przeciwzapalne, stymulujące, przyspiesza procesy odżywiania, regeneracji komórek oraz pobudza miejscowe krążenie krwi), ultradźwięki (działanie przeciwzapalne, rozluźniające mięśnie i poprawiające ukrwienie), prądy interferencyjne (stymulacja przeciwbólowa i przeciwzapalna).
Stosuje się również kinezyterapię: ćw. bierne, czynno- bierne, czynne, w odciążeniu (poprawiają one i utrzymują zakres ruchu w stawie), techniki rozluźniające (napięcie mięśni wokół łopatki i stawu barkowego– powodują zmniejszenie odczuć bólowych i stwarzają lepsze warunki do odzyskania utraconego zakresu ruchów w stawie), techniki rozciągające torebkę (poprawiają uzyskać większą mobilność w stawie z prawidłową osteokinematyką), techniki manualne (torowanie prawidłowego ruchu w stawie, zapobiega powstawaniu nieprawidłowych kompensacji.).
Dodatkowo pomocny jest również masaż (uruchamianie różnych warstw tkankowych, ścięgien, miejscowe przekrwienie, zwiększenie metabolizmu, uruchomienie lub odblokowanie stawu). Ćwiczenia domowe. III faza odmrożenia- kontynuacja fizjoterapii, w dalszym etapie treningu może wzmacniać siłę i wytrzymałość mięśni. Nie licz na to, że ból minie samoistnie. Im dłużej zwlekasz z podjęciem odpowiedniego leczenia tym gorzej. Ograniczenia mobilności stawu stopniowo narastają. Zespół zamrożonego barku nieleczony może prowadzić do 70% stałego ograniczenia sprawności całej obręczy barkowej.
Niedawno nasza Klinika wzbogaciła się o rezydentkę fizjoterapii mgr. Justynę, która uzyskała tytuł magistra fizjoterapii w 2014 r w Szczecinie. Obecnie po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego uzyskała tytuł rezydenta fizjoterapii w Ontario. Justyna ma rozlegle doświadczenie w terapii bólów, szyi, pleców, kolan i barków oraz po wypadkach samochodowych. Justyna zaprasza Polonię do naszej Kliniki.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
Lekarz z Polski.
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów. Pomożemy ci pozbyć się środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń po bezpłatną niezobowiązującą konsultację. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji prosimy o email na
emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE
& PHYSIOTHERAPY CENTER
Tel. 905-270-5553
1140 Burnhamthorpe Rd. W.
Unit 123, Mississauga
(przy Erindale Station Rd.,
na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika została wybrana przez
Top Choice Awards,
jako najlepsza w Mississauga na rok
2018, 2019 i 2020.