Skręcenie stawu skokowego część 2
Skręcenie stawu skokowego część 2
Postępowanie zależy przede wszystkim od rodzaju i stopnia uszkodzenia.
Zniszczone więzadła zagoją się, jeśli będzie ono prawidłowo przeprowadzone. W skręceniu lekkiego stopnia można pomóc sobie samemu.
Sprowadza się to do maksymalnej ochrony stawu, odciążenia najlepiej na 72 godziny, schłodzenia, unieruchomienia i w końcu na elewacji, czyli uniesienia kończyny w górę ok 15-20 cm na poduszce. Starajmy się przez pierwsze 3-4 doby nie obciążać kończyny, najlepiej w ogóle nie chodzić. Zabandażować staw w taki sposób by nie drętwiały i siniały palce. Przydatne są również krótkotrwałe kąpiele stopy w zimnej wodzie.
Takie postępowanie zmniejsza dolegliwości bólowe, ogranicza obrzęk, zapobiega zrostom i przyspiesza gojenie uszkodzonych tkanek. Do działań fizjoterapeutycznych zalicza się ultradźwięki, które przyspieszają resorpcję wysięku i uśmierzają ból. W drugim bądź trzecim tygodniu warto zastosować indywidualnie dobrane ćwiczenia, które mają zapobiegać ponownym nawykowym skręceniom stopy.
W skręceniu średniego stopnia staw musimy unieruchomić. Odciążenie w opatrunku gipsowym lub ortezie najczęściej trwa 2-3 tygodnie. Do działań fizjoterapeutycznych zaliczają się tutaj ultradźwięki i laseroterapię, które przyspieszą regeneracje tkanek. Prądy interferencyjne mają działanie przeciwbólowe i zwiększają przekrwienie naczyń. Wprowadza się również ćwiczenia zginania i prostowania stawu skokowego. Ruchy rotacyjne w stawie najlepiej rozpocząć w wodzie podczas pływania (zalecane są wszystkie style, szczególnie pływanie żabką). Z czasem zwiększa się intensywność i obciążenie w ćwiczeniach, dodatkowo stosuje się ćwiczenia równoważne, które zwiększają czucie głębokie.
W skręceniu trzeciego stopnia jedynym wyjściem jest leczenie operacyjne. Po nim następuje unieruchomienie chorej kończyny na okres 6-8 tygodni. Następnie zaczyna się fizjoterapia i usprawnianie, takie jak w przypadku skręcenia II stopnia.
W leczeniu pomocne są również masaż leczniczy i mobilizacje. Działania te zapobiegają sklejeniu więzadeł, poprawiają ich ukrwienie i elastyczność, pomagają w szybszym tworzeniu się blizny przywracając odpowiednią funkcję w stawie.
W leczeniu pomocne są również techniki manualne, takie jak głęboki masaż poprzeczny, mobilizacje, manipulacje. Działania te zapobiegają sklejeniu więzadeł, poprawiają ich ukrwienie i elastyczność, pomagają w szybszym tworzeniu się blizny przywracając odpowiednią funkcję w stawie.
Pamiętajmy o paru wskazówkach, które nie sprzyjają w leczeniu skręcenia stawu skokowego. Bezwzględnie należy unikać ciepłych okładów, maści rozgrzewających, ciepłych i długich kąpieli, aspiryny (powoduje rozrzedzenie krwi i zwiększa wewnętrzny wylew, krwawienie), zbyt wczesnego obciążania stopy. Gdy stosujemy kompresy lodowe należy układać je na ręcznik, inaczej może dojść do odmrożenia.
Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie po urazie. Więc jeśli zdarzy Ci się skręcić kostkę pamiętaj o jak najszybszym kontakcie z doświadczonym fizjoterapeutą. Ważne jest, aby tego urazu nie zbagatelizować, ponieważ nieleczony może doprowadzić do nawykowych skręceń i trwałej niestabilności stawu, uniemożliwiając powrót do pełnej sprawności fizycznej oraz silnymi dolegliwościami bólowymi, które będą nasilać się wraz z wiekiem.
Jeśli macie Państwo pytania, proszę o telefon 905-270-5553
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada. Lekarz z Polski.
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń lub emailuj po bezpłatną niezobowiązującą konsultację: 905-270-5553, oraz email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER
1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards jako najlepsza w Mississauga w 2018, 2019, 2020, 2021.