Wypadnięty dysk – co należy robić?
Wypadnięty dysk – co należy robić?
W naszym kręgosłupie znajdują się 23 dyski międzykręgowe. Amortyzują one wstrząsy podczas chodzenia.
Co się dzieje, gdy dochodzi do uszkodzenia dysku, co potocznie nazywamy wypadniętym dyskiem, a w języku medycznym przepukliną dyskową?
Najczęściej jest to przeszywający, paraliżujący ból pleców promieniujący do pośladka lub nogi, któremu towarzyszy drętwienie kończyny dolnej, gdy uszkodzony dysk jest w okolicy lędźwiowej. Natomiast przepuklina w okolicy szyjnej manifestuje się bólem szyi promieniującym do ręki. Około 40% osób dowiaduje się o przepuklinie przypadkowo, gdy lekarz zaleci im MRI z powodu przewlekłych nawracających bólów pleców.
Najczęstszą przyczyną przepukliny jest dźwiganie, ale czasami może to być przewlekłe przeciążenie kręgosłupa na przykład zła postawa u osób pracujących w biurze.
Jeśli mamy objawy wypadniętego dysku to powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i doświadczonego fizjoterapeuty.
Lekarz skieruje pacjenta na MRI, co potwierdzi diagnozę.
Natomiast fizjoterapeuta powinien zlecić zestaw odpowiednich ćwiczeń, które stopniowo przesuną dysk na fizjologiczne miejsce, co odciąży uciśnięty nerw. To spowoduje zmniejszenie bólu i rozluźnienie mięśni. Dlatego warto udać się do doświadczonego fizjoterapeuty, a nie leczyć się samemu, ponieważ źle dobrane ćwiczenia mogą pogłębić przepuklinę i pogorszyć dolegliwości. Taką nieinwazyjną terapię powinniśmy kontynuować nawet przez kilka miesięcy, gdyż zabieg operacyjny zawsze wiąże się z ryzykiem różnych powikłań. Obecnie tylko u około 3% pacjentów z wysuniętym dyskiem wykonuje się chirurgiczne usunięcie zniszczonego fragmentu dysku. Najczęstszym wskazaniem jest przejściowy niedowład stopy (tzw. stopa opadająca).
Jeśli zabieg jest wykonany za późno, to paraliż jest nieodwracalny. U każdego z nas z wiekiem dochodzi do degeneracji dysków, gdyż tracą swoją elastyczność i sprężystość podobnie jak nasza skóra.
Aby uniknąć tych problemów, należy ciężkie przedmioty dźwigać we właściwy sposób, w przeciwnym bowiem wypadku dochodzi do nadmiernego przeciążenia mięśni i dysków, co manifestuje się silnym bólem pleców. Ból ten może pojawić się od razu, a czasami dopiero po kilku dniach. Pamiętajmy, gdy dźwigamy coś ciężkiego, powinnyśmy kucnąć i dźwigać ze zgiętych nóg.
Jeśli macie Państwo pytania, proszę o telefon 905-270-5553
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
Lekarz z Polski
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń lub emailuj po bezpłatną niezobowiązującą konsultację:
905-270-5553, oraz email:
emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE
& PHYSIOTHERAPY CENTER
1140 Burnhamthorpe Rd. W.
Unit 123, Mississauga
(przy Erindale Station Rd.,
na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała
Top Choice Awards
jako najlepsza w Mississauga
w 2018, 2019, 2020, 2021.