Bóle pleców – fakty i mity
Bóle pleców – fakty i mity
Kilka mitów i prawd na temat bólów pleców.
Mit # 1. Gibkie plecy nie gwarantują pleców bez bólu. Przeciwnie osoby z dużą ruchomością pleców mają większe ryzyko, że w przyszłości będą mieli problemy z plecami. Dlaczego? Otóż mięśnie nóg, ramion, barków i bioder służą do tego, aby wykonać określony ruch. Natomiast funkcją mięśni pleców i brzucha jest ustabilizować i wyhamować.
Mit # 2. Bardzo silne mięsnie pleców są gwarancją, że nie doznamy kontuzji pleców. W praktyce jest wręcz odwrotnie. Badania naukowe profesora McGilla udowodniły, że pacjenci z powtarzającym się bólem pleców często mają silne mięśnie pleców oraz sztywne biodra oraz często przeciążają plecy w życiu zawodowym (np. kontraktorzy). Dlaczego tak się dzieje? Osoby te mają złą technikę dźwigania, siedzenia i chodzenia, co przeciąża kręgosłup. Głównym problemem jest ograniczona ruchomość bioder i tą dysfunkcję należy skorygować. Ponadto pacjenci ci też mają małą wytrzymałość torsu na powtarzające się czynności. Ważne jest, aby prawidłowa mechanika kręgosłupa była wsparta odpowiednią wytrzymałością mięśni.
Mit # 3. Najczęstsza przyczyna bólów pleców. Powszechnie uważa się, że ból pleców jest wynikiem określonego urazu, co często nie jest prawdą. Najczęściej ból pleców jest wynikiem wielu mikrourazów. Przykładem może być chroniczne przeciążenie kręgosłupa, co prowadzi do uszkodzenia dysku, na skutek powtarzającego się częstego zginania i skręcania pleców.
Mit # 4 Zła terapia. Najczęstszą diagnozą w przypadku bólów kręgosłupa stawianą przez lekarzy jest tak zwany „niespecyficzny ból pleców”. Wtedy najczęściej przypisują leki rozluźniające mięśnie, które rzadko przynoszą ulgę. Dlaczego? Bolesne i napięte mięśnie są wynikiem złej postawy ciała. Dopóki nie skorygujemy postawy, napięcie mięśni się nie zmieni, nawet po użyciu leków przeciwskurczowych. Ich głównym działaniem ubocznym jest senność i dlatego nie należy prowadzić po nich samochodu. Doświadczony fizjoterapeuta może odpowiednimi technikami skorygować postawę ciała, co szybko odciąża mięśnie kręgosłupa i „magicznie” usuwa ból pleców. Dlatego pierwszym krokiem w rehabilitacji bólów pleców jest znalezienie i usuniecie przyczyn tej dolegliwości i eliminacja złych nawyków ruchowych. Krytyczne jest ustalenie czy pacjent ma dobre i złe dni, jeśli chodzi o ból pleców. Jeśli tak to należy wykonać testy prowokacyjnie wywołujące objawy. Jeśli odczuwamy ból podczas siedzenia, wówczas możemy zastosować „McKenzie roll”- specjalny wałek miedzy oparciem krzesła a plecami. Ponadto należy unikać zginania pleców do przodu i planoeać częste przerwy w siedzeniu. Fizjoterapeuta powinien zalecić ćwiczenia, które zniwelują mechaniczny stres, spowodowany siedzeniem.
Mit # 5 Złe ćwiczenia. Robienie ćwiczeń, które są odpowiednie dla osób zdrowych, jest bardzo szkodliwe, jeśli mamy niestabilne plecy i problemy z ruchomością bioder. Mam tu na myśli jogę i pilates. Pacjenci, którzy odczuwają ból już po przejściu 20 metrów, powinni wykonywać odpowiednie ćwiczenia 3 razy dziennie, a nie jak to jest standardowo zalecane raz dziennie, 3 razy w tygodniu. Krótki wysiłek stopniowo zwiększy ich wydolność i tolerancję. Stopniowo będą mogli wydłużać czas sesji i wykonywać ćwiczenia bez bólu dłużej, raz dziennie.
Jeśli macie Państwo pytania, proszę o telefon 905-270-5553
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
Lekarz z Polski
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń lub emailuj po bezpłatną niezobowiązującą konsultację:
905-270-5553, oraz email:
emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE
& PHYSIOTHERAPY CENTER
1140 Burnhamthorpe Rd. W.
Unit 123, Mississauga
(przy Erindale Station Rd.,
na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała
Top Choice Awards
jako najlepsza w Mississauga
w 2018, 2019, 2020, 2021.