Wpływ postawy na bóle pleców
Wpływ postawy na bóle pleców
Zespół skrzyżowania dolnego (ZSD) jest zaburzeniem postawy, głównie w obrębie układu mięśniowego.
Zaburzenie to manifestuje się bolesnością i ograniczeniem funkcji układu ruchu w okolicy lędźwiowej.
Powodem występowania powyższych dysfunkcji jest najczęściej nieprawidłowa pozycja siedząca, trwająca wiele godzin. Bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej często mylnie kojarzone są z występowaniem ucisku dysku na nerw, natomiast problem może dotyczyć jedynie minimalnych podwichnięć stawów międzykręgowych oraz zaburzeń struktury i mechaniki kręgosłupa. Nieleczony zespół posturalny może prowadzić do zwyrodnień stawów kręgosłupa.
Terapia podobnie jak w przypadku zespołu skrzyżowania górnego (ZSG) będzie polegała na korekcji postawy ciała po przez wyrównanie napięcia mięśniowego i rozciągnięcie skróconych mięśni oraz wzmocnienie mięśni osłabionych. Ponieważ nasze ciało jest funkcjonalnie powiązane poprzez mięśniowe ciągi kinetyczne, to dysfunkcja postawy w okolicy szyjnej może powodować zaburzenia postawy w okolicy lędźwiowej (ZSD). Zarówno w przypadku zespołu skrzyżowania górnego, jak i zespołu skrzyżowania dolnego będą występowały punkty spustowe (czyli intensywne kurcze mięśni) i należy ich terapię włączyć do procesu leczenia.
Wskazane będą również techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego przez zastosowanie np. baniek chińskich oraz profesjonalny masaż tkanek głębokich. W ćwiczeniach wzmacniających wykorzystujemy opór własnego ciała, taśmy gumowe (thera bands) oraz hantle. Najważniejsza jest prewencja wtórna, polegająca na zmianie nawyków nieprawidłowego siedzenia. Należy dostosować miejsce pracy pod względem ergonomicznym (wysokość biurka, krzesła, ustawienia monitora, klawiatury, również fotela samochodowego) oraz robić częste przerwy na rozprostowanie sztywnych mięśni.
Rehabilitacja metodą McKenziego, leczy przyczyny bólów pleców, a nie jedynie czasowo uśmierza ból. Stosowanie tej terapii pomaga naszym pacjentom szybko powrócić do aktywnego życia i pozbyć się sztywności i bólu pleców. Ćwiczenia opracowane zostały przez fizjoterapeutę z Nowej Zelandii, Robina McKenziego w latach 50-tych. Metoda McKenziego należy do najlepiej udokumentowanych metod leczenia bólów kręgosłupa. Metoda McKenziego uczy pacjenta utrzymywania odpowiedniej postawy podczas codziennych czynności, co pozwoli niwelować ból kręgosłupa. Podnosząc ciężkie przedmioty, należy przysiąść i uginając nogi, nie schylać się z pozycji stojącej.
Spać należy na równym, dość twardym materacu, w razie potrzeby z wałkiem obejmującym biodra i talię, by utrzymać prostą pozycję kręgosłupa. Wyrobienie odpowiednich nawyków utrzymywania odpowiedniej postawy pozwala na uniknięcie lub zmniejszenie bólu w dotkniętych deformacjami lub uszkodzeniami partiach kręgosłupa.
Jeśli macie Państwo pytania, proszę o telefon 905-270-5553
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
Lekarz z Polski
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń lub emailuj po bezpłatną niezobowiązującą konsultację:
905-270-5553, oraz email:
emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE
& PHYSIOTHERAPY CENTER
1140 Burnhamthorpe Rd. W.
Unit 123, Mississauga
(przy Erindale Station Rd.,
na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała
Top Choice Awards
jako najlepsza w Mississauga
w 2018, 2019, 2020, 2021.