Jak radzić sobie z bólem szyi? Część 2
Jak radzić sobie z bólem szyi? Część 2
Zdaniem naukowców w tej chwili ból szyi odczuwa do 78% populacji
Istnieje wiele sposobów leczenia tego rodzaju bólu oraz zapobiegania jego wystąpieniu w przyszłości. Chronicznym bólom karku często towarzyszą napięciowe bóle głowy (tension headaches).
Oto kilka sposobów na złagodzenie bólu:
- Stosowanie leków przeciwbólowych. Leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne np. Advil, mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i zwiększeniu ruchomości szyi. Najlepiej przyjmować je zgodnie z zaleceniami swojego lekarza i zawartymi w ulotce. Zażywanie tych leków dłużej niż 2 tygodnie może uszkodzić śluzówkę żołądka i spowodować nadżerkę i krwawiene a nieustępujący ból może wskazywać na poważniejszy problem.
- Wykonywanie ćwiczeń szyi. Spokojne ćwiczenia szyi również pomagają w utrzymaniu sprawności ruchowej. Ćwiczenia powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb przez doświadczonego fizjoterapeutę. Terapeuta powinien upewnić się, że pacjent wykonuje ćwiczenia prawidłowo, ponieważ należy kontynuować te ćwiczenia w domu. Najnowsze badania naukowe (Task Force on Neck Pain – 2010), wykazały, że siedzący tryb życia znacznie zwiększa ryzyko bólu szyi.
- Można wypróbować terapię ciepłem i zimnem. Przez pierwsze 48 godzin po urazie szyi pomóc może przykładanie do obolałego miejsca okładów z lodu. Po tym czasie można również zastosować ciepłe okłady.
Używanie twardej poduszki do spania. Można wypróbować poduszkę z wyprofilowanym podparciem pod szyję. - Noszenie kołnierzy ortopedycznych/gorsetów. Można je stosować przez krótki czas i tylko, jeśli takie jest zalecenie twojego lekarza. Większość lekarzy i fizjoterapeutów jest obecnie zdania, że lepiej starać się utrzymać szyję w ruchu.
Oczywiście, profilaktyka jest lepszą strategią niż leczenie. Pomóc mogą: regularne przerwy w pracy przy komputerze, skorygowanie postawy ciała, regularne ćwiczenia (w tym ćwiczenia szyi) oraz rzucenie palenia. Warto też zachować ostrożność przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak przenoszenie dzieci do samochodu lub noszenie siatek z zakupami.
Czy chiropraktyk może pomóc?
Chiropraktyk jest szczególnie wskazany w przypadku ostrego bólu szyi połączonego z ograniczoną ruchomością kręgosłupa szyjnego.
Zabiegi chiropraktyczne oparte na terapii manualnej kręgosłupa mają na celu usunięcie zaburzeń w układzie mięśnioszkieletowym i nerwowym, a co za tym idzie zmniejszenie bólu i usprawnienie funkcji kręgosłupa. Większość pacjentów już po kilku zabiegach odczuwa poprawę. Wizyty u chiropraktyka mogą zmniejszyć ból w sposób naturalny i bez użycia leków, ale również pomogą w zapobieganiu nawrotom objawów.
Chętnie odpowiem na Państwa pytania, proszę o telefon 905-270-5553
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022.
Zagłosuj na nas!
Top Choice Awards 2023.
European Massage and Physiotherapy została ponownie mianowana do konkursu Top Choice Awards 2023. Prosimy głosować na stronie:
www.topchoiceawards.com/vote
Głosowanie kończy się 21 Dec. 2022 w południe.
Prosimy naszych pacjentów o głosowanie na naszą Klinikę. Z góry dziękujemy za Wasze głosy.
Jeśli wygramy ten konkurs, to będzie nasze 6-ste z rzędu zwycięstwo. Głosowanie na nas uważamy za formę podziękowania.