Poranny ból ścięgna nad pietą – cz. 3
Poranny ból ścięgna nad pietą – cz. 3
Urazy ścięgna Achillesa – leczenie.
Standardową procedurą po operacji, jaką obejmuje rehabilitacja po zerwaniu Achillesa, jest 6–cio tygodniowe unieruchomienie w łusce gipsowej, bądź zaopatrzenie w but ortopedyczny tzw. walker, z podpiętkami pod piętę. Rehabilitacja po zszyciu Achillesa rozpoczyna się już w pierwszych dniach po operacji.
W pierwszym okresie rehabilitacji głównym celem jest zmniejszenie obrzęku, stanu zapalnego oraz poprawa trakcji ścięgna. W tym czasie pracuje się także nad powolnym odzyskiwaniem zakresu ruchu w stawie, tak, aby po około 6 tygodniach uzyskać zakres 90° zgięcia grzbietowego. Jest to ważny punkt do osiągnięcia, gdyż od około 7 tygodnia następuje stopniowe obciążanie nogi z odciążeniem kul, a następnie około 8-9 tygodnia odstawia się kule. Następnymi etapami do osiągnięcia jest wyuczenie normalnego stereotypu chodu, dalsza praca nad zakresem ruchu stawu, wzmacnianie mięśni oraz ćwiczenia czucia głębokiego, tak ażeby po około 4 miesiącach móc podjąć swobodnie trening siłowy i wytrzymałościowy. Do aktywności sportowej można wrócić po około 5-6 miesiącach.
Rehabilitacja ruchowa wspomagana jest zabiegami z zakresu fizykoterapii, pomocne są ultradźwięki, laser, masaż, Kinesiology Taping, ćwiczenia propriocepcji i balansu, równoważne, wzmacniające mięśnie, ćwiczenia rozciągające mięsień brzuchaty łydki oraz płaszczkowaty, ćwiczenia stabilizacyjne, ćwiczenia izometryczne, terapia manualna.
Dużym problemem przy kontuzjach ścięgna Achillesa jest to, że w momencie pojawienia się bólu osoba doznająca urazu przerywa aktywność ruchową, ograniczając leczenie do zażywania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Na skutek pourazowej reakcji zapalnej wytwarza się słaba blizna, która jest podatna na powtórne uszkodzenie. Gdy ból mija sportowiec wraca do intensywnego treningu, doprowadzając do kolejnego urazu.
Wizyta w gabinecie rehabilitacji to szansa na przerwanie błędnego koła i powrót do uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej.
Umiejętnie prowadzona rehabilitacja ścięgna Achillesa powinna być nacelowana zarówno na samo ścięgno jak i na inne tkanki mogące mieć wpływ na wystąpienie urazu. Zadaniem fizjoterapeuty w zależności od obecnych objawów klinicznych jest:
zlikwidowanie dolegliwości bólowych,
przywrócenie funkcji ścięgna,
korekcja wadliwego ustawienia stopy,
przywrócenie prawidłowej ruchomości w stawach,
poprawa elastyczności mięśni kończyn dolnych,
wzmocnienie napięcia centralnego,
skorygowanie błędów treningowych.
Należy pamiętać, że rehabilitacja różni się w zależności od charakteru zmian w ścięgnie oraz stanu klinicznego pacjenta dlatego powinna być dobrana i prowadzona indywidualnie.
Urazy ścięgna Achillesa są dość częstym schorzeniem. Wymagają szybkiego podjęcia odpowiedniego leczenia i rehabilitacji. Zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do upośledzenia wydolności stawu skokowego, osłabienia mięśnia brzuchatego łydki, a w konsekwencji do rezygnacji z aktywności fizycznej, bądź jej znacznego ograniczenia.
Warto również pamiętać, że raz uszkodzone ścięgno jest bardziej podatne na zerwanie. Dlatego osoby, które miały już z nim problemy, podczas uprawiania sportu powinny zachować wyjątkową ostrożność, aby nie dopuścić do kolejnej kontuzji.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022.