Bóle pleców – pytania i odpowiedzi c.d.
Bóle pleców – pytania i odpowiedzi c.d.
W dzisiejszym artykule będę kontynuował odpowiedzi na pytania, które często zadają moi czytelnicy i pacjenci.
Również zachęcam pozostałych czytelników do wysyłania pytań na nasz email europhysio2012@gmail.com.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania stołu do dekompresji?
Stół do dekompresji kręgosłupa jest terapią, która może pomóc w łagodzeniu bólu kręgosłupa i zwiększeniu zakresu ruchu w niektórych przypadkach, jednak nie jest odpowiedni dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania stołu do dekompresji kręgosłupa, które obejmują:
Ciąża – kobiety w ciąży nie powinny stosować stołu do dekompresji kręgosłupa, ponieważ manipulacje kręgosłupa mogą zwiększyć ryzyko uszkodzenia płodu.
Choroby kręgosłupa – osoby z chorobami kręgosłupa, takimi jak osteoporoza, kręgozmyk, choroba Bechterewa lub nowotworowe przerzuty do kręgosłupa, nie są odpowiednie do stosowania stołu do dekompresji.
Czynniki ryzyka – osoby z czynnikami ryzyka, takimi jak tętniak aorty, powinny skonsultować się z lekarzem przed przystąpieniem do stosowania stołu do dekompresji.
Wypadnięcie dysku ze złamanym stawem międzykręgowym – w takim przypadku, manipulacje na stole do dekompresji mogą zwiększyć ryzyko uszkodzenia nerwu i pogorszyć objawy.
Inne przeciwwskazania – inne przeciwwskazania do stosowania stołu do dekompresji kręgosłupa mogą obejmować duże zniekształcenie kręgosłupa lub po operacjach z użyciem implantów, tytanowych płytek i śrub kręgosłupa.
Przed przystąpieniem do stosowania stołu do dekompresji kręgosłupa, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od kręgosłupa, aby omówić ewentualne przeciwwskazania i ustalić, czy ta terapia jest odpowiednia w danym przypadku.
Co to jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa (ang. sciatica) to stan chorobowy, w którym dochodzi do ucisku lub drażnienia nerwu kulszowego, który biegnie od kręgosłupa aż do stóp.
Nerw kulszowy jest największym nerwem w ciele człowieka, a jego zadaniem jest kontrolowanie mięśni nóg oraz przekazywanie informacji czuciowych z nóg do mózgu. W przypadku rwy kulszowej, nerw ten ulega podrażnieniu lub uciskowi w obrębie kręgosłupa lub wzdłuż trasy swojego przebiegu, co może powodować ból, mrowienie, drętwienie lub osłabienie mięśni.
Objawy rwy kulszowej obejmują ból w dolnej części pleców, który może promieniować do pośladków, nóg i stóp, mrowienie lub drętwienie w nogach, a także trudności z poruszaniem się. Choroba ta może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak dyskopatia, zwyrodnienia stawów kręgosłupa, skurcze mięśni, czy urazy kręgosłupa.
Co to jest dyskopatia?
Dyskopatia to schorzenie kręgosłupa, w którym dochodzi do uszkodzenia dysku międzykręgowego, który znajduje się pomiędzy kręgami. Dysk międzykręgowy składa się z rdzenia galaretowatego (jądra miażdżystego) oraz pierścienia włóknistego, który otacza rdzeń.
W przypadku dyskopatii, może dochodzić do pęknięcia pierścienia włóknistego, co skutkuje wyciekiem jądra miażdżystego na zewnątrz dysku. Może to prowadzić do ucisku na nerwy kręgosłupa i objawów takich jak ból pleców, drętwienie, mrowienie lub osłabienie mięśni.
Dyskopatia może mieć różne przyczyny, takie jak przeciążenia lub urazy kręgosłupa, wady postawy, zwyrodnienia stawów kręgosłupa lub czynniki genetyczne. Leczenie dyskopatii może obejmować terapię farmakologiczną, fizjoterapię, ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa oraz w niektórych przypadkach, zabiegi chirurgiczne.
Jakie jest najlepsze leczenie dyskopatii?
Leczenie dyskopatii zależy od stopnia uszkodzenia dysku międzykręgowego, występujących objawów oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach, dyskopatia może ustąpić samoistnie, ale w innych przypadkach wymagane jest leczenie.
Oto kilka metod leczenia dyskopatii:
Leczenie farmakologiczne: W początkowym okresie leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, relaksujące mięśnie oraz sterydowe mogą pomóc w łagodzeniu bólu i stanu zapalnego związanego z dyskopatią.
Fizjoterapia: Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i pleców metodą profesora McGilla, jak również masaże i terapia metodą McKenziego mogą pomóc w łagodzeniu objawów dyskopatii.
Terapia manualna: chiropraktyka i terapia manualna mogą pomóc w poprawie ruchomości kręgosłupa i zmniejszeniu bólu.
Zabiegi chirurgiczne: W przypadkach, gdy dyskopatia jest poważna i nie reaguje na inne metody leczenia, lekarz może zdecydować się na zabieg chirurgiczny, takie jak laminektomia lub dyscektomia, w celu usunięcia uszkodzonego fragmentu dysku międzykręgowego.
Leczenie alternatywne: Niektóre osoby korzystają z metod alternatywnych, takich jak akupunktura, czy terapię wodną (aqua fit), aby pomóc w łagodzeniu bólu i stresu związanego z dyskopatią.
Najlepszą metodę leczenia dyskopatii powinien zalecić lekarz lub doświadczony fizjoterapeuta po przeprowadzeniu dokładnego badania i diagnozy.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022.