Fizjoterapeutka Rutu odpowiada na pytania czytelników
Fizjoterapeutka Rutu odpowiada na pytania czytelników
Jak fizjoterapia może pomoc na artretyzm?
Fizjoterapia może zdecydowanie pomóc w przypadku artretyzmu. Chociaż nie ma lekarstwa na tę chorobę, fizjoterapia może dostarczyć wielu korzyści i pomóc w łagodzeniu objawów oraz poprawie jakości życia.
Oto kilka sposobów, w jakie fizjoterapia może pomóc w przypadku artretyzmu:
Łagodzenie bólu: Fizjoterapeuci wykorzystują różne techniki, takie jak masaż, techniki manualne oraz stosowanie ciepłych lub zimnych kompresów, aby złagodzić ból stawów i mięśni.
Poprawa zakresu ruchu: Poprzez specjalne ćwiczenia i mobilizację stawów, fizjoterapia może pomóc w poprawie elastyczności i zakresu ruchu dotkniętych stawów.
Wzmacnianie mięśni: Fizjoterapeuci mogą opracować program ćwiczeń, który skupia się na wzmacnianiu mięśni wokół dotkniętych stawów. Silniejsze mięśnie zapewniają większe wsparcie dla stawów i zmniejszają ich obciążenie, hamują pogarszanie się artretyzmu.
Poprawa równowagi i koordynacji: Fizjoterapia może skupiać się na treningu równowagi i koordynacji, co może pomóc w zmniejszeniu ryzyka upadków oraz zwiększeniu pewności siebie i stabilności. Upadki u osob w średnim wieku najczęściej powodują złamanie nadgarstka, a u starszych złamanie stawu biodrowego.
Edukacja pacjenta: Fizjoterapeuci mogą dostarczyć informacji na temat artretyzmu, doradzić w sprawie zmian stylu życia (dieta, profilaktyczna gimnastyka).
Ponieważ każdy pacjent jest inny, dlatego fizjoterapeuta opracuje indywidualny plan terapeutyczny, dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości. Jeśli cierpisz na artretyzm, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który może ocenić Twoją sytuację i zaproponować odpowiednie metody leczenia fizjoterapeutycznego.
Czym różni się fizjoterapia od terapii masażem lub przez chiropraktyka?
Fizjoterapia, terapia masażem i chiropraktyka to trzy różne podejścia terapeutyczne, które mogą być stosowane w celu leczenia różnych schorzeń i dolegliwości. Oto krótkie wyjaśnienie różnic między nimi:
Fizjoterapia: Koncentruje się na przywracaniu, utrzymaniu i poprawie zdolności ruchowych pacjentów oraz ich ogólnego stanu zdrowia. Fizjoterapeuci wykorzystują różne ćwiczenia terapeutyczne, masaż, terapię manualną, elektroterapię i inne metody, aby pomóc pacjentom w rehabilitacji po urazach, operacjach, lub w przypadku różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego czy neurologicznego. Fizjoterapia jest zazwyczaj oparta na indywidualnym podejściu i opracowywaniu spersonalizowanych planów terapeutycznych dla każdego pacjenta.
Terapia masażem: To forma terapii manualnej, która skupia się na manipulacji tkanek miękkich ciała, takich jak mięśnie, ścięgna, więzadła i skóra. Terapeuci stosują różne techniki masażu, takie jak ugniatanie, uciskanie, wibracje i inne, w celu złagodzenia napięcia mięśniowego, redukcji bólu, poprawy krążenia i relaksacji. Terapia masażem może być stosowana zarówno w celach relaksacyjnych, jak i terapeutycznych, jednak nie obejmuje ona całościowego podejścia do rehabilitacji i leczenia jak fizjoterapia.
Chiropraktyka: Skupia się na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa. Chiropraktycy używają manipulacji kręgosłupa i innych części ciała, takich jak stawy, w celu przywrócenia prawidłowej sylwetki ciała i złagodzenia bólu. Ich podejście opiera się na założeniu, że prawidłowa sylwetki ciała jest kluczowa dla ogólnego zdrowia. Chiropraktyka może być stosowana, jako samodzielna metoda leczenia lub w połączeniu z innymi terapiami.
Warto zauważyć, że każde z tych podejść terapeutycznych ma swoje unikalne cechy, a wybór odpowiedniego podejścia zależy od indywidualnych potrzeb, diagnozy medycznej i preferencji pacjenta. W przypadku konkretnych schorzeń lub dolegliwości zawsze warto skorzystać z bezpłatnych konsultacji z doświadczonym fizjoterapeutą, chiropraktorem lub masażystą. Często kombinacja tych metod terapeutycznych dają najlepsze rezultaty.
Kombinacja metod
Kombinacja metod terapeutycznych takich jak masaż, chiropraktyktyka lub fizjoterapia daje najlepsze rezultaty w leczeniu chronicznego bólu pleców, szyi i ramion. Dzieje się tak z kilku powodów:
Komplementarne podejście: Każda z tych metod terapeutycznych ma swoje unikalne korzyści i techniki. Łącząc je, można wykorzystać różnorodne metody, które mogą uzupełniać się nawzajem w celu maksymalizacji efektów leczenia. Na przykład fizjoterapia może pomóc w poprawie zakresu ruchu i wzmocnieniu mięśni, podczas gdy manipulacje chiropraktyczne mogą pomóc w przywróceniu prawidłowej postawy kręgosłupa, a masaż może złagodzić napięcie mięśniowe i stymulować relaksację.
Indywidualizacja i spersonalizowany plan terapeutyczny: Kombinacja tych metod terapeutycznych pozwala na opracowanie spersonalizowanego planu leczenia, uwzględniającego indywidualne potrzeby pacjenta. Podczas oceny i diagnozy terapeuci mogą zidentyfikować różne czynniki przyczyniające się do chronicznego bólu, takie jak sztywne mięśnie, zastałe lub zablokowane stawy, co powoduje ograniczenia ruchu. Następnie, na podstawie tej analizy, mogą zastosować odpowiednie techniki z zakresu fizjoterapii, masażu i chiropraktyki, aby skonstruować plan terapeutyczny, który skupi się na rozwiązaniu konkretnych problemów i potrzeb pacjenta.
Całościowe podejście i wielowymiarowe leczenie: W przypadku chronicznego bólu pleców, szyi i ramion, często istnieje wiele czynników wpływających na dyskomfort. Kombinacja różnych metod terapeutycznych może zapewnić całościowe podejście, które uwzględnia zarówno aspekty strukturalne (zła postawa ciała), jak i funkcjonalne (przykurczone mięsnie, sztywne stawy). Poprzez skupienie się na równoczesnym leczeniu mięśni (masaż), stawów i tkanek miękkich (fizjoterapeuta) lub układu nerwowego, (odbarczenie uciśniętych nerwów) – chiropraktyk, można skutecznie zminimalizować objawy bólu i przywrócić normalne funkcjonowanie.
Warto pamiętać, że wybór kombinacji terapii zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i zawsze powinien być dokonywany we współpracy z wykwalifikowanymi terapeutami. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kombinacji terapeutycznej zaleca się skonsultowanie się z fizjoterapeutą, chiropraktykiem lub masażystą, aby uzyskać odpowiednią ocenę i rekomendacje.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022.