Dlaczego bolą kolana Część 3
Dlaczego bolą kolana Część 3
Jak można uszkodzić łąkotki? Jakie są ich objawy?
Urazy łąkotki są dość bolesne. Łąkotki łatwo przeciążyć, a z wiekiem chrząstki te twardnieją z powodu rozbudowujących się włókien kolagenowych i zużywają. Są jednak w kolanie niezbędne. Gdy ich zabraknie, stawy nie pracują właściwie i szybko dochodzi do zmian zwyrodnieniowych i zniszczenia stawu kolanowego a następnie do konieczności wszczepienia endoprotezy.
Dlatego dziś za wszelką cenę ratuje się łąkotki: zszywa, zespala, odtwarza, a jeśli ulegną całkowitemu zniszczeniu – przeszczepia. Bardzo dużą grupę urazów w obrębie stawu kolanowego stanowią uszkodzenia łąkotek. Szacuje się, że może to być nawet 80% wszystkich urazów kolan. Łąkotki, jako struktury stawowe jeszcze do niedawna traktowano w ortopedii po macoszemu – niewielkie ich uszkodzenia pozostawiano do samoistnego wyleczenia, a w przypadku większych urazów, łąkotki po prostu usuwano. Dziś wiadomo już, że łąkotki są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania stawu kolanowego, a ich usunięcie może przyspieszać i nasilać zmiany zwyrodnieniowe. Jakie są przyczyny i konsekwencje urazu łąkotki.
Do ostrego urazu łąkotki najczęściej dochodzi u ludzi młodych podczas aktywności sportowej. Mechanizm uszkodzenia polega na wykonywaniu ruchów zgięcia lub wyprostu kolana połączonych z rotacją (np. podczas nagłego wypięcia się narty podczas zjazdu). Łąkotka przyśrodkowa jest mniej ruchoma i mocniej przytwierdzona do kości, dlatego częściej ulega urazom. Ze względu na ich związek z funkcją stawu kolanowego często podczas incydentu, uszkodzeniu ulegają również inne struktury. Przykładem jest tzw. triada O’Donoghue, gdzie występuje uszkodzenie więzadła pobocznego przyśrodkowego (MCL), więzadła krzyżowego przedniego (ACL) i łąkotki przyśrodkowej.
Jednoczesne uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej oraz więzadła krzyżowego przedniego znacząco zwiększa niestabilność stawu w płaszczyźnie przednio-tylnej. Moment uszkodzenia łąkotki pacjenci opisują, jako charakterystyczny trzask w kolanie często połączony „blokiem w stawie”, który polega na niemożności wyprostu i maksymalnego zgięcia kolana. Każdorazowo należy także wykluczyć inne przyczyny bloku tj. np. ciało wolne chrzęstne.
Nie zawsze do uszkodzenia łąkotki dochodzi podczas urazu, może ona ulec w toku degeneracji także poprzez sumowanie się przeciążeń. Uszkodzona łąkotka działa niepoprawnie i powoduje ból w kolanie. Konieczna jest wizyta u doświadczonego fizjoterapeuty, gdyż uszkodzonej łąkotki nie wolno lekceważyć. Fizjoterapeuci z European Massage & Physio Center ukończyli kursy, które pomagają im leczyć przyczyny bólów kolan, a nie jedynie czasowo uśmierzyć ból. Pomogło to naszym pacjentom szybko powrócić do aktywnego życia i pozbyć się sztywności i bólu kolan.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022.