Rehabilitacja po przeszczepie stawu biodrowego cz.1
Rehabilitacja po przeszczepie stawu biodrowego cz.1
Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego nie są pojedynczą chorobą, lecz niejednorodną grupą schorzeń, których wzajemne oddziaływanie daje końcowy efekt uszkodzenia biodra.
W Stanach Zjednoczonych przeprowadza się rocznie ponad 250 tys. zabiegów całkowitej wymiany stawu biodrowego, w Polsce około 30 tysięcy. Liczby te z pewnością byłyby niższe, gdyby społeczeństwo uwierzyło w dobroczynność ruchu w życiu codziennym.
Badania kliniczne doktora Thomasa Hendricksona wykazały, że jeśli wcześnie rozpoczniemy odpowiednią terapię bólu biodra przez doświadczanego fizjoterapeutę to można nawet przeszczepu uniknąć, ponieważ zmiany początkowo dotyczą tkanek miękkich.
Dopiero po dwóch latach od początku schorzenia pojawiają się nieodwracalne zmiany kostne w samym stawie. Z tego powodu nie leczmy się sami środkami przeciwbólowymi, ale rozpocznijmy rehabilitację stawu. Należy leczyć przyczynę choroby, a nie jej skutki.
Dr. Thomas Hendrickson napisał podręcznik “Massage and Manual Therapy for Orthopedic Conditions”, w której opisuje skuteczne terapie wczesnego stadium schorzenia.
Aktywność fizyczna jest oczywiście równie ważna po wszczepieniu endoprotezy, a do zadań fizjoterapeuty należy opracowanie systemu usprawniania na okres około 9-12 miesięcy, łącznie z wdrażaniem pływania, spacerów, jazdy na rowerze, czy popularnego ostatnio Nordic Walking.
Endoprotezoplastyka – czyli zastąpienie niesprawnych elementów stawu sztucznymi implantami odwzorowującymi jego oryginalne części. Proteza stawowa może być całkowita (cały staw jest wymieniany) lub częściowa (wymienia się główkę kości udowej, pozostawia natomiast naturalną panewkę). Uwzględniając wskazania i wiek pacjenta osadza się endoprotezę na kości poprzez wcisk lub wkręcanie (endoproteza bezcementowa), albo za pomocą cementu kostnego (endoproteza cementowa).
Endoprotezoplastyka cały czas się rozwija. Produkowane są nowe elementy sztucznego stawu, aby zapewnić pacjentom jak najlepszy komfort życia po operacji.
Przy dzisiejszym stanie medycyny, jest to zabieg bezpieczny dla chorego, a zarazem jego efekt leczniczy jest „błyskawiczny”, pacjent natychmiast zostaje uwolniony od dolegliwości bólowych, związanych z chorym stawem i uzyskuje znaczną poprawę ruchomości w operowanym stawie.
Po zabiegu wymiany stawu biodrowego nie ma właściwie żadnych ograniczeń, co do późniejszej aktywności fizycznej i pracy zawodowej. Po alloplastykach biodra można wykonywać praktycznie wszystkie zawody, także prace fizyczne, natomiast wędrówki górskie, jazda na nartach, rowerze, konno- nie będzie już straszna.
Warunkiem osiągnięcia tego celu jest wyeliminowanie towarzyszącego urazom i zmianom zwyrodnieniowym bólu. Po zabiegu wszczepienia endoprotezy niezbędna jest rehabilitacja, w celu uzyskania możliwie pełnej sprawności osoby operowanej.
Postępowanie zapobiegawczo – ochronne winno zastosować się odpowiednio wcześniej przed zabiegiem. Prawidłowo przepracowany okres przedoperacyjny pomaga szybciej odzyskać sprawność fizyczną po zabiegu.
W trakcie rehabilitacji przedoperacyjnej następuje:
– poprawa ogólnej sprawności,
– wzmocnienie siły mięśni obręczy biodrowej i kończyn dolnych, oraz wzmocnienie mięśni obręczy barkowej,
– nauka odpowiedniego ułożenia kończyny dolnej operowanej (tak, aby nie przekroczyła linii środkowej, aby nie była zrotowana zewnętrznie) – taka pozycja przyspieszy gojenie się tkanek i zabezpieczy staw przed zwichnięciem,
– ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia przeciwzakrzepowe,
– nauka siadania i wstawania,
– ćwiczenia czynne odcinków nie objętych unieruchomieniem,
– ćwiczenia izometryczne zwykłe: m. Pośladkowy, m. Czworogłowy,
– ćwiczenia synergistyczne,
– ćwiczenia synkinetyczne,
– nauka wykonywania zwykłych czynności życia codziennego.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej kliniki, gdzie rzetelnie zaopiekujemy się Twoim zdrowiem.Nasza klinika zdobyła nagrodę Top Choice Award, w Mississauga na rok 2018, 2019, 2020, 2021 i 2022.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022.