„Choroba biurowa” Część 1
„Choroba biurowa” Część 1
Kręgosłup uwielbia być w ruchu, ale gdy codziennie spędzasz wiele godzin za biurkiem to buntuje się i zaczyna boleć. Ten artykuł jest o tym skąd to się bierze i jak temu zapobiec.
Obecnie bóle pleców nie są problemem wyłącznie osób starszych. Dziś nawet dzieci, które bawią się tabletami i smartfonami cierpią na te bóle. Jaka jest przyczyna? To siedzący tryb życia, do którego ludzki kręgosłup nie jest przystosowany.
Nasi dziadkowie żyli w ciągłym ruchu i przemieszczali się pieszo oraz prowadzili gospodarstwo rolne, co było dużym wysiłkiem fizycznym. Ale dzięki temu długo cieszyli się dobrym zdrowiem. Wtedy rzadko widziało się osoby z bólem pleców albo z nadwagą. Obecnie już od najmłodszych lat spędzamy większość dnia pozycji siedzącej. A kiedy wykonujemy pracę fizyczną to zazwyczaj robimy to sposób nieodpowiedni dla kręgosłupa.
Warto jest się zastanowić, gdy bolą cię plecy, co zrobiłeś nieodpowiedniego. Może poprzedniego dnia dźwigałeś ciężkie zakupy albo długo pracowałeś w ogrodzie. Wynikiem tych błędów jest przeciążenie mięśni. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że silne mięśnie przykręgosłupowe i tak zwany gorset mięśniowy chronią nas przed bólami kręgosłupa. Dlaczego osoba z solidnymi mięśniami nie będzie miała problemu z podniesieniem ciężkiej walizki, ale jeśli ktoś ma słabe mięśnie to przez kilka dni może cierpieć na bóle krzyża. Jeśli ten ból nie minie w ciągu kilku dni, to najczęściej się nasila i promieniuje do biodra a nawet do nogi.
Wówczas konieczna jest wizyta u doświadczonego fizjoterapeuty albo terapeuty masażu.
Następnym razem, gdy chcesz podnieść jakiś ciężki przedmiot nie zginaj pleców, ale staraj się przykucnąć i wtedy powoli się wyprostuj, bo wtedy nie dojdzie do dużego przeciążenia kręgosłupa. Lekarze i fizjoterapeuci są zgodni, co najbardziej kręgosłupowi szkodzi to ciągle siedzenie, czyli tak zwana choroba biurowa. Naukowcy obliczyli, że w czasie siedzenia kręgi kręgosłupa ulegają naciskowi około 140 kg.
W czasie stania obciążenie na kręgosłup wynosi około 100 kg. Konsekwencją długotrwałego siedzenia jest deformacja postawy ciała. Kręgosłup wygina się w kształcie litery C, a powinien być w kształcie litery S. Podczas siedzenia słabo pracują mięśnie odpowiedzialne za stabilizację postawy ciała.
Ponadto wielogodzinne siedzenie wpływa niekorzystnie na krążki międzykręgowe, które oddzielają kręgi od siebie. Dzięki tym dyskom kręgosłup może się elastycznie zginąć. Z wiekiem i na skutek przeciążeń z powodu siedzenia dyski ulegają spłaszczeniu i tracą funkcję amortyzowania i zaczynają ocierać się o siebie. Wówczas mamy kręgosłup sztywny i trudno nam się jest schylić.
Ponadto, jeśli siedzimy i jesteśmy pochyleni przeciążenia dysków są większe aniżeli pozycji stojącej.
Sytuacja ta może również spowodować wzrost ciśnienia w dysku, co może doprowadzić do przepukliny międzykręgowej, która uciska korzenie nerwowe powodując dotkliwy ból promieniujący do nóg.
Ucisk na nerwy może również powodować zaburzenie czucia w nogach i niedowłady. A w przypadku, gdy dochodzi do ucisku na rdzeń kręgowy zaburzenie działania pęcherza moczowego, zaburzenia potencji i nietrzymania stolca – wtedy bardzo szybko należy udać się do lekarza.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022.