Uporczywy ból pośladka – zespół mięśnia gruszkowatego
Uporczywy ból pośladka – zespół mięśnia gruszkowatego
Po długim siedzeniu może powstać syndrom mięśnia gruszkowatego, który powoduje ból w pośladku promieniujący w dół nogi.
Doświadczony fizjoterapeuta jest w stanie precyzyjnie zdiagnozować tą kontuzję. Ponieważ nerw kulszowy przebiega pod tym mięśniem, uraz i spazm tego mięśnia może przypominać rwę kulszową. Często taki zespól objawów określa się też, jako zapalenie mięśnia gruszkowatego.
Ból najczęściej jest odczuwany w okolicy kieszeni z tyłu spodni. Dolegliwości pojawiają się lub nasilają podczas siedzenia, zwłaszcza, jeżeli siedzi się na umieszczonym w kieszeni portfelu. Podczas chodzenia ulgę przynosi stawianie czubka stopy na zewnątrz (rotacja zewnętrzna biodra). Syndrom mięśnia gruszkowatego objawia się bólem, któremu nieraz towarzyszy uczucie mrowienia, pieczenia lub drętwienia pośladka. Bolesność może zaczynać się w okolicy dolnego odcinka kręgosłupa i promieniować aż do łydki.
Najczęstszą przyczyną jest częste wchodzenie po schodach, siedzenie w samochodzie lub przy biurku przez długi czas. Innymi przyczynami są: niewłaściwa postawa ciała, albo ciąża. Natomiast u sportowców zła technika biegu i brak rozciągania mięśnia gruszkowatego, przyczynia się do powstania tej kontuzji. Jeśli zapalenie mięśnia gruszkowatego jest spowodowane dyskopatią lędźwiową, zapaleniem stawu krzyżowo biodrowego, zwyrodnieniem stawu biodrowego, to schorzenia te powodują jego nadmierne napięcie, dlatego należy najpierw wyleczyć te schorzenia, aby terapia była skuteczna. W przypadku ucisku dysku na korzenie nerwowe na poziome L4 – L5 pojawia się ból promieniujący do pośladka i nogi.
Podrażniony nerw wzmaga napięcie mięśnia gruszkowatego, które prowadzi do jego bólu. W mięśniu gruszkowatym mogą wytwarzać się wówczas punkty spustowe, a w jego przyczepie do krętarza może rozwijać się bolesne zapalenie ścięgna. Z biegiem czasu wytwarza się przykurcz mięśnia, co jeszcze bardziej nasila i utrwala objawy. W przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego rezonans magnetyczny może pomóc w postawieniu rozpoznania.
Leczenie zespołu mięśnia gruszkowatego
Najważniejsze jest leczenie pierwotnych przyczyn tego schorzenia takich jak dyskopatia lędźwiowa, zaburzenia postawy lub zapalenie stawu biodrowego oraz zmniejszać przeciążenia dolnego kręgosłupa i bioder oraz unikać działań nasilających ból.
W rehabilitacji zespołu mięśnia gruszkowatego stosujemy:
– Masaż głęboki w celu zniwelowania punktów spustowych.
– Ćwiczenia: rozluźniające, rozciągające i wzmacniające.
– Ultradźwięki wspomagają zmienione chorobowo miejsca oraz działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
– Laseroterapia efektywnie dociera do głębokich struktur tkanek miękkich oraz zmniejsza ból i stymuluje tkanki do regeneracji. Laseroterapia może być stosowana do leczenia stanów zapalnych występujących w fazie ostrej i przewlekłej.
– Elektroterapia redukuje napięcie w pośladku i zmniejsza w ten sposób bolesność schorzenia.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022.