Przyczyny obolałych i sztywnych ramion cz. 3
Przyczyny obolałych i sztywnych ramion cz. 3
Zespół Bolesnego Zamrożonego Barku. Przebieg choroby i leczenie.
Frozen Shoulder polega na obkurczeniu torebki stawowej stawu ramiennego, spowodowanego stanem zapalnym i powstawaniem zrostów. Wielu pacjentów męczy się z bólem przez wiele miesięcy, stosując tylko leki przeciwbólowe. Aby mieć szansę na pełne wyzdrowienie trzeba leczyć się wielokierunkowo. Do najczęściej stosowanych technik leczenia tych przypadłości należą zabiegi fizjoterapeutyczne, ćwiczenia własne i pod kierunkiem fizjoterapeuty, kinesiotaping, metody farmakologiczne, a niekiedy leczenie operacyjne (np. artroskopia stawu barkowego).
Proszę pamiętać, że nie należy leczyć się metodą prób i błędów. Jeżeli podejrzewają Państwo u siebie zespół bolesnego barku lub bark zmrożony, należy udać się na wizytę do doświadczonego fizjoterapeuty. Na takiej wizycie po zebraniu wywiadu, badaniu przedmiotowym zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Tylko w ten sposób można uchronić się przed uszkodzeniami wtórnymi, które mogłyby wystąpić w przypadku wykonywania ćwiczeń stawem ramiennym, który ma nierozpoznane istotne uszkodzenie np. w obrębie ścięgien pierścienia rotatorów itp. Ćwiczenia we własnym zakresie należy wykonywać tylko wtedy, kiedy mają już Państwo postawione rozpoznanie i są one zalecone przez lekarza lub fizjoterapeutę.
Choroba przebiega w trzech etapach:
1. faza zamrażania – występuje bardzo silny ból barku.
2. faza zamrożenia – moment, w którym ból się zmniejsza, ale występuje dokuczliwe usztywnienie stawu i uczucie zrywania mięśni podczas intensywnych ruchów, bądź w trakcie spoczynku (nasilone objawy w nocy)
3. faza odmrażania – czyli stopniowy powrót pacjenta do zdrowia w ciągu kolejnych 12-36 miesięcy.
W fazie 2-giej bardzo pomocny jest masaż leczniczy (uruchamianie różnych warstw tkankowych, ścięgien, miejscowe przekrwienie, zwiększenie metabolizmu, uruchomienie lub odblokowanie stawu). Zalecane są ćwiczenia w domu, jednakże przed wykonywaniem jakichkolwiek nowych ćwiczeń trzeba się skonsultować ze swoim lekarzem lub doświadczonym fizjoterapeutą.
3-cia faza odmrożenia – kontynuacja fizjoterapii, w dalszym etapie treningu może wzmacniać siłę i wytrzymałość mięśni. Nie licz na to, że ból minie samoistnie. Im dłużej zwlekasz z podjęciem odpowiedniego leczenia tym gorzej. Ograniczenia mobilności stawu stopniowo narastają. Zespół zamrożonego barku nieleczony może prowadzić do 70% stałego ograniczenia sprawności całej obręczy barkowej, dlatego należy wcześnie udać się do lekarza lub doświadczonego fizjoterapeuty na konsultację. Pamiętaj, przed wykonaniem jakichkolwiek nowych ćwiczeń skonsultuj się ze swoim lekarzem lub doświadczonym fizjoterapeutą.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2024.