Szpinak, czyli zielony superfood
Szpinak, czyli zielony superfood
Odżywcze właściwości i wartość szpinaku znane były już w starożytnej Persji, dlatego warzywo to nazywane było \”perskim zielem\”.
W XI wieku szpinak przywieziony został na tereny dzisiejszej Hiszpanii i stamtąd powędrował do kolejnych krajów Europy. Przez jakiś czas znany był jako \”warzywo hiszpańskie\”, a następnie \”potrawa florencka\”. Szpinak ma wiele prozdrowotnych i wręcz leczniczych właściwości, co czyni go jednym z najzdrowszych warzyw. Jedzenie liści szpinaku chroni między innymi przed miażdżycą i przed rozwojem chorób nowotworowych.
Szpinak zawiera wiele cennych składników odżywczych – witamin i soli mineralnych oraz beta-karoten i luteiny, które są silnymi przeciwutleniaczami. Liście szpinaku są bogate szczególnie w witaminę C, żelazo, potas, magnez, błonnik, chlorofil i kwas foliowy. Chlorofil wspomaga produkcję krwi, usuwa z organizmu toksyny, oczyszcza wątrobę i jelita oraz wykazuje właściwości antyutleniające, a co za tym idzie antyrakowe, witamina C wyłapuje wolne rodniki i wspiera prace systemu immunologicznego, zaś kwas foliowy dba o odpowiedni podział komórek i tworzenie nowych. Szpinak ma tak cudowne właściwości zdrowotne, ponieważ zapewnia wysoką wartość energetyczną, przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiej objętości. Oznacza to, że nawet mała miseczka liści świeżego szpinaku kryje w sobie całe bogactwo aktywnych składników, które chronią nasz organizm.
Szpinak należy dodać do codziennej diety, ponieważ jest doskonałą ochroną przed miażdżycą (witamina C, E oraz beta-karoten, kwas foliowy). Dzięki tym składnikom szpinak chroni lipoproteiny LDL przed utlenieniem. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi, dostarczając do organizmu tak potrzebny potas. Także osoby cierpiące na anemię powinny jeść te zielone liście, gdyż zawierają żelazo, które jest świetnie przyswajane przez nasz organizm.
Nie ma znaczenia czy jemy szpinak świeży czy mrożony, ponieważ oba rodzaje zawierają prawie takie same ilości cennych składników (szpinak mrożony ma właściwości zbliżone w 80% do świeżego). W szpinaku znajduje się sporo magnezu, jego jedzenie zaleca się osobom zestresowanym i znerwicowanym. Magnez pomaga odzyskać równowagę nerwową i łagodzi skutki stresu, obniża też podatność na stres. Ma własności uspokajające oraz zapobiega bólom głowy, w tym bólom migrenowym. Szpinak zawiera też witaminy A, E, B6 oraz K. Witamina K pełni ważną funkcję w procesach krzepnięcia krwi, witaminy z grupy B obniżają \”zły\” cholesterol, zaś witaminy A i E opóźniają procesy starzenia się organizmu. Szpinak zawiera niewielką ilość kalorii – 23 kcal w 100 g. Zawarty w jego liściach potas i witaminy z grupy B mają dodatkowo korzystny wpływ na spalanie węglowodanów i tłuszczów, przyspieszając tym samym tempo przemian metabolicznych. Jedzenie szpinaku przedłuża również uczucie sytości po posiłku, jego liście zawierają bowiem tylakoidy, czyli substancje, które zwiększają wydzielanie się hormonów sytości. Spowalniają one proces spalania tłuszczu, co sprawia, że mamy mniejszą ochotę sięgać po przekąski między posiłkami albo po coś słodkiego po posiłku.
Ponieważ szpinak zawiera kwas szczawianowy, może wypłukiwać z organizmu wapń. Z tego powodu szpinaku nie powinny jeść osoby, które cierpią na kamicę nerkową, gdyż spożycie zielonego warzywa może w ich przypadku zwiększyć produkcję złogów w nerkach.
Szpinak można bez przeszkód dodawać do sałatek, naleśników i koktajli. Świetnie sprawdzi się w daniach głównych, równie dobrze zielone liście dodawane są do sosów, pasztetów lub zapiekanek. Zielone liście szpinaku bez problemu zastąpią sałatę. Świetnie też skomponują się z daniami obiadowymi, które zawierają czosnek, suszone pomidory albo ser feta. Aby w pełni wydobyć smak szpinaku, należy dodać do potrawy nieco gałki muszkatołowej, pieprzu lub cukru oraz odrobinę tłuszczu, ponieważ dzięki nim witaminy znajdujące się w szpinaku staną się przyswajalne dla organizmu.
Zupa szpinakowa
- 450 g świeżego lub mrożonego szpinaku
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 3 duże ziemniaki
- 2 ząbki czosnku
- 1 litr bulionu warzywnego
- 2 łyżki masła
- 1/3 szklanki śmietany 30%
- sól, pieprz
- 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 4 jajka ugotowane na twardo
W garnku rozgrzej masło, dodaj szpinak i podsmaż. Następnie dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, gałkę muszkatołową i smaż jeszcze
ok. 1 min. Do garnka dodaj obrane i pokrojone w kostkę warzywa, dodaj bulion warzywny i gotuj na średnim ogniu 20–25 min, do momentu, aż warzywa będą miękkie. Do ugotowanej zupy dodaj śmietanę. Zupę gotuj jeszcze 3 min, dopraw solą i pieprzem. Podawaj z ugotowanymi na twardo jajkami, przekrojonymi na połówki.
POPELINA
This page imported from Tygodnik Program