Rehabilitacja po przeszczepie stawu biodrowego cz. 2
Rehabilitacja po przeszczepie stawu biodrowego cz. 2
Po przeszczepie stawu biodrowego ćwiczyć można kilka razy na dobę.
Po zakończonej turze, w razie bólu przykładamy na operowane biodro okład z lodu. W tym celu skórę zabezpieczamy ręcznikiem, by nie uległa odmrożeniu. Okłady można stosować jednorazowo przez ok. 20 min. w odstępach 2-3 godzin.
WAŻNE 3 ZASADY, które obowiązują pacjenta!!!!
Zakaz zginania nogi w stawie biodrowym więcej niż 90 stopni.
Zakaz zakładania nogi na nogę.
Zakaz rotowania operowanej kończyny.
Po wygojeniu się rany operacyjnej bardzo korzystną formę usprawnienia operowanego stawu stanowią ćwiczenia w basenie, prowadzone pod nadzorem kinezyterapeuty. Dużą wartość terapeutyczną mają także ćwiczenia bloczkowe wykonywane w odciążeniu kończyny. Fizjoterapię można wspierać zabiegami takimi jak laser czy krioterapia.
W późniejszym okresie pooperacyjnym pacjent korzysta z:
– ćwiczeń indywidualnych dopasowanych do potrzeb i możliwości,
– treningu chodu na bieżni,
– ćwiczeń równoważnych na platformie stabilometrycznej, dyskach sensomotorycznych,
– ćwiczeń na rowerze stacjonarnym, niektórych zabiegów fizykoterapeutycznych, terapii tkanek miękkich, min. mobilizacji blizny pooperacyjnej, przy zastosowaniu masażu leczniczego.
Ważne jest, aby na tym etapie pacjent znał i przestrzegał zaleceń dotyczących prawidłowego dbania o operowaną kończynę. Zapewni to wiele korzyści i pozwoli cieszyć się życiem bez bólu przez wiele lat.
Najlepszą rehabilitacją jest powrót do normalnego trybu życia, aktywności fizycznej i zawodowej.
Podczas odpoczynku i snu należy unikać krzyżowania nóg oraz rotacji stopy na zewnątrz i do wewnątrz!
Głównym celem rehabilitacji pooperacyjnej jest zabezpieczenie endoprotezy przed zwichnięciem, nauka odpowiedniego, ergonomicznego chodu bez „utykania”, zwiększenie zakresu ruchu w stawie oraz zwiększenie siły mięśniowej, aby zdrowa noga nie kompensowała i nie odciążała operowanego stawu. Ważne są również ćwiczenia równoważne i balansu. Nauka prawidłowego przysiadu, która wymusza prawidłową postawę ciała i zaangażowanie mięśni „core” i nie pozwala na pochylanie się do przodu.
Stań naprzeciwko ściany, zbliżając do niej czubki stóp. Oprzyj ręce o ścianę i powoli schodź do przysiadu. Wydaje się proste, ale kiedy jesteś zmuszony, by nie pochylać się do przodu, może okazać się małym wyzwaniem.
Powtarzaj ćwiczenie po 10 razy w 3 seriach. Ćwicz je 2 razy w tygodniu. Zapraszamy do odwiedzenia naszej kliniki, gdzie rzetelnie zaopiekujemy się Twoim zdrowiem.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2024.