Przyczyny garbienia się nastolatków
Przyczyny garbienia się nastolatków
Czas przejścia z okresu dzieciństwa do dorosłości bywa dla nastolatków często trudny, ponieważ burza hormonalna i gwałtownie zmieniające się ciało sprawia różne kłopoty.
Organizm nastolatka ma problemy z zaadaptowaniem do skoków wzrostu. Rodzice martwią się jak sobie poradzić tymi problemami. Bardzo często nastolatki mają problemy z kręgosłupem i garbią się. Podczas skoku wzrostu kręgosłup bardzo szybko się wydłuża. Natomiast mięśnie nastolatków pozostają zbyt słabe, by utrzymać prawidłową, wyprostowaną postawę ciała.
Do tego dochodzi wielogodzinne siedzenie oraz pochylanie się nad komputerem lub telefonem, co pogłębia garbienie się. Rośnie nam pokolenie młodzieży z pochyloną głową. Efektem zwieszonej głowy są problemy, które manifestują się bólem kręgosłupa, szyi i bólami głowy. Co w takiej sytuacji rodzice powinni zrobić. Powinniśmy zadbać o to żeby dziecko było aktywne i zaczęło grać w różne sporty takie jak piłka, tenis.
Można też dziecko zapisać na pływanie lub na tańce. Aktywność ruchowa wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za sylwetkę ciała a dotleniony organizm prawidłowo się rozwija. Jeśli aktywność fizyczna nie spowodowała zmniejszania się garbienia pleców warto wtedy zasięgnąć porady doświadczonego fizjoterapeuty, który powinien zalecić odpowiednie ćwiczenia korekcyjne. W niektórych przypadkach garbienie się jest spowodowane nierównością długości nóg. Jeśli jedna noga jest krótsza od drugiej wówczas kręgosłup wygina się w kształcie litery S po to, aby oczy były w poziomie do horyzontu. Jeśli byśmy chodzili z przechyloną głową, to wówczas mogłoby dochodzić do zawrotów głowy.
W takim przypadku fizjoterapeuta lub chiropraktor powinien sprawdzić czy rzeczywiście jedna noga jest krótsza od drugiej. Największe zagrożenie skoliozą jest u dziewczynek w wieku 8-11 lat, u których schorzenie to występuje 5-krotnie częściej niż u chłopców. Jeśli ta różnica jest większa niż kilka milimetrów, to wówczas możemy wyrównać długość nóg poprzez wkładkę do buta krótszej nogi. Po pół roku dochodzi do skorygowania nierówności nóg o połowę. Wtedy proces z wkładką należy powtórzyć przez następne 6 miesięcy.
Dziecko takie należy skierować dziecko do fizjoterapeuty lub ortopedy jak najszybciej, ponieważ jeśli tzw. płytki wzrostu ulegną zamknięciu, co następuje w okresie pokwitania, wówczas skorygowanie długości nóg przy pomocy lewelowania wkładkami nie działa.
Powinniśmy również zadbać o dietę bogatą w warzywa, owoce, nabiał oraz organiczne mięso. Ponieważ dieta ta jest bogata w wapń. Przyczyną garbienia się może być również niedobór witaminy D. Lekarz rodzinny powinien zlecić badanie poziomu witaminy D i w razie potrzeby zlecić suplementację tej witaminy.
Innym problemem, z jakim borykają się nastolatki to bóle nóg lub kolan. Najczęściej są to bóle wzrostowe, które towarzyszą gwałtownemu rośnięciu. W takim wypadku masaż leczniczy nóg może przynieść dziecku ulgę. Czasami ból kolan może być spowodowany przez płaskostopie lub inne wady budowy stopy. Dlatego warto udać się na konsultację do doświadczonego fizjoterapeuty, który określi, przyczynę dolegliwości nastolatka.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2024.