Dlaczego bolą plecy?
Dlaczego bolą plecy?

Ilustracja przedstawia punkty spustowe (trigger points) mięśniu czworobocznym lędźwi – zaznaczone, jako krzyżyki. Są to niewielkie obszary w mięśniach, często wyczuwalne dotykiem, jako zgrubienia, guzki lub struny, które charakteryzują się b. dużą bolesnością. Ucisk tych punktów powoduje uczucie silnego bólu, który promieniuje do okolicznych obszarów ciała – zaznaczone, tutaj jako czerwone strefy.
Ból jest nieprzyjemnym doznaniem czuciowym i emocjonalnym związanym z aktualnie występującym lub zagrażającym uszkodzeniem tkanek, lub też doznaniem opisywanym w kategoriach takiego uszkodzenia. Natomiast rozróżnienie pomiędzy bólem ostrym i przewlekłym jest zawsze potrzebne do wyboru sposobu i technik leczenia. Ból jest oznaką choroby lub urazu, sygnalizuje potrzebę poszukiwania pomocy medycznej, tym samym mimo swego nieprzyjemnego charakteru stanowi o przeżyciu jednostki. Większość chorych kwalifikuje się do leczenia fizjoterapeutycznego, niekiedy farmakologicznego, a tylko nieznaczna część, około 1% pacjentów wymaga leczenia operacyjnego. Rozmawiając o bólu, musimy uwzględnić jego klasyfikację, aby dopasować odpowiednie środki lecznicze. Odczuwane dolegliwości są zwykle umiejscowione wzdłuż konkretnego odcinka kręgosłupa.

Ilustracja pokazuje rozciąganie mięśnia czworobocznego lędźwi. Jeśli występują w nim punkty spustowe należy je wyłączyć, – czyli sprawić, aby mięśnie je tworzące przestały się kurczyć. Jedną z metod leczniczych jest masaż głęboki (MG) punktów spustowych. Przed (MG), należy mięsień przygotować, najlepiej przez zastosowanie ciepłego okładu przez10 -20 min. Dopiero po rozluźnieniu mięśnia masażem głębokim, można go zacząć rozciągać.
Z tego względu dzieli się go na ból cz. szyjnej (karku), ból cz. piersiowej, ból cz. lędźwiowej (tzw. lumbago) oraz ból kości krzyżowej (ból krzyża). Z powodu największej ruchomości i uwarunkowań budowy anatomicznej cz. szyjna i lędźwiowa najłatwiej ulegają uszkodzeniu.
Rozróżnienie bólu między ostrym i przewlekłym jest bardzo istotne, ma ono zasadniczy wpływ zarówno na diagnozę, jak i leczenie.
- Ból ostry nie trwa dłużej niż 4 tygodnie; spowodowany jest zwykle odniesionym urazem, lub stanem zapalnym (np. w przebiegu choroby reumatycznej), lub urazem mechanicznym.
- Ból przewlekły towarzyszy pacjentowi dłużej niż 12 tygodni i może wymagać interwencji klinicznej. Objawy mogą się z czasem nasilać, jednak często trudno zlokalizować ich pierwotne źródło. Ból może towarzyszyć choremu przez całą dobę, powracać okresowo lub być sprowokowany pewnymi konkretnymi czynnościami.
Fizjoterapeuci z European Massage & Physio Center ukończyli kursy leczenia metodą McKenziego, które leczą przyczyny bólów pleców, a nie jedynie czasowo uśmierzają ból. Pomogło to naszym pacjentom szybko powrócić do aktywnego życia i pozbyć się sztywności i bólu pleców. Wielu zadowolonych pacjentów głosowało na nasza klinikę w konkursie Top Choice Awards – jest to coroczny konkurs na najlepszą klinikę fizjoterapii w Mississauga. Dzięki nim wygraliśmy ta nagrodę trzy razy z rzędu -2018,2019 i 2020. Serdecznie im za to dziękujemy.