Domowe sposoby na bóle mięśni i stawów
Domowe sposoby na bóle mięśni i stawów
Masaż bańką chińską na bóle mięśni.
Bańkę chińską stosuje się często do terapii bólów kręgosłupa czy dolegliwości mięśniowych.
Nowoczesne bańki chińskie są bańkami próżniowymi, z których wysysa się powietrze pod ciśnieniem. Najczęściej bańki wykonane są z silikonu lub ze szkła i posiadają specjalny zawór próżniowy. Silikonowe mają mniejszą siłę ssącą i dlatego jest dużo mniejsze ryzyko, że pozostawią koliste ślady po terapii.

Umiejętnie wykonany zabieg bańkami chińskimi bardzo dobrze rozluźnia mięśnie i daje przyjemne uczucie oraz nie powinien zostawiać kolistych przebarwień skóry. Masaż wykonany tuż bańkach chińskich, jest bardziej skuteczny, ponieważ terapeucie jest łatwiej dotrzeć do głęboko ukrytych spazmów mięśniowych
Bańki zmniejszają napięcie mięśniowe, które powoduje bóle kręgosłupa. Są one też pomocne przy różnych dolegliwościach mięśniowych i stawowych takich jak np. łokieć tenisisty, bóle szyi, ramion, zapalenie ścięgna podeszwowego, bóle bioder, oraz kolan i wiele innych.
Jak wykonuje się masaż bańką chińską?
Okolice, które planujemy leczyć powinniśmy rozgrzać poprzez zastosowanie ciepłego kompresu przez około 5 minut. Później można zastosować szklane bańki próżniowe przez następne pięć minut. Jeśli stosujemy banki pierwszy raz powinniśmy stosować stosunkowo niskie podciśnienie. Rozmieszczenie baniek jest zależne od okolicy, którą leczymy, na przykład w bólach pleców stosujemy je wzdłuż wyrostków kręgosłupa oraz wzdłuż talerzy biodrowych, ponieważ w tych okolicach powięź jest najgrubsza i jej rozluźnienie powoduje dużą ulgę. Następnie po usunięciu baniek szklanych, natłuszczamy skórę olejem do masażu, co ułatwia przesuwanie bańki silikonowej po skórze. Podciśnienie w bańce, powoduje zassanie fałdu skóry i tkanek leżących pod nią do wnętrza bańki. Następnie wykonuje się na przemian długie pociągnięcia bańką po skórze i ruchy okrężne.

Zdjęcie przedstawia wielokrotnego mistrza olimpijskiego w pływaniu Michaela Phelpsa. Widoczne są koliste sińce od baniek chińskich. Sportowcy używają bańki, aby zwiększyć wydolność mięśni. W naszej klinice Staramy się stosować niskie podciśnienie, aby nie pojawiały się sińce jak widoczne są na zdjęciu.
Działanie próżni powoduje pobudzenie krążenia krwi, rozluźnienie mięśni i uelastycznienie skóry.
Rzadko po masażu bańkami powstają koliste sińce, które wchłaniają się zwykle w ciągu kilku dni i nie stanowią przeciwwskazania do wykonywania kolejnych zabiegów.

Zdjęcie pokazuje bańki wykonane są z silikonu.
Możemy natłuścić skórę olejem do masażu, co ułatwia przesuwanie bańki silikonowej po skórze. Podciśnienie w bańce, powoduje zassanie fałdu skóry i tkanek leżących pod nią do wnętrza bańki. Następnie wykonuje się na przemian długie pociągnięcia bańką po skórze i ruchy okrężne.
Oto niektóre przeciwwskazania do masażu bańką chińską: gorączka, choroby nowotworowe i zakaźne, padaczka, stany zapalne skóry, hemofilia, zapalenie żył i żylaki, wady serca i choroby serca, miesiączka, ciąża, leczenie lekami przeciwzakrzepowymi
Komentarze (0)