Ergonomia pracy
Ergonomia pracy
Jeśli jesteś ciągle obolały, spięty i ciężko jest Ci się podnieść z krzesła po ośmiu godzinach pracy? To może być znak złej ergonomii miejsca pracy. Według wyników badania Ergotest w 2013 roku, aż 51% stanowisk całkowicie nie spełnia wymagań ergonomii. Na ocenę ergonomii składa się usytuowanie stanowiska pracy, ustawienie monitora, możliwość regulacji krzesła, dostępna przestrzeń czy lokalizacja okna. Pracownik biurowy nigdy nie będzie efektywny, jeżeli dolegać będzie mu niewygoda, bóle i napięcie.
Nieergonomiczne stanowisko pracy powoduje:
1.bóle głowy
2.sztywność szyi, karku i ramion
3.bóle pleców
4.wady postawy (plecy okrągłe, skolioza)
5.drętwienie dłoni i palców.
6.szybkie męczenie się i osłabienie koncentracji
Ergonomia na celu dostosowanie ustawienia biurka, krzesła, monitora i klawiatury by zapewnić komfort i dzięki temu zmniejszyć zmęczenie oraz obciążenie układu mięśniowo- szkieletowego.
Najważniejsze zasady, jakie powinny obowiązywać przy projektowaniu stanowiska pracy to:
1.naturalna pozycja
2.wszystko w zasięgu ręki
3.ochrona oczu i nadgarstków

Krzesło: na komfort pracy duży wpływ ma krzesło, które powinno zapewniać wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów oraz być wyposażone w: regulację wysokości siedziska – 40-50 cm od podłogi, regulację wysokości oparcia i regulację pochylenia oparcia, podłokietniki, płytę siedziska wyprofilowaną odpowiednio do odcinka udowego nóg i oparcia do naturalnego wygięcia kręgosłupa.

Podnóżek: Wyposażając stanowisko pracy w podnóżek, ustaw go pod odpowiednim kątem (max. 15°) tak, aby możliwe było płaskie, spoczynkowe ustawienie na nim stóp.

Biurko powinno być na tyle szerokie i głębokie, aby można było ustawić elementy wyposażenia stanowiska pracy w odpowiedniej odległości od siebie. Celem jest zapobieganie przyjmowaniu wymuszonych pozycji.

Ułożenie rąk: ustaw wysokość stołu, krzesła i podłokietników, w tak sposób, aby zapewnić naturalne położenie rąk przy obsłudze klawiatury, z zachowaniem, co najmniej kąta prostego między ramieniem przedramieniem. Pozwoli to na odciążenie mięśni.

Prawidłowe ustawienie monitora: ustaw monitor na biurku w odległości 40- 75 cm od oczu, zapewniając, by kąt obserwacji ekranu wynosił 20°- 50° w dół od linii poziomej prowadzonej na wysokości oczu. Taka organizacja stanowiska pracy pozwoli na zminimalizowanie obciążenia oczu i karku.
Na bezpiecznym stanowisku pracy przy komputerze obowiązuje również zasada dostępności, gdyż konieczność wychylania się ze stanowiska i przybierania wymuszonych pozycji stanowi duże obciążenie dla układu szkieletowo-mięśniowego. Sprzęt, z którego korzysta pracownik, powinien znajdować się w zasięgu ramion, tak by nie trzeba było podnosić rąk powyżej barków.
Pamiętaj o 5 minutach przerwy po każdej godzinie pracy!
Po każdej godzinie pracy przy komputerze zrób 5 – minutową przerwę. Wstań z krzesła. Wykonaj kilka podstawowych ćwiczeń, w ten sposób rozluźnisz napięte mięśnie, skorygujesz postawę ciała, zmienisz rodzaj obciążenia, krew zacznie szybciej krążyć. Taki sposób postępowania
i ćwiczenia fizyczne pozwolą Twojemu organizmowi lepiej funkcjonować.
Komentarze (0)