Zaburzenia postawy, a bóle pleców
Zaburzenia postawy, a bóle pleców
Zespół skrzyżowania dolnego (ZSD) jest zaburzeniem postawy, głównie w obrębie układu mięśniowego. Zaburzenie to manifestuje się bolesnością i ograniczeniem funkcji układu ruchu w okolicy lędźwiowej. Powodem występowania powyższych dysfunkcji jest najczęściej nieprawidłowa pozycja siedząca, trwająca wiele godzin.
Bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej często mylnie kojarzone są z występowaniem ucisku dysku na nerw, natomiast problem może dotyczyć jedynie minimalnych podwichnięć stawów międzykręgowych oraz zaburzeń struktury i mechaniki kręgosłupa. Nieleczony zespół posturalny może prowadzić do zwyrodnień stawów kręgosłupa.
Terapia podobnie jak w przypadku zespołu skrzyżowania górnego (ZSG) będzie polegała na korekcji postawy ciała po przez wyrównanie napięcia mięśniowego i rozciągnięcie skróconych mięśni oraz wzmocnienie mięśni osłabionych. Ponieważ nasze ciało jest funkcjonalnie powiązane poprzez mięśniowe ciągi kinetyczne, to dysfunkcja postawy w okolicy szyjnej może powodować zaburzenia postawy w okolicy lędźwiowej – (ZSD). Zarówno w przypadku zespołu skrzyżowania górnego, jak i zespołu skrzyżowania dolnego będą występowały punkty spustowe i warto włączyć ich terapię do procesu leczenia.

Osoba po lewej stronie reprezentuje prawidłową postawę, natomiast po prawej zespół skrzyżowania górnego w okolicy szyjnej oraz zespół skrzyżowania dolnego w okolicy lędźwiowej. Zespoły te często występują u osób wykonujących pracę biurową.
Zespół skrzyżowania dolnego (ZSD) dotyczy antagonistycznych par mięśni.
Pierwsza, mięśnie to przykurczone (tight), czyli mięsień prostownik grzbietu, mięsień czworoboczny grzbietu, mięsień naprężacz powięzi szerokiej, mięsień gruszkowaty, oraz mięsień biodrowo-lędźwiowy. Druga para to mięśnie osłabione (weak), czyli prosty brzucha i mięsień pośladkowy wielki. Przykurcz pierwszej pary mięśni i osłabienie drugiej powoduje przodopochylenie miednicy, co powoduje zmianę naturalnej krzywizny odcinka lędźwiowego. Najczęściej jest to pogłębienie naturalnej krzywizny lędźwiowej, ale czasami dochodzi do spłaszczenia. Powstająca nierównowaga mięśniowa zaburza prawidłową mechanikę kręgosłupa, która powoduje bóle promieniujące do kończyn (podobnie jak w dyskopatii) i sztywność pleców okolicy lędźwiowej.
Wskazane będą również techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego przez zastosowanie np. myofascial cupping techniques oraz masaż tkanek głębokich. W ćwiczeniach wzmacniających wykorzystujemy opór własnego ciała, taśmy thera bands oraz hantle. Najważniejsza jest prewencja wtórna, polegająca na zmianie nawyków nieprawidłowego siedzenia.

Zespól Skrzyżowania Górnego. Dysfunkcja polega na tym, że mięśnie tylnej części szyi oraz górnej części pleców są nadmiernie wydłużone i osłabione. Natomiast mięśnie przedniej części szyi oraz piersiowe są skrócone i nadmiernie napięte. Pojawia się zgarbiona postawa z zaokrąglonymi barkami i głową wysuniętą w przód. Terapia polega mięśni rozciąganiu napiętych i wzmacnianiu mięśni rozluźnionych, najlepiej pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty.
Należy dostosować miejsce pracy pod względem ergonomicznym (wysokość biurka, krzesła, ustawienia monitora, klawiatury, również fotela samochodowego) oraz robić częste przerwy na rozprostowanie sztywnych mięśni. Fizjoterapeuci z European Massage & Physio Center ukończyli kursy ćwiczeń rehabilitacyjnych McKenziego, które leczą przyczyny bólów pleców, a nie jedynie czasowo uśmierzają ból. Pomogło to naszym pacjentom szybko powrócić do aktywnego życia i pozbyć się sztywności i bólu pleców. Wielu zadowolonych pacjentów głosowało na nasza klinikę w konkursie Top Choice Awards – jest to coroczny konkurs na najlepszą klinikę fizjoterapii w Mississauga.
Dzięki nim wygraliśmy ta nagrodę trzy razy z rzędu -2018,2019 i 2020. Serdecznie im za to dziękujemy.