Miałeś wypadek samochodowy – nie bagatelizuj tych objawów
Miałeś wypadek samochodowy – nie bagatelizuj tych objawów
W USA The Academy of Orthopaedic Surgeons przebadała 7170 pacjentów, którzy doznali uszkodzenia kręgosłupa w wyniku wypadku drogowego pojazdu.
Badania potwierdziły, że największy procent uszkodzeń to uszkodzenia kręgosłupa szyjnego (36-38%). Trzeba być świadomym faktu, że niektóre uszkodzenia kręgosłupa mogą dać o sobie znać dopiero po kilku tygodniach a nawet miesiącach od zdarzenia.

Uszkodzenia kręgosłupa w wyniku wypadku drogowego. Mechanizm wyprostny, polega na nadmiernym wyproście kręgosłupa, w wyniku działania urazu od przodu kręgosłupa. Mechanizm zgięciowy jest wynikiem urazu doprowadzającego do nadmiernego zgięcia kręgosłupa ku przodowi. W obu przypadkach dochodzi do poważnych uszkodzeń to uszkodzenia kręgosłupa szyjnego.
Część z tych uszkodzeń, których objawy pojawiają się znacznie później, mogą być bardzo poważne w skutkach. Jeśli jakiś czas temu uległeś wypadkowi samochodowemu, a do dziś odczuwasz dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa szyjnego, prawdopodobnie doznałeś urazu nazwanego whiplash – pol.„smagnięcie biczem”. Ze względu na swoją budowę anatomiczną odcinek szyjny jest szczególnie wrażliwy na urazy powstające przy gwałtownych zmianach przyśpieszenia.
Tak dzieje się podczas wypadku samochodowego. Zespół zaburzeń powstających po urazach kręgosłupa typu smagnięcia biczem, związany jest z obecnością wielu dolegliwości i jest najczęściej wynikiem wypadków samochodowych. Zazwyczaj konsekwencje tego typu urazu dotyczą tkanek miękkich: mięśni czy nerwów.
Obejmują one naciągnięcia mięśni i więzadeł. W większości przypadków dochodzi do szybkiej poprawy i pacjenci przestają odczuwać jakiekolwiek dolegliwości w ciągu trzech miesięcy, jednak nawet w 40 % przypadków stan pourazowy może przeobrazić się w stan przewlekły. Do najczęstszych dolegliwości należą bóle odcinka szyjnego kręgosłupa, zawroty głowy czy bóle głowy u podstawy czaszki oraz bóle barku.
U pacjentów po urazach typu smagnięcia biczem obserwuje się zmniejszony zakres ruchu w odcinku szyjnym kręgosłupa, ból promieniujący rozchodzący się do ramienia, przedramienia czy nawet ręki. Zmniejszenie zakresu ruchu pojawia się bezpośrednio po urazie. Do objawów można dołączyć zaburzenia widzenia, ciągłe znużenie, problemy z koncentracją, szum w uszach, drażliwość, problemy ze snem i zaburzenia charakterologiczne i emocjonalne.

Ilustracja objawów i powikłań urazu szyi doznanego w wyniku wypadku samochodowego. Do najczęstszych dolegliwości należą bóle odcinka szyjnego kręgosłupa, zawroty głowy czy bóle głowy u podstawy czaszki oraz bóle barku.
Bólowi szyi może towarzyszyć wiele objawów, takich jak ograniczenie zakresu ruchu w stawach, uczucie sztywności mięśni, szczególnie po długich okresach unieruchomienia (nawet rano po przebudzeniu), czy osłabienie siły mięśniowej. Jeżeli masz wyżej wymienione dolegliwości, to powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza oraz doświadczonego w leczeniu urazów kręgosłupa fizjoterapeuty.
Nieprawidłowo leczony whiplash, może prowadzić do chronicznych bólów głowy oraz sztywności i bólów kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Fizjoterapeuta zwykle zadaje pytania na temat wypadku, tj. jak do niego doszło, gdzie występuje ból, czy ból jest tępy, rozdzierający, czy ostry. Czasami zlecane jest zdjęcie X-ray, aby przekonać się, czy nie doszło złamań. MRI – umożliwi fizjoterapeucie ocenę uszkodzenia tkanek. Rehabilitacja pacjenta po urazie szyi typu whiplash w początkowym okresie polega na wprowadzaniu działań o charakterze przeciwbólowym.
W tym celu stosuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii, głównie celem zniwelowania objawów bólowych (ultradźwięki, laser, pole interferencyjne). W następnym etapie stosuje się terapie uszkodzonych mięśni, polegające na rozluźnianiu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych.
Są to bardzo bolesne okolice mięśni, które blokują swobodne ruchy szyi i pleców, często promieniujące do głowy lub nogi. W tej fazie terapii zaleca się stosowanie mniej intensywnych technik leczenia, ponieważ bardziej agresywne leczenie może przyczynić się do zwiększenia dolegliwości bólowych i zwiększenia sztywności.