Dlaczego bolą nas biodra?
Dlaczego bolą nas biodra?
Biodro jest to centrum- podstawa, której dysfunkcje mogą prezentować się, jako dolegliwości i ból nawet w odległych częściach ciała i daleko od źródła zaburzenia. Dlatego mówi się, gdy: „ Chory staw biodrowy – chory cały organizm „- prof. Wiktor Dega.

Mięsnie pokazane powyżej są częstą początkową przyczyną bólu biodra, ponieważ siedzący styl życia powoduje, że stają się one słabe, sztywne i przykurczone. Kółkiem są zaznaczone nadwyrężone partie mięśnia pośladkowego średniego, pokazana jest jego powierzchowna i głęboka część. Stan ten powoduje ból biodra, a zwłaszcza podczas chodzenia, biegania, czy tańca. Problemy z tym mięśniem mogą być odczuwalne w postaci bólu w okolicy tylno bocznej uda, całego pośladka, wzdłuż grzebienia biodrowego i dolnej okolicy lędźwiowej i kości krzyżowej. Jeśli stan ten jest leczony tabletkami przeciwbólowymi zamiast rehabilitacją pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty, to może dojść do nieodwracalnych zmian w stawach biodrowych. Zwykle po kilku latach bez terapii ruchowej konieczny jest przeszczep stawu biodrowego. Lepiej jest zapobiegać zwyrodnieniom niż je operować.
Długie godziny za biurkiem, nadwaga, brak ruchu, noszenie siatek z zakupami, wielogodzinne stanie przy kuchni, schylanie się przy codziennych czynnościach dnia, wchodzenie po schodach, czy inne normalne czynności sprawiają, że czujemy dyskomfort w okolicy biodra, pachwiny. Te oznaki są niepokojące. Dlaczego tak się dzieje?
Stawy biodrowe odpowiedzialne są za przyjmowanie bardzo dużych obciążeń, co wynika z naszej dwunożnej postawy ciała. Gdy boli staw, odruchowo staramy się go oszczędzać – mimo, że wcale nie zmniejsza to dolegliwości. Niestety nieużywany staw sztywnieje i każdy ruch staje się jeszcze bardziej bolesny. Najważniejsze, więc jest złagodzenie bólu i odpowiednie leczenie. Bolące stawy wymagają specjalistycznej diagnostyki ( u ortopedy, fizjoterapeuty), oraz ukierunkowanego, indywidualnego do potrzeb danej osoby leczenie.

Ilustracja przedstawia punkty spustowe (trigger points) mięśnia gruszkowatego. Mięsień ten może być odpowiedzialny za ucisk nerwu kulszowego (sciatic nerve) podczas długiego siedzenia np. w samochodzie albo biegania. Może on również powodować ból podczas wchodzenia do góry po schodach. Powoduje on ograniczoną ruchomość stawu biodrowego i jego bolesność zwłaszcza w okolicy krętarza większego.
Ważna jest fizjoterapia, a zwłaszcza ćwiczenia zwiększające zakres ruchu, ćwiczenia wzmacniające, edukacje chodu, dźwigania ciężkich przedmiotów, itp., zabiegi fizykalne ( prądy IFC, ultradźwięki, fale uderzeniowe, lasery, masaż leczniczy).
Zaniedbanie objawów bólowych biodra prowadzi do szybkiego zniszczenia stawu. Konsekwencją tego jest operacyjne wstawienie endoprotezy. Poza tym zaniedbany ból biodra w krótkim czasie wywoła ból kręgosłupa lub objawy rwy kulszowej.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej kliniki, gdzie rzetelnie zaopiekujemy się Twoim zdrowiem.

Nieodwracalne zmiany w stawie biodrowym pokazane powyżej, są skutkiem wieloletniego leczenia tylko lekami przeciwbólowymi i braku leczenia fizjoterapeutycznego. Do takich zmian dochodzi po około 4 latach przewlekłego bólu biodra. Najczęstszym wytłumaczeniem jest brak czasu lub funduszy na taką terapię.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
Lekarz z Polski.
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów. Pomożemy ci pozbyć się środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń po bezpłatną niezobowiązującą konsultację. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji prosimy o email na: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE
& PHYSIOTHERAPY CENTER
Tel. 905-270-5553
1140 Burnhamthorpe Rd. W.
Unit 123, Mississauga
(przy Erindale Station Rd.,
na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika została wybrana przez
Top Choice Awards,
jako najlepsza w Mississauga na rok
2018, 2019, 2020, 2021