Życie bez bólu stóp. Płaskostopie – proste porady
Życie bez bólu stóp. Płaskostopie – proste porady
Niemal 30% dzieci i aż 70% dorosłych cierpi na płaskostopie.
Nasze stopy „więzimy” niejednokrotnie w niewygodnym obuwiu, nie pozwalamy kształtować się im w naturalny sposób.
Płaskostopie jest, więc schorzeniem dotykającym kończyny dolne polegającym na obniżeniu łuków wysklepiających stopę.
Płaskostopie poprzeczne charakteryzuje się:
Poszerzeniem przedstopia – charakterystyczne dla osób noszących szpilki.
Ból pod podeszwami oraz pieczenie.
Zrogowacenie naskórka w skutek ucisku.
Tworzą się odciski i modzele.
Może dojść do deformacji kości śródstopia.
Płaskostopie podłużne wyróżnia się:
Obniżeniem lub zanikiem sklepienia podłużnego stopy.
Przyczynia się do ścierania podeszwy obuwia od wewnętrznej strony.
Zrogowaceniem naskórka na skutek ucisku.
Często schorzenie prowadzi do zwyrodnień stawów.

W warunkach prawidłowych stopa opiera się o podłoże trzema punktami.Między tymi punktami przebiegają trzy główne łuki stopy: (median longitudinal arch), (lateral longitudinal arch
i transverse arch) . Ich obniżenie prowadzi do płaskostopia. Wyróżniamy dwa rodzaje płaskostopia: podłużne (obniżenie łuku przyśrodkowego) i poprzeczne (obniżenie łuku poprzecznego przedniego stopy), które różnią się objawami.
Typowymi i ogólnymi objawami są: bóle stóp i łydek nasilające się w miarę chodzenia, potykanie się na prostej drodze, obrzęki i bolesność po przyśrodkowej stronie kostki, nierówne ścieranie podeszw butów (szybsze od strony palucha) oraz odciski na podeszwach stopy. Skutkami nieleczonego płaskostopia są przede wszystkim bóle i obrzęki stóp i łydek oraz kręgosłupa, jednak w skrajnych przypadkach może dojść do poważniejszych zmian. Płaskostopie podłużne doprowadzić może do przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł, co powoduje przewlekły ból stóp.
W przypadku płaskostopia, ważna jest profilaktyka, lecz niektóre stany patologiczne, do których doprowadziły zaniedbania w dzieciństwie, mogą wymagać korekty chirurgicznej.
Tak samo w przypadku, gdy płaskostopie spowodowane jest niewłaściwym ustawieniem kości lub ich nieprawidłowym rozrostem konieczna jest operacja.
Najlepszym sposobem walki z płaskostopiem są ćwiczenia. Warto zaczerpnąć rady fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednie ćwiczenia dla danej osoby. Celem ćwiczeń przy korekcji wad jest wzmocnienie osłabionych mięśni, usunięcie przykurczów. Zasadą postępowania korekcyjnego jest prawidłowe ustawienie stopy przy każdym ćwiczeniu. Przestrzeganie tej zasady pozwala na wzmocnienie mięśni w układzie odpowiedniego ustalenia ich przyczepów oraz właściwego współdziałania mięśni.
Ćwiczenia pozwolą w zapobieganiu płaskostopiu u dzieci, lub skorygowaniu u osób dorosłych. Warunek jest jednak jeden – ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie po kilkanaście minut dziennie!
Ćwiczenia również winny być urozmaicone:
Powinny wzmacniać mięśnie kończyn dolnych i stóp, które wzmocnią grupy mięśniowe odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego napięcia po stronie podeszwowej,
Zwiększać zakres mobilności stopy.
Korygować wadliwą postawę i nawyki w chodzeniu i stawianiu stóp.
Nie bójmy się chodzenia boso po trawie, czy piasku. Wtedy stopa układa się naturalnie, polepsza się ukrwienie w stopie.
W zaawansowanym płaskostopiu można zastosować wkładki lub buty ortopedyczne, najlepiej po konsultacji z fizjoterapeutą lub chiropraktorem. Źle dobrane wkładki mogą wręcz zaszkodzić.
W leczeniu i w profilaktyce pomocne bywa pływanie, zajęcia w wodzie, jazda na rowerze oraz masaże.
Płaskostopie na pierwszy rzut oka nie wydaje się wadą poważaną, ale z upływem lat będzie bardziej dokuczliwa a problemy, które będzie sprawiała będą dotyczyły nie tylko stóp, ale także stawów kolanowych i kręgosłupa. Odpowiednia profilaktyka połączona z ćwiczeniami korekcyjnymi stanowią podstawę przeciwdziałania oraz zwalczania powstałego już płaskostopia. Dodatkowo wczesna obserwacja i wczesne podjęcie działań korekcyjnych sprzyjają powodzeniu rehabilitacji.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
Lekarz z Polski.
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów. Pomożemy ci pozbyć się środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń po bezpłatną niezobowiązującą konsultację. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji prosimy o email na
emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE
& PHYSIOTHERAPY CENTER
Tel. 905-270-5553
1140 Burnhamthorpe Rd. W.
Unit 123, Mississauga
(przy Erindale Station Rd.,
na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika została wybrana przez
Top Choice Awards,
jako najlepsza w Mississauga na rok
2018, 2019, 2020, 2021