Palec przeskakujący
Palec przeskakujący
Palec trzaskający, to zapalenie pochewek ścięgnistych. Przyczyną jego występowania jest obrzęk ścięgien i pochewki ścięgnistej, powstający w wyniku zapalenia lub przeciążenia spowodowanego nadmiernym obciążeniem.
Choroba polega na zaburzeniu płynności ruchów czynnego zginania i prostowania palca. Po wykonaniu pewnego zakresu ruchu palec zostaje zablokowany i aby kontynuować ruch, pacjent musi pokonać opór. W tym momencie słyszalny jest trzask, połączony niekiedy z bólem, następnie ruch może być kontynuowany bez przeszkód.
Choroba najczęściej dotyczy kciuka, palca II i III. Większy odsetek pacjentów stanowią niestety kobiety ok. 50 roku życia. Bardziej narażone są również osoby, które w ciągu dnia wykonują powtarzające ruchy dłoni, takie jak: muzycy, operatorzy maszyn, informatycy, robotnicy czy szwaczki. Może to doprowadzić do mikrourazów po wewnętrznej stronie dłoni. Ryzykiem wspomagającym występowania tej dolegliwości może być współistniejąca cukrzyca, czy reumatoidalne zapalnie stawów.
Palec trzaskający rozpoczyna się często pojawieniem się tkliwego guzka u podstawy palca, po stronie dłoniowej.
Do blokowania ruchu palca dochodzi z powodu zakleszczenia pogrubiałego ścięgna zginacza palca u wejścia do pochewki ścięgnistej. U niektórych pacjentów może dojść do zupełnego blokowania palca w zgięciu lub wyproście. Dolegliwości, które temu towarzyszą to: ból, trudność w poruszaniu palcem, poranna sztywność ręki – co w sumie znacznie ogranicza jej sprawność i dodaje dyskomfort w czynnościach życia codziennego.
Proces leczenia palca trzaskającego można podzielić na 3 sposoby: poprzez iniekcję sterydową, zabieg operacyjny metodą otwartą oraz zabieg uwalniania zajętego ścięgna metodą przezskórną.
Podczas każdej formy leczenia równolegle towarzyszy im fizjoterapia i rehabilitacja wspomagając szybszą rekonwalescencję.
Do zabiegów można zaliczyć:
Laser, (co przyspieszy proces gojenia i zmniejsza odczucie bólu),
Ultradźwięki (przyspieszają resorpcję obrzęków i działają przeciwbólowo),
Terapia falą uderzeniową (przed zabiegiem operacyjnym, można rozbić zgrubiałe ścięgno za pomocą fali uderzeniowej),
Ciepłe okłady, na przykład z ciepłej parafiny,
Masaż głęboki,
Terapia manualna,
Ćwiczenia wzmacniające.
Warto również spróbować dietę bogatą w kolagen (np. „zimne nóżki” lub też kolagen w postaci suplementu, najlepiej w płynie. Pomaga na zmniejszenie stanu zapalnego ścięgna i to powoduje stopniowe spłaszczenie zgrubienia ścięgna. Dieta taką należy stosować przez około 6-9 miesięcy.
Leczenie palca trzaskającego jest bardzo ważne, ponieważ sama ręka, czy dłoń daje nam komunikację ze światem, innymi ludźmi. Daje nam możliwość pracy, wyrażania emocji, realizacji pasji. Nie bagatelizujmy małych i błahych kontuzji, bo one mogą okazać się bardzo dotkliwe.
Profilaktyka
Chcąc uniknąć nieprzyjemności związanych z leczeniem „strzelającego palca”, warto postawić na profilaktykę. Przede wszystkim należy dbać o unikanie wszelkich nadmiernych przeciążeń, zwłaszcza po 50-tce, które z czasem przeradzają się w poważne schorzenia. Zaleca się także dbać o odpowiedni stan kostny dłoni i siłę mięśniową w całej kończynie górnej. W przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek dolegliwości należy szybko skontaktować się z doświadczonym fizjoterapeutą.
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń lub emailuj po bezpłatną niezobowiązującą konsultację:
905-270-5553, oraz email:
emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE
& PHYSIOTHERAPY CENTER
1140 Burnhamthorpe Rd. W.
Unit 123, Mississauga
(przy Erindale Station Rd.,
na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała
Top Choice Awards
jako najlepsza w Mississauga
w 2018, 2019, 2020, 2021.