Dlaczego bolą kolana – część 1
Dlaczego bolą kolana – część 1
Przyczyny bólu mogą być najróżniejsze: uraz kolana, płaskostopie, wady jego budowy czy też uszkodzenia związane z chorobą, np. martwicą chrzęstno-kostną, borelioza, reumatyzm. Jednak to nie one są najczęstszą przyczyną kłopotów z kolanem, ale mikrourazy, a także przeciążenia.
Początkowo nie sprawiają bólu, zwłaszcza przeciążenia. Są jednak jak kroplą wody drążąca skałę. Kumulują się i w efekcie po pewnym czasie dochodzi do stanów zapalnych kolana, a nawet zmian zwyrodnieniowych. Tkanka chrzęstna nie ma, bowiem zdolności regeneracyjnych. Organizm stara się naprawiać jej uszkodzenia, ale proces odtwórczy prowadzi tylko do powstania tkanki bliznowatej i wyrośli kostnych (tzw. osteofitów).
Ból kolan często dotyka sportowców, którzy obciążają stawy kolanowe, szczególnie tzw. „sportowców fotelowych”, którzy nie uprawiają żadnej aktywności i nagle postanawiają wyjechać na narty czy zacząć biegać. Ból kolan charakteryzuje się ograniczeniem stawów oraz obrzękiem kolan, który często powstaje po intensywnym wysiłku fizycznym. Pierwszą zasadą w przypadku bólu kolan jest przede wszystkim rzucenie wszelkiej aktywności fizycznej i zastosowanie środków przeciwzapalnych. Gdy ból się zmniejszy lub minie, wskazane jest wykonywanie ćwiczeń w odciążeniu. Szczególnie zalecana jest jazda na rowerze stacjonarnym, podczas której powierzchnie stawowe oddalają się od siebie. Należy pamiętać, że siodełko powinno być ustawione na tyle wysoko, abyśmy podczas ćwiczeń mogli wykonać pełen wyprost nóg.
Ból kolan po czterdziestce
Z wiekiem nasze kolana, zużywają się. Dotyczy to przede wszystkim chrząstki stawowej, która jest narażona na duże obciążenia i przestaje właściwie pracować – nie jest już w stanie zasysać niczym gąbka substancji odżywczych, a co za tym idzie – nawilżać i regenerować stawów. W końcu chrząstka może zniknąć – wtedy pojawiają się prawdziwe problemy…
Początkowym objawem choroby są:
ból w kolanie, który pojawia się, kiedy wchodzimy po schodach,
„drewniane nogi”, czyli sztywne stawy,
ból kolana pojawiający się przy każdym ruchu,
dodatkowo mogą pojawić się również objawy zapalenia – obrzęk i zaczerwienienie skóry.
Powyższe dolegliwości powinny być powodem do konsultacji z doświadczonym fizjoterapeutą, ponieważ postępujące zwyrodnienie stawów może prowadzić do ograniczenia ich ruchomości. Przywołując powiedzenie, samo nigdy nie przejdzie. Nie czekaj z wizytą u terapeuty, bo możesz nabawić się poważnych konsekwencji i komplikacji, począwszy od zużycia struktury chrzestnej, po zerwanie lub totalne uszkodzenie więzadeł, przykurczy stawowych itp. Rozsądnym wyjściem jest udanie się do doświadczonego fizjoterapeuty – nawet, jeśli trzeba będzie zapłacić za wizytę. Na zdrowiu nie warto oszczędzać, a taka „inwestycja” zwróci się, jako szybszy powrót do pełnej sprawności.
Fizjoterapeuci z European Massage & Physio Center ukończyli kursy McKenziego, które pomagają im leczyć przyczyny bólów kolan, a nie jedynie czasowo uśmierzyć ból. Pomogło to naszym pacjentom szybko powrócić do aktywnego życia i pozbyć się sztywności i bólu kolan. Wielu zadowolonych pacjentów głosowało na nasza klinikę w konkursie Top Choice Awards – jest to coroczny konkurs na najlepszą klinikę fizjoterapii w Mississauga. Dzięki nim wygraliśmy ta nagrodę 4 razy z rzędu -2018,2019, 2020 i 2021. Serdecznie im za to dziękujemy.
Jeśli macie Państwo pytania, proszę o telefon 905-270-5553
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
Lekarz z Polski
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń lub emailuj po bezpłatną niezobowiązującą konsultację:
905-270-5553, oraz email:
emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE
& PHYSIOTHERAPY CENTER
1140 Burnhamthorpe Rd. W.
Unit 123, Mississauga
(przy Erindale Station Rd.,
na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała
Top Choice Awards
jako najlepsza w Mississauga
w 2018, 2019, 2020, 2021.