Dekompresja na bóle kręgosłupa
Dekompresja na bóle kręgosłupa
Jeśli cierpisz na ból pleców lub ból szyi, spowodowany uciskiem dysku na nerw, powodującym rwę kulszową lub barkową (bulging or herniated disc), chorobę zwyrodnieniową dysku (degenerative disc disease), chorobę zwyrodnieniową stawów kręgosłupa (facet joint syndrome), wtedy nieoperacyjna dekompresja kręgosłupa może przynieść ulgę.
Pozytywne działanie trakcji wynika m.in. ze zwiększenia przestrzeni międzykręgowych i eliminacji ucisku na nerw, Wytworzone podciśnienie wywołuje „zassanie” i cofnięcie się wewnątrz dysku wysuniętej części jądra miażdżystego, co prowadzi do zmniejszenia przepukliny dysku.
W efekcie terapii zmniejsza się ucisk na korzenie nerwowe, co daje ulgę w bólu i przywraca swobodę poruszania się. Dekompresja kręgosłupa stymuluje naturalne procesy regeneracyjne uszkodzonych dysków – lepsze ich odżywienie oraz zwiększenie zawartości wody w krążkach międzykręgowych (rehydratacja). Większe, bardziej odżywione i nawodnione krążki międzykręgowe lepiej spełniają swoje funkcje – amortyzują i chronią przed uszkodzeniami poszczególne kręgi kręgosłupa.

Inversion Table, ( terapia inwersji), który możemy używać w domu. Terapia inwersji jest szczególnie korzystna w przypadku łagodnej degeneracji krążka międzykręgowego (dysku) lub w przypadku niewielkiego zwężenia przestrzeni międzykręgowej, wczesnej rwy kulszowej i choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Pozwala na odciążenie struktur międzykręgowych i korzeni nerwowych, umożliwia dyskom lepsze odżywienie i nawodnienie oraz powrót do pierwotnego kształtu. Jednakże osoby z przewlekłymi bólami pleców powinny przed rozpoczęciem tych terapii zgłosić się do swojego fizjoterapeuty, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania
Wielu pacjentów decyduje się na dekompresję kręgosłupa, ponieważ doznają ulgi bez użycia środków farmakologicznych, zastrzyków dokręgosłupowych lub zabiegu operacyjnego.
Najczęściej zabieg trakcji wykonywany jest w klinikach fizjoterapii na specjalnie zaprojektowanych w tym celu stołach, z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń do trakcji mechanicznej. Zabieg poprzedzony jest dokładnym wywiadem, po zapoznaniu z badaniami obrazowymi chorego (MRI) i przeprowadzeniu testów funkcyjnych i przeprowadzony pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty. Jeśli chcą się Państwo upewnić, czy dekompresja kręgosłupa jest dla Was odpowiednia, prosimy umówić się na bezpłatną konsultację z naszym fizjoterapeutą Ronem.

Pozycja pokazana na ilustracji jest wskazana dla pacjentów w średnim wieku, którzy mogą tolerować tą pozycje i cierpią na zwężenia przestrzeni międzykręgowej (spinal stenosis)
W przypadku chronicznych, intensywnych bólów pleców spowodowanych uszkodzeniem dysku pomocny jest profesjonalny stół do dekompresji kręgosłupa, gdzie siła rozciągania jest kontrolowana przez komputer, która dzięki sensorom zmienia się w zależności od napięcia mięśni. Jeśli pacjent odczuwa dyskomfort lub spazm, może przerwać sesję przez naciśnięcie wyłącznika bezpieczeństwa. Jak widać na zdjęciu możemy ustawić kąt nachylenia stołu, co pozwala na odciążenie głównie kręgów, w których doszło kompresji i uszkodzenia dysków.
Proszę przynieść z sobą opis X-ray lub MRI kręgosłupa. Pozytywny efekt dają serie około 10 – 20 zabiegów wykonywanych w niewielkich odstępach czasu. Zabieg przeprowadza się na specjalistycznych stołach do dekompresji, a średni czas pojedynczego zabiegu wynosi 15 – 20 minut. Często zabieg trakcji połączony jest z innymi zabiegami – jak np. terapia McKenziego, laseroterapia oraz elektroterapia.

Idealna pozycja dla starszych pacjentów lub z nadwagą, którzy nie tolerują dekompresji na brzuchu, cierpiących na chroniczny ból pleców spowodowanych wypadniętym lub pękniętym dyskiem.

Pacjenci odczuwający ból szyi lub promieniujący do szyi, mogą spróbować dekompresji kręgosłupa szyjnego, zwłaszcza udokumentowanego na MRI (rezonansie magnetycznym).
Jeśli macie Państwo pytania, proszę o telefon 905-270-5553
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
Lekarz z Polski
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń lub emailuj po bezpłatną niezobowiązującą konsultację:
905-270-5553, oraz email:
emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE
& PHYSIOTHERAPY CENTER
1140 Burnhamthorpe Rd. W.
Unit 123, Mississauga
(przy Erindale Station Rd.,
na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała
Top Choice Awards
jako najlepsza w Mississauga
w 2018, 2019, 2020, 2021.