Dlaczego bolą kolana – Część 2
Dlaczego bolą kolana – Część 2
Łąkotki to poduszki zbudowane z tkanki chrzęstnej włóknistej, oddzielające kość udową od piszczelowej.
Statystycznie są one jednym z najczęstszych uszkodzeń struktur stawu kolanowego, dając wiele objawów bólowych i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym jak i w sporcie. Wbrew pozorom pełnią one bardzo ważną funkcję w zachowaniu odpowiedniego stanu i czynności stawu kolanowego, zapewniają większą stabilizację kolana zwłaszcza w fazie skrętu, chronią głębiej położoną chrząstkę, redukują nacisk i ciśnienie działające na powierzchnie stawowe, zapewniają stabilność i amortyzację podczas chodu, ograniczają sprężyście wyprost i zgięcie kolana. Ich rola jest ogromna, dlatego ich uszkodzenie wpływa tak negatywnie na codzienne aktywności organizmu.

Uszkodzenia łąkotek zdarzają się często — i wymagają fizjoterapii usprawniającej. Urazy łąkotek i urazy kolana najczęściej dotyczą ludzi młodych, uprawiających sporty. Inną grupę pacjentów stanowią natomiast osoby starsze, u których dochodzi do niszczenia łąkotek z powodu procesów zwyrodnieniowych i degeneracyjnych. Uszkodzona łąkotka działa niepoprawnie i powoduje ból w kolanie. Konieczna jest wizyta u doświadczonego fizjoterapeuty, gdyż uszkodzonej łąkotki nie wolno lekceważyć. Fizjoterapeuci z European Massage & Physio Center ukończyli kursy, które pomagają im leczyć przyczyny bólów kolan, a nie jedynie czasowo uśmierzyć ból. Pomogło to naszym pacjentom szybko powrócić do aktywnego życia i pozbyć się sztywności i bólu kolan.
Łąkotki są bardzo podatne na obciążenia, pochłaniają 50% obciążeń w wyproście i aż 80% w zgięciu kolana, oczywiście w zależności od pozycji i ruchu łąkotki ulegają większemu lub mniejszemu ściskaniu się i rozprężaniu. Łąkotki pełnią również funkcje smarującą staw zapobiegając zbyt dużemu tarciu sąsiednich powierzchni stawowych.

Prawe kolano, widok z przodu. Staw kolanowy ma za zadanie łączyć kości kończyny dolnej. Końce kości udowej, piszczelowej oraz tył rzepki pokryte są gładką stawową chrząstką odpowiadającą za płynność ruchu. Tkanki miękkie, czyli mięśnie i więzadła zapewniają kolanie stabilność i wytrzymałość. Łąkotki mają półokrągły, księżycowaty kształt do 6-7 mm a znajdują się wewnątrz stawu kolanowego, pomiędzy kością udową i piszczelową oraz są integralną częścią stawu kolanowego. Pokrywają 2/3 powierzchni stawowej i tworzą zagłębienie, na których opierają się kłykcie kości udowej. Po stronie bocznej kolana w szparze stawowej znajdują się łąkotki boczne, po stronie przyśrodkowej- łąkotka przyśrodkowa. Połączone są ze sobą więzadłem poprzecznym.

Na ilustracji widzimy prawe kolano, dolną część oraz częste urazy łąkotki i chirurgiczne leczenie. Najczęściej objawy uszkodzenia łąkotki związane są bólem zlokalizowanym po stronie uszkodzonej łąkotki. Obrzęk kolana o różnym nasileniu oraz blokowanie, przeskakiwanie w kolanie lub wręcz zablokowanie ruchu w kolanie wskazuje na uszkodzenie łąkotki. Bolesność uciskowa wzdłuż szczeliny stawu oraz dodatnie testy łąkotkowe stanowią kliniczne potwierdzenie rozpoznania. Dodatkowe badania potwierdzające urazy łąkotki, to USG oraz rezonans magnetyczny kolana. Po ocenie skanów MRI kolana można precyzyjnie zaplanować leczenie łąkotki jak i innych uszkodzonych struktur kolana.

Artoskopowa operacja leczenia uszkodzeń kolana.
Jeśli mamy naderwane więzadło w kolanie lub łąkotkę – najlepszym leczeniem jest naprawa uszkodzeń. Przy użyciu powyższych instrumentów chirurg jest w stanie zszyć uszkodzoną łąkotkę lub więzadło, przy minimalnej inwazyjności zabiegu. Pacjent w stosunkowo szybkim czasie wraca do zdrowia, jeśli po operacji jest pod opieką doświadczonego fizjoterapeuty.
Z wiekiem spada ilość komórek w strukturze łąkotek oraz zmniejsza się ich unaczynienie, a wzrasta zawartość włókien kolagenowych, co powoduje większą podatność na uszkodzenia i zużywanie. Leczenie zachowawcze uszkodzonej łąkotki jest dopuszczalne w sytuacji tzw. uszkodzeń stabilnych o typie zwyrodnieniowym (np. uszkodzenia horyzontalne). Skuteczna fizjoterapia zajmuje od 3 do 6 miesięcy do ustąpienia dolegliwości jest wskazaniem do kontynuowania leczenia nieoperacyjnego. Suplementy diety, takie jak preparaty kolagenu, glukozaminy, witamin C, D3, K są stosowane celem wspomagania w okresie rehabilitacji, czy to pooperacyjnej, czy stosowanej jako leczenie podstawowe.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
Lekarz z Polski
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń lub emailuj po bezpłatną niezobowiązującą konsultację: 905-270-5553, oraz email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER
1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga, (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Niedawno nasza klinika wzbogaciła się o rezydentkę fizjoterapii mgr. Justynę, która uzyskała tytuł magistra fizjoterapii w 2014 r w Szczecinie. Obecnie po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego uzyskała tytuł rezydenta fizjoterapii w Ontario. Justyna ma rozległe doświadczenie w terapii bólów, szyi, pleców, kolan i barków oraz po wypadkach samochodowych. Justyna zaprasza Polonię do naszej kliniki.Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards jako najlepsza w Mississauga w 2018, 2019, 2020, 2021.