Dlaczego bolą kolana – Część 3
Dlaczego bolą kolana – Część 3
Jak można uszkodzić łąkotki? Jakie są ich objawy?
Urazy łąkotki są dość bolesne. Łąkotki łatwo przeciążyć, a z wiekiem chrząstki te twardnieją z powodu rozbudowujących się włókien kolagenowych i zużywają. Są jednak w kolanie niezbędne. Gdy ich zabraknie, stawy nie pracują właściwie i szybko dochodzi do zmian zwyrodnieniowych i zniszczenia stawu kolanowego a następnie do konieczności wszczepienia endoprotezy. Dlatego dziś za wszelką cenę ratuje się łąkotki: zszywa, zespala, odtwarza, a jeśli ulegną całkowitemu zniszczeniu – przeszczepia.

Fizykoterapia – ważne są zabiegi działające przeciwbólowo oraz regeneracyjnie. W celu przeciwobrzękowym stosujemy zimne okłady. Z zabiegów, które regenerują oraz przyspieszają gojenie, zaleca się: laseroterapię i ultradźwięki. Jeśli konieczne jest wzmocnienie osłabionych mięśni stawu kolanowego, można zastosować elektrostymulację prądami małej częstotliwości. Masaż tkanek miękkich zmniejsza on występujące w tych strukturach wzmożone napięcie oraz poprawia ich ukrwienie oraz odżywienie. Ponadto w rehabilitacji łąkotki wykorzystuje się , czyli plastrowanie, który polega na oklejeniu kolana specjalnymi plastrami. Zaaplikowane w odpowiedni sposób na chory staw kolanowy, zapewnią one lepszą stabilizację, usprawnią procesy gojenia oraz zmniejszą ryzyko kontuzji podczas aktywności fizycznej.
Bardzo dużą grupę urazów w obrębie stawu kolanowego stanowią uszkodzenia łąkotek. Szacuje się, że może to być nawet 80% wszystkich urazów kolan. Łąkotki, jako struktury stawowe jeszcze do niedawna traktowano w ortopedii po macoszemu – niewielkie ich uszkodzenia pozostawiano do samoistnego wyleczenia, a w przypadku większych urazów, łąkotki po prostu usuwano. Dziś wiadomo już, że łąkotki są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania stawu kolanowego, a ich usunięcie może przyspieszać i nasilać zmiany zwyrodnieniowe.

1.Więzadło krzyżowe przednie (ACL)
2.Łąkotka przyśrodkowa
3.Więzadło poboczne przyśrodkowe (MCL)
4.Kierunek skrętu kolana
Ilustracja przestawia tzw. triadę O’Donoghue, gdzie występuje uszkodzenie więzadła pobocznego przyśrodkowego (MCL), więzadła krzyżowego przedniego (ACL) i łąkotki przyśrodkowej na skutek uderzenia w kolano od strony przyśrodkowej. Kolano w czasie urazu jest zgięte. Uraz jest częstym schorzeniem w sportach kontaktowych tj. rugby, football amerykański czy piłka nożna.
Jakie są przyczyny i konsekwencje urazu łąkotki?
Do ostrego urazu łąkotki najczęściej dochodzi u ludzi młodych podczas aktywności sportowej. Mechanizm uszkodzenia polega na wykonywaniu ruchów zgięcia lub wyprostu kolana połączonych z rotacją (np. podczas nagłego wypięcia się narty podczas zjazdu). Łąkotka przyśrodkowa jest mniej ruchoma i mocniej przytwierdzona do kości, dlatego częściej ulega urazom. Ze względu na ich związek z funkcją stawu kolanowego często podczas incydentu, uszkodzeniu ulegają również inne struktury. Przykładem jest tzw. triada O’Donoghue, gdzie występuje uszkodzenie więzadła pobocznego przyśrodkowego (MCL), więzadła krzyżowego przedniego (ACL) i łąkotki przyśrodkowej. Jednoczesne uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej oraz więzadła krzyżowego przedniego znacząco zwiększa niestabilność stawu w płaszczyźnie przednio-tylnej. Moment uszkodzenia łąkotki pacjenci opisują, jako charakterystyczny trzask w kolanie często połączony „blokiem w stawie”, który polega na niemożności wyprostu i maksymalnego zgięcia kolana.

Łąkotki to dwie chrząstki w kolanie, które amortyzują pracę stawu kolanowego. Przypominają porowatą gąbkę wypełnioną płynem. Kiedy idziemy niesie ona ciężar 2- 5 razy przekraczający wagę naszego ciała. Przy sportowych wyczynach łąkotki niosą ciężar ponad 20 razy większy od naszej wagi.
Objawy uszkodzenia łąkotki
Typowe objawy uszkodzenia łąkotki, po których można rozpoznać uszkodzenie łąkotki, to m.in. nagły, ostry ból kolana, później nasilający się podczas chodzenia i klękania. Chory skarży się na trudności z poruszaniem się i chodzeniem. Pacjent często przyjmuje wymuszoną pozycję stawu w lekkim zgięciu. Do częstych objawów uszkodzonej łąkotki zalicza się:
obrzęk stawu
słyszalne trzaski w kolanie
nadmierne ucieplenie
uczucie blokowania lub usztywnienia kolana
ograniczony ruch wyprostu oraz zgięcia
ból łąkotki (odczuwany jako dolegliwości w stawie kolanowym)
„uciekanie kolana” (niestabilność)
Każdorazowo należy także wykluczyć inne przyczyny bloku tj. np. ciało wolne chrzęstne. Nie zawsze do uszkodzenia łąkotki dochodzi podczas urazu, może ona ulec w toku degeneracji także poprzez sumowanie się przeciążeń. Uszkodzona łąkotka działa niepoprawnie i powoduje ból w kolanie. Konieczna jest wizyta u doświadczonego fizjoterapeuty, gdyż uszkodzonej łąkotki nie wolno lekceważyć. Fizjoterapeuci z European Massage & Physio Center ukończyli kursy, które pomagają im leczyć przyczyny bólów kolan, a nie jedynie czasowo uśmierzyć ból. Pomogło to naszym pacjentom szybko powrócić do aktywnego życia i pozbyć się sztywności i bólu kolan.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
Lekarz z Polski
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń lub emailuj po bezpłatną niezobowiązującą konsultację: 905-270-5553, oraz email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER
1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga, (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Niedawno nasza klinika wzbogaciła się o rezydentkę fizjoterapii mgr. Justynę, która uzyskała tytuł magistra fizjoterapii w 2014 r w Szczecinie. Obecnie po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego uzyskała tytuł rezydenta fizjoterapii w Ontario. Justyna ma rozległe doświadczenie w terapii bólów, szyi, pleców, kolan i barków oraz po wypadkach samochodowych. Justyna zaprasza Polonię do naszej kliniki.
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards jako najlepsza w Mississauga w 2018, 2019, 2020, 2021.