Łokieć tenisisty
Łokieć tenisisty
Łokieć tenisisty wbrew nazwie nie dotyka wyłącznie sportowców.
Przede wszystkim przekonać się o tej chorobie mogą osoby w przedziale wiekowym 30- 65 lat, pracujące jako krawcowe, stomatolodzy, przy taśmach produkcyjnych, kierowcy, informatycy, sekretarki, budowniczowie. Do mikrourazów może dojść w różny sposób. Mogą to być powtarzające się na przestrzeni dłuższego czasu specyficzne ruchy przedramienia i nadgarstka, np. wielogodzinne skręcanie mebli. W takiej sytuacji prostowniki nadgarstka poddawane są długotrwałemu skurczowi, nie mając czasu na regenerację. Łokieć tenisisty może również powstać na skutek wielogodzinnej pracy przy komputerze, gdy nadgarstki oparte są o stół, a dłonie lekko uniesione. Ta niekorzystna pozycja może wywoływać stan zapalny. Do mikrourazów może również dojść w wyniku nieprawidłowej biomechaniki ruchu. Takim przykładem może być zła technika gry w tenisa. Zawodnik niewystarczająco wykorzystujący skręty tułowia i obręczy barkowej oraz ma dużą szansę na kompensowanie ruchu przez prostowniki nadgarstka.
Podczas nieprawidłowości pojawia się problem z całkowitym wyprostowaniem stawu łokciowego z tendencją do powolnego „nadrywania” przyczepu prostowników przez nadmiernie napięte, niedostatecznie rozciągnięte zginacze. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w stanach przewlekłego przeciążenia nadgarstka.
Do niedawna większość lekarzy i terapeutów kojarzyła “łokieć tenisisty” z istniejącym w tej okolicy stanem zapalnym. Obecnie uważa się, że dużą rolę odgrywają tu też zmiany degeneracyjne w strukturze kolagenu oraz nieprawidłowości w ukrwieniu– tzw. neowaskularyzacja. Obydwa te czynniki występują jako efekt powtarzających się przeciążeń i mikrourazów, często bez współistniejącego stanu zapalnego.
Diagnoza: opiera się na wywiadzie i testach oporowych wyprostu nadgarstka:
Ból po bocznej stronie łokcia
Nasilenie bólu podczas odwracania przedramienia oraz wyprostu stawu łokciowego (zwłaszcza z oporem),
Osłabienie nadgarstka i problemy z prostymi czynnościami jak: podanie ręki, otwieranie drzwi samochodu, unoszenie filiżanki.
Nasilenie bólu po zgięciu ręki w nadgarstku w stronę jej grzbietu, przy skręcaniu przedramienia na zewnątrz, prostowaniu zgiętych palców (zwłaszcza przeciw oporowi),
Dodatni test Cozena – ból na wysokości nadkłykcia bocznego lub ciągnące się bóle po stronie promieniowej, w czasie prostowania pięści wbrew oporowi.
Leczenie: Do niedawna było trudne lub mało skuteczne.
Problem był w prawidłowej diagnozie – uważano, że choroba ma podłoże zapalne. Dziś wiadomo, że łokieć tenisisty jest wynikiem zmian degeneracyjnych ścięgna. Leczenie polega więc na stymulowaniu jego regeneracji. Można łączyć wiele metod fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych. Najbardziej skuteczne są: Masowanie bolącego miejsca kostką lodu, aż do jej rozpuszczenia. Następnie po osuszeniu należy wetrzeć w bolące miejsce maść o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych (np. Biofreeze),
W ciągu dnia stosowanie stabilizatora, oraz unikanie nadmiernych obciążeń,
Fizykoterapia: ultradźwięki, laser, fala uderzeniowa,
Masaż poprzeczny, masaż sportowy,
Mobilizacja, trakcja stawu łokciowego,
Kinesiotaping,
Ćwiczenia rozciągające i rozluźniające głownie prostowników nadgarstka (zaczynamy je od samego początku leczenia, nawet podczas bólu),
Ćwiczenia wzmacniające głównie prostowników nadgarstka (zaczynamy, kiedy pozwala nam na to ból).
W przypadku łokcia tenisisty działa ta sama zasada – im wcześniej rozpoczniesz fizjoterapię, tym szybciej będziesz w stanie powrócić do swoich codziennych czynności.
Leczenie pokrywane przez: Benefity z pracy, Ubezpieczenia samochodowe
Jeśli ubezpieczenie z pracy płaci za lekarstwa i stomatologa, to również będzie płacić za fizjoterapię i masaż leczniczy.
Jeśli uległeś wypadkowi samochodowemu – opłatę za leczenie pobieramy bezpośrednio z firmy ubezpieczeniowej używając sytemu HCAI. Jeśli masz benefity i Sun Life jest twoim ubezpieczeniem z pracy, również robimy „direct billing”.
W przypadku innych firm ubezpieczeniowych, robimy „assisted billing”, tzn. elektronicznie wysyłamy twój rachunek za leczenie do ubezpieczenia, które przelewa na twoje konto opłatę za terapię.
Nasza klinika została wybrana, jako najlepsza w Mississauga przez Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020 i 2021. Również pomagamy w załatwianiu formalności z ubezpieczeniami. Gorąco zapraszamy do odwiedzenia naszej kliniki, gdzie rzetelnie zaopiekujemy się Twoim zdrowiem. Jeśli macie Państwo pytania, proszę o telefon 905-270-5553
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
Lekarz z Polski
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń lub emailuj po bezpłatną niezobowiązującą konsultację: 905-270-5553, oraz email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER
1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga, (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Niedawno nasza klinika wzbogaciła się o rezydentkę fizjoterapii mgr. Justynę, która uzyskała tytuł magistra fizjoterapii w 2014 r w Szczecinie. Obecnie po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego uzyskała tytuł rezydenta fizjoterapii w Ontario. Justyna ma rozległe doświadczenie w terapii bólów, szyi, pleców, kolan i barków oraz po wypadkach samochodowych. Justyna zaprasza Polonię do naszej kliniki.
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards jako najlepsza w Mississauga w 2018, 2019, 2020, 2021.