Bóle pleców– czynniki ryzyka i objawy alarmowe
Bóle pleców– czynniki ryzyka i objawy alarmowe
Przykład czynników ryzyka i objawów alarmowych.
Ból pleców jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u lekarza i nieobecności w pracy. Ponad 80% populacji doświadcza bólu pleców w pewnym okresie swojego życia. Zakres tego bólu może manifestować się jako łagodny dyskomfort, a czasami jako ból paraliżujący.
Najbardziej narażoną okolicą jest dolny odcinek pleców, ponieważ posiada największą krzywiznę (lędźwiowa lordoza) i podtrzymuje większą część ciężaru ciała. Najczęstszą przyczyną bólu pleców jest nieprawidłowe dźwiganie (nieergonomiczna pozycja lub zbyt ciężki obiekt). Tkanki miękkie ulegają uszkodzeniu, gdy ulegają przeciążeniu zbyt szybko (ruch szarpany) lub obciążenie jest zbyt duże, czyli za szybko i za mocno naciągamy mięśnie i więzadła. Naderwanie tkanek prowadzi początkowo do ostrego stanu zapalnego, który jeśli jest nieprawidłowo leczony może przeistoczyć w stan przewlekły.
Objawy:
Ból, pobolewanie w dolnym lub środkowym odcinku pleców.
Promieniujący ból do pośladków lub nóg, (jeśli uszkodzenie jest w dolnym odcinku pleców)
Promieniujący ból wzdłuż żeber lub do szyi, (jeśli uszkodzenie jest w środkowym odcinku pleców)

Ilustracja przedstawia lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Pars interarticularis jest małym fragmentem kości w tylnej części stawu miedzykręgowego. Defekt lub złamanie kompresyjne w tej części kręgu prowadzi do Spondylolysis (spondylioza). W Spondylolisthesis (kręgozmyk) na skutek złamania fragmentu kręgu (pars) dochodzi zsunięcia się kręgu do przodu, ponieważ zakotwiczenie (pars) uległo przerwaniu. Pars jest najczęściej genetycznym defektem struktury kostnej i nawet niewielkie urazy lub przeciążenia mogą, prowadzić do złamania. Objawy spondylozy obejmują: przewlekły ból kręgosłupa utrudniający normalne funkcjonowanie, nasilenie dolegliwości po przeciążeniach (długie stanie, nieodpowiedni wysiłek, dźwiganie), ograniczenie ruchomości kręgosłupa, uczucie zesztywnienia, pogorszenie stabilności kręgosłupa, na zdjęciu RTG widoczne są osteofity, podwichnięcia stawów międzykręgowych, zwężenie przestrzeni międzykręgowych, zmiana fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Objawy kręgozmyku: ból, deformacja tułowia, pogorszenie sprawności ruchowej chorego, zaburzenia neurologiczne: niedowłady, zaniki mięśniowe, osłabienie odruchów, zaburzenia potencji, zaburzenia zwieraczy pęcherza i odbytu (rzadkie) oraz zaburzenia czucia.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa to zwyrodnienie jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, który traci swoją grubość i gęstość. Najczęściej jest to spowodowane normalnym zużyciem krążka międzykręgowego. Z biegiem lat następuje odwodnienie dysków, które tracą swoją elastyczność i grubość. Normalnym zjawiskiem jest, że po ukończeniu 30-ego lub 40-ego roku życia, w obrazie rentgenowskim widnieją ślady choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Wszyscy dorośli wykazują oznaki zwyrodnienia dysku po przekroczeniu pewnego wieku. Najczęstsze objawy zwyrodnienia kręgosłupa to:
Sztywność kręgosłupa rano, po przebudzeniu, która stopniowo przechodzi w ciągu dnia i zmniejsza się wraz z aktywnością fizyczną
Ograniczenie ruchomości kręgosłupa oraz trudności w pochylaniu się i chodzeniu.
Ból w dolnej części kręgosłupa, który pojawia się i znika.
Czynniki ryzyka:
Zła postawa ciała
Skrzywienie kręgosłupa
Wrodzone wady budowy kręgów (można potwierdzić na prześwietleniu (X-ray)
Nieprawidłowe dźwiganie lub praca w pochyleniu
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (arthritis), które nasilają się z wiekiem
Dyskopatie
Jeśli uszkodzony krążek międzykręgowy uciska na nerw kulszowy, to nazywamy ten stan rwą kulszową, która powoduje ostry, promieniujący ból do okolicy krzyżowej, pośladków, tylnobocznej powierzchni kończyny dolnej a nawet do stopy i palców. Bóle te nasilają się przy kaszlu, przy oddawaniu stolca, a czasami nawet przy śmiechu. W tych momentach dochodzi do zwiększonego ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego w obrębie kanału kręgowego, co wzmaga drażnienie danego korzenia nerwowego
Bezczynność ruchowa- siedzący tryb życia, powoduje osłabienie siły mięśniowej i elastyczności tkanek.
Urazy – wypadek samochodowy lub upadek
Otyłość i ciąża
Osteoporoza – na skutek odwapnienia kręgów
Guzy w obrębie kręgosłupa (np. zaawansowany rak prostaty może dawać przerzuty do kręgosłupa)
Objawy alarmowe:
Niedowład – znaczne osłabienie lub paraliż kończyny dolnej (rwa kulszowa porażenna), co najczęściej objawia się opadaniem stopy
Zaburzenia kontrolowania oddawania moczu lub/i stolca wywołane uszkodzeniem funkcji zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytu.
Zaburzenia czucia.
Odwiedzajcie Państwo mój blog na Bejsment.com
Jeśli macie Państwo pytania, proszę o telefon 905-270-5553
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
Lekarz z Polski
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń lub emailuj po bezpłatną niezobowiązującą konsultację:
905-270-5553, oraz email:
emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE
& PHYSIOTHERAPY CENTER
1140 Burnhamthorpe Rd. W.
Unit 123, Mississauga
(przy Erindale Station Rd.,
na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała
Top Choice Awards
jako najlepsza w Mississauga
w 2018, 2019, 2020, 2021.
Komentarze (0)