Ból pleców i szyi – zespół skrzyżowania górnego cz.1
Ból pleców i szyi – zespół skrzyżowania górnego cz.1
Zespół skrzyżowania górnego: Odnosi się do ustawienia głowy, szyi, barków, klatki piersiowej i odcinka piersiowego kręgosłupa. Osoba z tym zespołem posturalnym głowę ma wysuniętą do przodu, barki wysunięte do przodu, klatka piersiowa lekko zapadnięta, plecy w odcinku piersiowym w „zgarbieniu”. Został on opisany po raz pierwszy przez czeskiego neurologa doktora Vladimira Jandę.
Jest to zespół nierównowagi mięśniowej obręczy górnej, charakteryzuje się nadmiernie pochyloną sylwetką ciała. Mięśnie przedniej ściany ciała ulegają nadmiernemu napięciu a tylnej nadmiernemu rozciągnięciu i osłabieniu. Najczęściej przyczyną powstania zespołu skrzyżowania górnego jest przyjmowanie nieprawidłowych pozycji zarówno wykonując pracę zawodową jak i podczas czytania lub używania laptopa.
W wyniku ewolucji ciało ludzkie przybrało formę wyprostną – a więc postawę dwunożną (homo erectus). Spowodowało to, że kręgosłup jest obciążany osiowo, a więc siły, jakie na niego działają znacznie wzrosły. Kręgosłup składa się z kręgów, krążków międzykręgowych, więzadeł oraz funkcjonalnie powiązanych z nim mięśni, które jako całość są odpowiedzialne za przenoszenie obciążeń. Bardzo ważnym elementem są także krzywizny kręgosłupa – lordoza szyjna, kifoza piersiowa, lordoza lędźwiowa, a także ułożenie kości krzyżowej wraz z miednicą. Krzywizny te także mają za zadanie amortyzację i zmniejszenie obciążeń, jakie mogłyby oddziaływać na idealnie prosty kręgosłup.
Zespół skrzyżowania górnego – jest jednym z najczęściej spotykanych patologii posturalnych w dzisiejszych czasach.
Szybko wyjaśnię, że zespoły posturalne to zaburzenia głównie w obrębie układu mięśniowego, w których wyniku dochodzi do bolesności i ograniczenia funkcji odpowiednich okolic ciała. Najlepszym przykładem są: zespół skrzyżowania górnego i dolnego.
Pierwszy z nich dotyczy zaburzeń w okolicy szyi, łopatek, barków oraz kończyn górnych. Należy podkreślić, że nieleczony zespół posturalny powoli przeradza się w zespół funkcjonalny (ograniczenie funkcji), a następnie w strukturalny (zaburzenia strukturalne, zwyrodnienia, itp.). Można zatem powiedzieć, że zespół posturalny jest oznaką przeciążenia układu mięśniowego co świadczy o złej postawie, także o niekorzystnych pozycjach przyjmowanych podczas dnia codziennego.
Zespół posturalny obejmuje tkankę mięśniową, powięziową oraz skórną powodując różnie umiejscowione bóle o różnym charakterze bólowym. W typowy sposób jedne grupy mięśni zostają osłabione, a inne – nadmiernie napięte. Zatem chociaż dochodzi do nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa oraz często występują objawy podobne do objawów korzeniowych, przyczyna tych zaburzeń nie leży w samym układzie szkieletowym, jak stawy międzykręgowe, czy dyski.
Pod pojęciem zespołów posturalnych kryją się zazwyczaj dwa rodzaje zaburzeń: zespół skrzyżowania górnego i zespół skrzyżowania dolnego. Na skutek przeciążeń w mięśniach powstają punkty spustowe, czyli miejsca bolesne, z których ból samoistnie lub pod wpływem nacisku promieniuje w inny obszar. Mięśnie posturalne z tendencją do skracania zaczynają być aktywowane w czynnościach, do których fizjologicznie nie są przeznaczone.
Zespół skrzyżowania górnego – dotyczy okolicy szyjno-piersiowej, jest to często występująca dysfunkcja z towarzyszącym bólem mięśniowym, bólem stawu ramiennego i czasem nadgarstka. W zespole skrzyżowania górnego pojawia się zgarbiona postawa z zaokrąglonymi barkami i głową wysuniętą w przód, co ogranicza ruchomość klatki piersiowej i utrudnia oddychanie. Barki są uniesione ku górze, a łopatki odstające. Ból jest przeważnie palący, ciągnący, rwący.
Mogą występować bóle głowy przypominające bóle migrenowe, drętwienia skóry okolicy barku oraz osłabienie siły mięśni kończyny górnej. W mięśniach na skutek nieprawidłowo zbalansowanego napięcia powstają punkty spustowe. Zespół skrzyżowania górnego ze względu na objawy pokrywające się z innymi jednostkami, należy różnicować np. z zespołem górnego otworu klatki piersiowej. Na ogół nie występują zaburzenia kręgosłupa szyjnego, mimo objawów podobnych do korzeniowych.
Jeśli macie Państwo pytania, proszę o telefon 905-270-5553
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
Lekarz z Polski
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń lub emailuj po bezpłatną niezobowiązującą konsultację:
905-270-5553, oraz email:
emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE
& PHYSIOTHERAPY CENTER
1140 Burnhamthorpe Rd. W.
Unit 123, Mississauga
(przy Erindale Station Rd.,
na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała
Top Choice Awards
jako najlepsza w Mississauga
w 2018, 2019, 2020, 2021.