Bóle pleców – rwa kulszowa
Bóle pleców – rwa kulszowa
Rwa kulszowa (RK), to dotkliwy ból w dole pleców paraliżujący całe ciało. Zapalenie korzonków dowodzi słabej kondycji mięśni wspomagających kręgosłup i wymaga fachowego leczenia.
Rwa kulszowa pojawia się w najmniej oczekiwanych sytuacjach. W okolicy lędźwi pojawia się ostry, kłujący ból, czasami rwący lub piekący, który przebiega wzdłuż pośladków, Dalej zmierza z tyłu uda, przez łydkę do stopy. Najmniejszy ruch potęguje ból. Ale najbardziej nasila się w nocy.

Rwa kulszowa to ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do pośladka, ból w pośladku promieniujący na nogę, szczególnie do tylnej części uda i do łydki.
Ucisk na korzonki nerwowe, które odchodzą od rdzenia kręgowego pomiędzy poszczególnymi kręgami, powoduje silne dolegliwości, które mają charakter nerwobólu.
Ból jest następstwem mechanicznego ucisku uszkodzonego dysku na korzenie nerwowe, które znajdują się w jego sąsiedztwie. RK zdarza się najczęściej po 30 roku życia, ponieważ z wiekiem kręgosłup się zużywa i zaczynają się zmiany zwyrodnieniowe. Innym powodem może być obrzęk korzonka nerwowego wywołany stałym uciskaniem przez zdeformowany krąg, a także zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych.

Na ilustracji widzimy „żółte” korzenie rdzeniowe, które dają początek nerwowi kulszowemu (kolor czerwony). Ulokowanie bólu nerwu kulszowego zależy od tego, w którym dokładnie miejscu występuje nacisk na nerw kulszowy. Czasami zwykłe kichnięcie czy kaszel mogą znacznie nasilić ból. Nacisk na nerw kulszowy może także powodować zaburzenia czucia w kończynach, mrowienie na przebiegu nerwu czy też widoczne osłabienie mięśni.
Do rwy dochodzi przy skrzywieniu kręgosłupa lub niesymetrycznej budowie miednicy np. hemipelvis – tzn. jedna strona jest wyższa niż druga, co powoduje, że kręgosłup przechyla się do boku, zwłaszcza przy siedzeniu.
Zdarza się także kobietom w zaawansowanej ciąży, bo dochodzi u nich do przesunięcia się środka ciężkości i niewłaściwego obciążenia kręgosłupa.
Atak korzonków może być spowodowany zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Dotyczy to szczególnie osób, które, na co dzień prowadzą siedzący tryb życia i nagle zaczynają forsownie ćwiczyć. Słabe mięśnie pleców i brzucha nie są w stanie dobrze podtrzymywać kręgosłupa i krążki międzykręgowe się wybrzuszają. To samo może się stać przy każdym przeciążeniu kręgosłupa, np. nieprawidłowym dźwiganiu ciężaru czy podnoszeniu się z fotela.
Dość często ataki korzonków mają osoby, których dieta jest uboga w wapń, sole mineralne i witaminy. Pojawieniu się dolegliwości i ich nawrotom, sprzyja także gwałtowne oziębienie ciała, np. wejście do zimnej wody w upalny dzień czy leżenie na wilgotnej ziemi.

Wystąpienie nagłego, silnego bólu może świadczyć o tym, że doszło np. do nowego pęknięcia pierścienia włóknistego. Pęknięcie to w większości przypadków samoistnie się goi i zabliźnia, a ból stopniowo się zmniejsza i postęp choroby zostaje na jakiś czas powstrzymany. W niektórych przypadkach jednak pęknięcie się powiększa, co doprowadza do wysunięcia się krążka poza jego obręb. Może być to niewielka zmiana, ale gdy „wypadnie” duży fragment i podrażni albo uciśnie mocno korzeń nerwowy, oprócz silnego bólu mogą pojawić się także objawy neurologiczne, np. ból korzeniowy, opadanie stopy, osłabienie siły mięśniowej nogi, zaburzenia czucia.
W rwie kulszowej występują spazmy mięśni okołokręgosłupowych, które potęgują ból. Kurcze tych mięśni (tzw. muscle guarding) unieruchamiają kręgosłup, by uchronić go przed poważniejszym uszkodzeniem. A to prowadzi do niefizjologicznego ułożenia kręgosłupa.
Charakterystyczne dla rwy jest to, że leżąc na wznak, występuje trudność z uniesieniem do góry nogi wyprostowanej w kolanie, co jest wykorzystywane, jako test do diagnozowania rwy.
Jeżeli poza silnym bólem masz zaburzenia czucia, osłabienie nogi lub opadanie stopy czy zatrzymanie moczu lub nietrzymanie moczu, natychmiast zgłoś się lekarza lub na emergency. Objawy te świadczą o zmianach prowadzących do trwałego uszkodzenia nerwu. Aby to potwierdzić, należy natychmiast wykonać badanie MRI.
Jeśli macie Państwo pytania, proszę o telefon 905-270-5553
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
Lekarz z Polski
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń lub emailuj po bezpłatną niezobowiązującą konsultację:
905-270-5553, oraz email:
emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE
& PHYSIOTHERAPY CENTER
1140 Burnhamthorpe Rd. W.
Unit 123, Mississauga
(przy Erindale Station Rd.,
na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała
Top Choice Awards
jako najlepsza w Mississauga
w 2018, 2019, 2020, 2021.