Dlaczego mamy bóle pleców? część 1
Dlaczego mamy bóle pleców? część 1
Ból pleców zdarza się z wielu powodów. Najważniejszym z nich jest nasz styl życia.
Siedząc obciążamy kręgosłup prawie dwukrotnie bardziej niż stojąc. Przeciążenia i brak ruchu osłabiają mięśnie i więzadła utrzymujące kręgosłup w prawidłowej pozycji. Nadwaga to dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa. Pojawiają się okrągłe plecy, odstające łopatki, które przysparzają coraz więcej bólu. Siedzący styl życia sprzyja też osteoporozie oraz zesztywnieniom i zwyrodnieniom stawów.

Profilaktyczne ćwiczenie #1 rozluźniające sztywne mięsnie. Skręty tułowia wykonujemy przez 1 minutę. Zanim zaczniesz wykonywać jakikolwiek ćwiczenia skonsultuj się ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą, gdyż mogą istnieć indywidualne przeciwskazania do ich wykonania,
Za dużo siedzimy w pracy
Jeśli siedzimy za długo za biurkiem, wówczas pojawiają się bóle, szyi, ramion, pleców oraz bóle głowy. Aby utrzymać prawidłowy balans poleca się, aby na każde 30 minut pracy, 20 minut poświęcić na siedzenie, 8 minut na stanie i przynajmniej dwie minuty na chodzenie lub gimnastykę. Jest to bardzo ważne, jeśli już odczuwamy już jakieś dolegliwości bólowe lub jesteśmy w trakcie terapii bólu pleców.

Profilaktyczne ćwiczenie #2. Boczne skłony wykonujesz na stojąco, więc miejsce treningu jest absolutnie dowolne. Jeśli jesteś w pracy lub szkole i nie wstydzisz się ćwiczeń w towarzystwie, możesz je wykonać w dowolnej chwili dnia. Skłony boczne to ćwiczenie idealne dla wszystkich tych, którzy chcą się pozbyć nadmiaru tłuszczu, zwłaszcza na boczkach – dzięki oddziaływaniu na mięśnie skośne brzucha, możemy wymodelować nasze boki. Stań w lekkim rozkroku i opuść obie ręce wzdłuż ciała. Mogą lekko przylegać do Twoich bioder. Powoli przechylaj całe ciało raz w jedną stronę, raz w drugą. Staraj się, by cały cykl trwał, co najmniej kilka sekund. Pamiętaj o wyprostowanej sylwetce. Nie przechylaj się ani do przodu, ani do tyłu!
Te 20 minut możemy poświęcić na pracę przy komputerze. Natomiast 8 minut można przeznaczyć na rozmowę przez telefon albo czytanie dokumentów. Pozostałe 2 minuty na skręty tułowia lub gimnastykę barków. Początkowo wydaje się to trochę niepraktyczne, ale zgodnie z fraszką Kochanowskiego można powiedzieć, że, „szlachetne zdrowie nikt się nie dowie ile kosztujesz aż się zepsujesz”.

Profilaktyczne ćwiczenie #3. Szczególnie pomocna może okazać się guma treningowa, którą tanio można kupić w każdej klinice fizjoterapii. Stań na gumie, chwytając w dłonie oba końce. Niech będzie napięta. Pochylaj się na bok, poddając się naprężeniu gumy. Wracając do pozycji wyprostowanej, wykonasz dodatkowy wysiłek.
Niestabilne mięśnie utrzymujące kręgosłup
Ilustracja pokazuje ważniejsze mięśnie wspomagające kręgosłup. Wzmocnienie tych mięśni poprawia sylwetkę ciała i pomaga zmniejszyć ból pleców. Jak wzmocnić szybko i bezpieczne te mięśnie opiszę w przyszłych artykułach.
Chętnie odpowiem na Państwa pytania, proszę o telefon 905-270-5553
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022.
Zagłosuj na nas!
Top Choice Awards 2023.
European Massage and Physiotherapy została ponownie mianowana do konkursu Top Choice Awards 2023. Prosimy głosować na stronie:
www.topchoiceawards.com/vote
Głosowanie kończy się 21 Dec. 2022 w południe.
Prosimy naszych pacjentów o głosowanie na naszą Klinikę. Z góry dziękujemy za Wasze głosy.
Jeśli wygramy ten konkurs, to będzie nasze 6-ste z rzędu zwycięstwo. Głosowanie na nas uważamy za formę podziękowania.