Płaskostopie – część 2
Płaskostopie – część 2
Skutkami nieleczonego płaskostopia są przede wszystkim bóle i obrzęki stóp i łydek oraz kręgosłupa, a w skrajnych przypadkach może dojść do poważniejszych zmian.
Płaskostopie podłużne doprowadzić może do przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł. W wielu przypadkach płaskostopie nie wymaga leczenia, ważna jest profilaktyka, lecz niektóre stany patologiczne, do których doprowadziły zaniedbania w dzieciństwie, mogą wymagać korekty chirurgicznej. Tak samo w przypadku, gdy płaskostopie spowodowane jest niewłaściwym ustawieniem kości lub ich nieprawidłowym rozrostem konieczna jest operacja.

Ćwiczenia pozwolą na zapobieganiu płaskostopiu u dzieci, lub skorygowaniu u osób dorosłych. Warunek jest jednak jeden – ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie po kilkanaście minut dziennie! Ćwiczenia również winny być urozmaicone.
Powinny wzmacniać mięśnie kończyn dolnych i stóp, które wzmocnią grupy mięśniowe odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego napięcia po stronie podeszwowej.
Powinny też zwiększać zakres mobilności stopy, korygować wadliwą postawę i nawyki w chodzeniu i stawianiu stóp.
Nie bójmy się chodzenia boso po trawie, czy piasku. Wtedy stopa układa się naturalnie, polepsza się ukrwienie w stopie. W zaawansowanym płaskostopiu można zastosować wkładki lub buty ortopedyczne, najlepiej po konsultacji z lekarzem, fizjoterapeutą lub chiropraktorem. Źle dobrane wkładki mogą wręcz zaszkodzić.

Ćwiczenia pozwolą w zapobieganiu płaskostopiu u dzieci, lub skorygowaniu u osób dorosłych. Warunek jest jednak jeden – ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie po kilkanaście minut dziennie! Ćwiczenia również winny być urozmaicone.
Powinny wzmacniać mięśnie kończyn dolnych i stóp, które wzmocnią grupy mięśniowe odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego napięcia po stronie podeszwowej.
Powinny też zwiększać zakres mobilności stopy, korygować wadliwą postawę i nawyki w chodzeniu i stawianiu stóp.

A oto kolejne ćwiczenie wzmacniające mięśnie stopy i korygujące płaskostopie. Należy je wykonywać regularnie po kilka minut dziennie.
W leczeniu i w profilaktyce pomocne bywa pływanie, zajęcia w wodzie, jazda na rowerze oraz masaże. Płaskostopie na pierwszy rzut oka nie wydaje się wadą poważną, ale z upływem lat będzie bardziej dokuczliwe, a problemy, które będzie sprawiało będą dotyczyły nie tylko stóp, ale także stawów kolanowych i kręgosłupa. Odpowiednia profilaktyka połączona z ćwiczeniami korekcyjnymi stanowią podstawę przeciwdziałania oraz zwalczania powstałego już płaskostopia.

Jeśli wasze dziecko ma płaskostopie można je rozpoznać w prosty sposób: stawiamy mokrą stopę na kartce papieru, co pokaże ślad spodu stopy.
Dodatkowo wczesna obserwacja i wczesne podjęcie działań korekcyjnych sprzyjają powodzeniu rehabilitacji. Proszę zadzwonić do naszej kliniki na bezpłatną konsultację z naszym doświadczonym fizjoterapeutą lub chiropraktorem.
Jeśli macie Państwo pytania, proszę o telefon 905-270-5553
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
Lekarz z Polski
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, dzwoń lub emailuj po bezpłatną niezobowiązującą konsultację:
905-270-5553, oraz email:
emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE
& PHYSIOTHERAPY CENTER
1140 Burnhamthorpe Rd. W.
Unit 123, Mississauga
(przy Erindale Station Rd.,
na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała
Top Choice Awards
jako najlepsza w Mississauga
w 2018, 2019, 2020, 2021.
Komentarze (0)