Miałeś wypadek samochodowy —konsekwencje bagatelizowania terapii
Miałeś wypadek samochodowy —konsekwencje bagatelizowania terapii
Reasumując wcześniejsze artykuły, ból w następstwie powikłań po wypadku samochodowym spowodowany jest niewielkim, często całkowicie odwracalnym urazem tkanek miękkich i ustępuje po podjęciu kompleksowego leczenia.
Również wcześniej wspominałem, że gdy po wypadku samochodowym złudnie czujemy się dobrze, nic nie boli, nie występują widoczne urazy to, po co iść do lekarza, czekać w kolejkach, później jakaś rehabilitacja – strata czasu. Sami sobie jesteśmy lekarzami.
Skutki i obrażenia po wypadku, kolizji, stłuczce, czy nawet gwałtownym hamowaniu mogą wystąpić po kilku dniach, tygodniach a nawet miesiącach. Na początku występuje stres i szok, co przytłumia skalę odczuwania bólu i napięcia mięśni. Dlatego nie wolno bagatelizować kwestii, jakim jest zdrowie. Stan ostry i podrażnienia, stany zapalne, które występują bezpośrednio na skutek urazu, po kilku tygodniach przechodzą w stan przewlekły, a on może się ciągnąć miesiącami a nawet latami. Długoterminowe powikłania po urazach komunikacyjnych, np. typu smagnięcie biczem zdarzają się bardzo rzadko. Zwykle objawy ustępują w ciągu kilku do kilkunastu tygodni. Natomiast te przypadki, które odczuwają przewlekły ból, należą do grupy, która niesystematycznie podeszła do leczenia i profilaktyki. Mianowicie okres leczenia i powrotu do zdrowia, to nie tylko ten okres spędzony na zajęciach fizjoterapeutycznych, ale również czas po, jak zalecamy się do porad fizjoterapeuty, jak często ćwiczymy w zaciszu domowym, jaką przyjmujemy postawę ciała podczas pracy, jazdy samochodem, siedzenia na kanapie, itp. Niektórzy po takim urazie odczuwają przewlekły ból lub bóle głowy przez wiele lat po wypadku. Czasami lekarze wiążą taki ból, z uszkodzeniem stawów szyi, dysków lub więzadeł, oraz stanami zwyrodnieniowymi.
Do powikłań nieprawidłowego leczenia lub zbagatelizowania urazu można zaliczyć zaburzenia neurologiczne w obrębie kończyn pod postacią zdrętwienia, mrowienia, braku czucia, uczucia zimna lub pieczenia, oraz osłabienia siły mięśniowej. Dolegliwości te prawidłowo leczone zwykle ustępują lub zmniejszają się, natomiast zaniechanie leczenia może prowadzić do ich utrwalenia. Dodatkowymi skutkami nie podjęcia rehabilitacji lub źle prowadzonych zajęć mogą być:
– Bezsenność,
– Rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją,
– Przewlekły ból głowy, typu napięciowego,
– Przykurcze mięśniowe, zmniejszenie ruchomości w stawach,
– Zwyrodnienie stawów,
Objawy neurologiczne: niewyraźne widzenie, szum w uszach,
– Spadek kondycji fizycznej,
– Osłabienie siły mięśniowej.
Im później zacznie się leczenie, rehabilitację tym dłuższy jest okres powrotu do pełnego wyzdrowienia. Celem zabiegów fizjoterapeutycznych jest działanie przeciwbólowe, odtworzenie prawidłowego zakresu ruchu, odtworzenie prawidłowych krzywizn kręgosłupa, praca nad prawidłową postawą ciała i powrót do czynności życia codziennego. Niestety częstym stwierdzeniem ze strony znajomych jest to, że: „poboli, poboli i przestanie”, albo „skoro uległeś wypadkowi to nie dziw się, że coś boli”. Otóż, gdy mamy do czynienia z wypadkiem samochodowym, wcale nie musi tak być. Warto podać się skuteczniej rehabilitacji znacznie zmniejszającej czas odczuwanych dolegliwości bólowych, rozdrażnienia i złego samopoczucia.
Samo nie przejdzie, może jedynie przejść w stan przewlekły. Warunkiem sukcesu rehabilitacji jest pełna współpraca pacjenta z terapeutą. Rehabilitacja musi być precyzyjna, regularna, gdyż urazy komunikacyjne mogą być rozległe i bardzo dokuczliwe. Tylko kompleksowa rehabilitacja przez wykwalifikowany zespół da szybkie i trwale efekty. Dlatego zachęcam – jeśli ulegniesz wypadkowi wybierz się od razu do lekarza, aby mógł on wykluczyć poważne urazy. Następnie polecam znalezienie dobrej, renomowanej kliniki, gdzie znajdziesz kompleksowe leczenie. Pamiętaj o wyborze kliniki decyduje pacjent – lekarz lub firma ubezpieczeniowa może jedynie zasugerować klinikę.
W takim miejscu zajmą się Tobą indywidualnie, dobiorą zajęcia, program leczniczy odpowiednio do Twoich potrzeb, zarekomendują przyrządy pomocnicze, które pomogą Ci w rehabilitacji domowej, miejsce, w którym będziesz czuł się komfortowo i gdzie pomogą uzupełnić Ci dokumentację powypadkową. Od Ciebie zależy jak pokierujesz swój powrót do zdrowia i w jakie ręce je powierzysz. Zapraszamy do odwiedzenia naszej kliniki, gdzie rzetelnie zaopiekujemy się Twoim zdrowiem.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2024.