Leczenie bólów kręgosłupa metodą McKenziego Część 3
Leczenie bólów kręgosłupa metodą McKenziego Część 3
Istnieje pewna grupa pacjentów (przeważnie w młodym wieku), u których badanie kręgosłupa nie ujawnia żadnych nieprawidłowości z wyjątkiem błędnego nawyku postawy, oraz bólu podczas dłuższego siedzenia.
W ich przypadku eliminacja przyczyny bólu polega na dokładnej edukacji w zakresie korekcji postawy, niekiedy też specjalnych ćwiczeniach, ułatwiających kształtowanie się prawidłowego nawyku postawy. Takie podejście lecznicze, choć z pozoru proste i oczywiste, oparte jest na dokładnej znajomości anatomii i biomechaniki kręgosłupa oraz wieloletnim doświadczeniu fizjoterapeuty.
Kolejną przyczyną jest mechaniczne uszkodzenie tkanek kręgosłupa wskutek raptownego zgięcia tułowia lub podniesienia ciężkiego przedmiotu w pozycji pochylonej – próby leczenia zaburzenia za pomocą ogólnych zestawów ćwiczeń „na kręgosłup” po prostu nie mają sensu, gdyż niektóre z nich mogą nasilać ból. Chory wymaga zastosowania ruchu działającego leczniczo, lecz w płaszczyźnie i kierunku, które podpowiada wynik badania czynnościowego kręgosłupa. Taki sposób postępowania jest zalecany przez nowoczesną, popartą badaniami naukowymi fizjoterapię.
Największą zaletą metody McKenziego jest nastawienie na eliminację przyczyn problemów, nie zaś jedynie skutków.
Bóle kręgosłupa szyjnego są jedną z częściej spotykanych dolegliwości narządu ruchu. Coraz częściej pacjenci poszukują skutecznych form leczenia i ćwiczeń pozwalających na pozbycie się bólu. Ból w odcinku szyjnym – może obejmować głowę, szyję, kark, ramiona. Ból lub zaburzenia czucia mogą promieniować do jednej lub obu rąk, co często jest spowodowane uciskiem korzenia nerwowego przez przemieszczający się krążek międzykręgowy.
Do częstych objawów związanych z bólem szyi należą:
bóle i zawroty głowy oraz mdłości –mogą występować po urazie na skutek ucisku tętnic kręgowych doprowadzających krew do mózgu lub urazu tkanki mózgowej.
uczucie słabnących rąk (częste upuszczanie przedmiotów) – częstą przyczyna są uciski dysków na szyjną tkankę nerwową
zaburzenia czucia w obrębie twarzy – na skutek ucisku na nerwy.
Terapia McKenzie stosowana jest również po urazach szyi w wypadkach samochodowych.
Terapia według metody McKenzie bazuje na stosowaniu środków mechanicznych: ćwiczenia, odpowiednio dobrana pozycja statyczna, terapie manualne, które wpływają na poprawę mechaniki kręgosłupa lub stawów i tkanek okołostawowych kończyn.
Podstawą leczenia jest stosowanie określonych środków mechanicznych. W terapii wykorzystuje się pozycjonowanie pacjentów oraz wykorzystanie przez niego odpowiedników dobrego ruchu leczniczego. U części pacjentów konieczne jest zastosowanie przez terapeutę specyficznych procedur manualnych.
Zasadą jest stosowanie najpierw indywidualnie dobranych ćwiczeń, a dopiero później, jeśli to konieczne, dodatkowo terapii manualnej po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań do jej zastosowania. Po ustąpieniu objawów metoda koncentruje się na profilaktyce. Ze względu na wysoką skuteczność i powtarzalność wyników części diagnostycznej metody McKenzie, jej stosowanie, jako pierwszej, wydaje się być celowe dla określenia przyczyn dolegliwości. Metoda McKenzie sprawdza się w sytuacjach, w których inne metody fizjoterapeutyczne nie mają zbyt wiele do zaoferowania. Dzieje się tak np. w przypadku kręczu karku (może on wystąpić m.in. w przebiegu dyskopatii).
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2024.