Udar mózgu – rehabilitacja. cz. 2
Udar mózgu – rehabilitacja. cz. 2
Uważa się, że udar mózgu stanowi jedną z najczęstszych przyczyn długotrwałej niepełnosprawności.
Odpowiednia rehabilitacja, może pomóc w powrocie do zdrowia. Warto, więc wiedzieć, na czym polega fizjoterapia po udarze mózgu. Powodzenie i skuteczność leczenia uzależnione jest przede wszystkim od rozległości udaru oraz od szybkości reakcji. Na „wagę złota” jest, bowiem czas, który upływa od momentu pojawienia się pierwszych objawów do czasu wdrążenia odpowiednich metod leczenia. Z tego też powodu osobę, u której stwierdzono objawy charakterystyczne dla udaru mózgu, należy jak najszybciej przetransportować do szpitala. Na miejscu należy wykonać badania, najlepiej tomografię komputerową głowy, aby zróżnicować rodzaj udaru i podjąć odpowiednie leczenie. Na oddziale lekarze monitorują czynności życiowe pacjenta, uzupełniają niedobory wodno-elektrolitowe oraz kontrolują ciśnienie tętnicze i stabilizują funkcje życiowe.
Zazwyczaj konieczne są również działania przeciwodleżynowe, polegające na codziennej pielęgnacji skóry pacjenta, natłuszczaniu jej, stosowaniu bogatej w białko diety oraz jak najczęstszych zmianach pozycji ciała chorego w łóżku, najlepiej, co 1- 2 godziny. Niezbędnym elementem leczenia jest rehabilitacja po udarze.
Zadaniem rehabilitacji po udarze mózgu jest minimalizacja dysfunkcji. Odzyskanie sprawności w zakresie wykonywania czynności codziennych, samodzielności w przemieszczaniu się, samoobsłudze, kontaktach z otoczeniem i podejmowaniu decyzji, przywrócenie aktywności zawodowej i społecznej. Kiedy już dojdzie do udaru, nie ma sposobu, by cofnąć zmian, które się dokonały. Ale plastyczność ludzkiego mózgu jest ogromna i należy to wykorzystać. Nie ma wątpliwości, że rehabilitacja jest jednym z najważniejszych elementów terapii osób po udarze mózgu. To dzięki niej przykuty do łóżka człowiek, może odzyskać samodzielność, dlatego ważne jest wczesne i kompleksowe leczenie.
Rehabilitacja powinna zostać rozpoczęta możliwie jak najwcześniej. Czas trwania rehabilitacji poudarowej jest bardzo zróżnicowany. Nakłada się na to wiele czynników, m.in.: rodzaj udaru, rozległość zmian, wiek pacjenta, choroby towarzyszące, chęci współpracy, stopień komunikacji między pacjentem a terapeutą, częstotliwość terapii, metody terapeutyczne, czas rozpoczęcia terapii itp. Im gorszy stan psycho-fizyczny pacjenta, tym mniejsza szansa na odzyskanie pełnej sprawności i krótkotrwałą terapię.
Pacjenci po kilku incydentach udarowych, czy rozległych zmianach, czasem nie odzyskują pełnej sprawności. Jednak przy pomocy wykwalifikowanych i doświadczonych terapeutów, pacjent po udarze jest w stanie odzyskać maksymalnie możliwą dla niego sprawność. W rehabilitacji po udarze mózgu podstawę stanowią ćwiczenia ruchowe. Większość pacjentów pragnie odzyskać sprawność kończyn, a w szczególności dłoni. W wielu przypadkach kończy się to powodzeniem. W rehabilitacji ręki, najważniejsze jest odzyskanie kontroli nad chwytem.
Pierwszym krokiem jest jednak wznowienie ruchów w barku oraz łokciu. Bez wzmocnienia porażonych mięśni barku nie można przejść do ćwiczeń dłoni. Podczas rehabilitacji ruchowej wykorzystuje się trzy podstawowe metody, które wyróżniają się wysoką skutecznością. Są to: metody Brunnstrom, Bobath i PNF. Jednocześnie niezbędne jest ćwiczenie funkcji poznawczych. Rehabilitacja dotyczy przede wszystkim mowy i kojarzenia faktów. Niezbędne jest ćwiczenie pamięci. Mózg potrzebuje do efektywnej pracy ciągłej stymulacji. Nie bez znaczenia jest również motywacja posiadana przez pacjenta. Powinien on wykazywać chęć współpracy, gdyż tylko wtedy otrzymuje się najlepsze rezultaty terapii.
W końcowym etapie rehabilitacji po udarze wprowadza się terapie zajęciową. Polega ona na przygotowywaniu pacjenta do powrotu do codziennego życia. Nie zawsze możliwe jest wyeliminowanie wszystkich dysfunkcji ruchowych. W wielu przypadkach możliwe jest odzyskanie jedynie częściowej sprawności. Jeśli pacjent nauczy się wykonywania czynności dnia codziennego, to, że będzie on miał poczucie odzyskania częściowej niezależności. Pozytywnie wpłynie to na jego stan psychiczny.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2024.