Poranny ból ścięgna nad piętą cz.2
Poranny ból ścięgna nad piętą cz.2
Omamieni promieniami słońca, ładną pogodą, postanowieniami noworocznymi – wybiegamy na trening.
Nie tracimy czasu na zbędne ćwiczenia, przecież rozgrzejemy się podczas biegu. Po kilku minutach mija początkowy dyskomfort i sztywność łydek. Skoro, więc nic nie boli nas w trakcie biegu, po treningu możemy spodziewać się najwyżej zakwasów. Nic bardziej mylnego. Podstępny Achilles tylko uśpił naszą czujność, by potem boleśnie o sobie przypomnieć. Jeżeli więc zdarza Ci się czuć ból w okolicy ścięgna piętowego w dniach między treningami, o którym zapominasz podczas uprawiania sportu, przeczytaj poniższy tekst, nim nabawisz się poważnej kontuzji. Jeżeli ból ścięgna Achillesa jest permanentny i nie ustaje, a wręcz nasila się podczas aktywności, przeczytaj tym bardziej.
Typy uszkodzeń ścięgna Achillesa:
– Przerwanie lub całkowite zerwanie ścięgna Achillesa,
– Zapalenie ścięgna Achillesa (tendonitis),
– Przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa,
– Tendinoza ścięgna Achillesa.
Urazy ścięgna Achillesa dzielimy na prowadzące do przerwania jego ciągłości i bez przerwania ciągłości. W każdym przypadku urazowi towarzyszy ból, a w przypadku przerwania ciągłości – niemożliwe jest stawanie na palcach. O ile w pierwszym przypadku niewątpliwie korzystamy z pomocy lekarskiej, o tyle pozostałe 3 problemy często bagatelizujemy. Nie warto, bo uporanie się z nimi bywa zaskakująco proste, a ignorowanie ścięgna Achillesa, może doprowadzić do najgorszego scenariusza wydarzeń, czyli właśnie zerwania ścięgna.
Pozostawione samo sobie, narażone na powtarzające się mikrourazy, pozbawione czasu na regenerację ścięgno staje się coraz słabsze, a tym samym bardziej podatne na uraz, jakim jest uszkodzenie jego ciągłości, do którego bardzo rzadko dochodzi w zdrowym ścięgnie, chyba że na skutek bezpośredniego urazu.
Ból pochodzący ze ściegna Achillesa to jeden z najczęstszych problemów dotykających sportowców, przede wszystkim amatorskich biegaczy czy piłkarzy, oraz kobiet na obcasach. Za jego wystąpienie najczęściej obwinia się nieodpowiednio poprowadzony trening (brak rozgrzewki, ćwiczeń rozciągających) i przeciążenie treningiem, w szczególności gdy podejmowany jest okazjonalnie.
Rehabilitacja po zerwaniu ścięgna Achillesa uzależniona jest od typu oraz miejsca zerwania. Można dokonać podziału uszkodzeń na zerwania całkowite lub częściowe. Częściowe zerwanie Achillesa w zależności od wielkości uszkodzenia, leczy się operacyjnie bądź zachowawczo. Rehabilitacja Achillesa po zszyciu, zależna jest od tego jak dobrze został zeszyty Achilles, jak zostały zaadaptowane fragmenty Achillesa (czy był bardzo poszarpany, jak duże jest skrócenie Achillesa), od jakości tkanek, które uległy zerwaniu, rodzaju operacji, a także od wieku pacjenta, co jest także istotnym czynnikiem.
W tym momencie funkcjonują dwa trendy operacji szycia Achillesa:
szycie na otwarto– duża blizna skórna 15-20cm, szycie pod kontrolą wzroku, duża blizna, ryzyko masywnego zrostu ze względu na przecięcie skóry, tkanki podskórnej i powięzi,
szycie przezskórne– 4-8 małych nacięć, szycie bez kontroli wzroku– ryzyko niedokładnego zszycia ścięgna, małe blizny, zmniejszone ryzyko zakażeń.
Tomasz Góralski RMT
Terapeuta masażu, Kanada.
(był lekarzem w Polsce)
Pomagamy pacjentom po 50-tce prowadzić aktywne życie i pozbyć się sztywności i bólu stawów, środków przeciwbólowych i częstych wizyt u lekarza. Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym skontaktuj się z nami.
BEZPŁATNA konsultacja: 905-270-5553, lub email: emassagecanada@gmail.com
EUROPEAN MASSAGE & PHYSIOTHERAPY CENTER 1140 Burnhamthorpe Rd. W. Unit 123, Mississauga (przy Erindale Station Rd., na zachód od Mavis Rd.)
www.medmassage.com
Nasza klinika otrzymała Top Choice Awards w 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2024.