Ichkabal: to starożytne miasto Majów sąsiadujące z Bacalar, które zostanie otwarte dla publiczności jako strefa archeologiczna
Ichkabal: to starożytne miasto Majów sąsiadujące z Bacalar, które zostanie otwarte dla publiczności jako strefa archeologiczna
Jest to jeden z pierwszych ośrodków politycznych kultury Majów i ma struktury większe niż te w Chichen Itzá
Chichen Itzá, najczęściej odwiedzana strefa archeologiczna w Meksyku, która w 2023 r. odnotowała napływ 2,3 miliona odwiedzających, ma nową konkurencję: strefa archeologiczna Ichkabal, znana jako mezoamerykański Egipt ze względu na wielkość swoich budowli, ma trzy piramidy większe od Świątyni Kukulcán w Chichen Itzá. Z powierzchnią wynoszącą 30 kilometrów kwadratowych i budynkami przekraczającymi 40 metrów wysokości, jest to jeden z największych nadal istniejących obszarów archeologicznych i jeden z najstarszych śladów kultury Majów. Ichkabal zostanie otwarty dla ogółu społeczeństwa od września i ma nadzieję stać się jednym z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych w kraju.
Gigant w historii Majów
Strefa archeologiczna znajduje się 58 kilometrów na południowy zachód od Magicznego Miasta Bacalar , jednego z najważniejszych ośrodków turystycznych w regionie. Ichkabal, którego nazwa w języku Majów oznacza „między nizinami”, pozostawał ukryty pod gęstą roślinnością dżungli, aż do odkrycia w 1995 roku.
Hiszpański archeolog Enrique Nalda był jednym z głównych badaczy tego obszaru aż do swojej śmierci w 2010 roku. Obecnie inni eksperci, którzy poszli w jego ślady, intensywnie pracowali nad jego restauracją, odkopując monumentalne budowle dorównujące wielkością i złożonością budowlom Chichén Itzá i Uxmal, dwa z najbardziej charakterystycznych miejsc w regionie.
Rodzaj i układ budynków sugerują, że był zamieszkany od późnego okresu preklasycznego (400 p.n.e. do 200 r. p.n.e.) i był zamieszkany aż do około 1500 r. n.e., chociaż większość monumentalnej architektury pochodzi z okresu pomiędzy 350 p.n.e. a 50 p.n.e Odkryto, że miasto to odegrało kluczową rolę we wczesnym rozwoju cywilizacji Majów . Ichkabal wyróżnia się imponującymi budynkami i głównym placem rozciągającym się na 300 metrów. Miejsce to, będące w czasach swojej świetności ważnym ośrodkiem politycznym i kulturalnym, jest domem dla świątyń, piramid i zaawansowanych systemów hydraulicznych, takich jak niedawno odkryta cysterna używana do przechowywania wody i kukurydzy.
Konstrukcje w okolicy są duże i bogato zdobione, ale straciły fasadę. Według Diego Prieto, dyrektora Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), „nie zabrali go współcześni, zabrali go ci sami mieszkańcy, którzy zamieszkiwali miasto; Będzie to niewątpliwie cecha charakterystyczna miasta.”
Alan Maciel Vallejo, badacz ze stanowego centrum INAH, szacuje, że Ichkabal przyciągnie dużą liczbę gości już od pierwszego roku otwarcia, szczególnie ze względu na połączenie z pociągiem Majów i bliskość popularnego portu wycieczkowego Mahahual. „Kiedy łodzie docierają do Mahahual, zazwyczaj zabierają turystów do dwóch stref archeologicznych: Chacchoben i Kohunlich. Zatem Ichkabal, który znajduje się bliżej niż Kohunlich, mógłby mieć większą pojemność ze względu na bliskość Mahahual ” – wyjaśnił.
Pociąg Majów i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego
Otwarcie Ichkabal wstępnie zaplanowano na 14 września, w ramach świąt narodowych w Meksyku i równolegle z innymi otwarciami w regionie, takimi jak Hotel Tren Maya Palenque w Chiapas; Jaguar Park w Tulum i Quintana Roo Park w Chetumal. Dzięki temu nowa strefa archeologiczna ma stać się filarem turystyki archeologicznej i oknem na początki starożytnej cywilizacji Majów.
Otwarcie Ichkabal jest powiązane z projektem Mayan Train, który połączy tę strefę archeologiczną z innymi ważnymi miejscami w regionie, takimi jak Kinichna, Kohunlich i Dzibanché. Ratowanie i renowacja 27 stanowisk archeologicznych Majów prowadzona jest w ramach Programu Ulepszenia Stref Archeologicznych (Promeza), inicjatywy rządu Meksyku realizowanej przez federalne Ministerstwo Kultury, za pośrednictwem INAH i we współpracy z Narodowym Komitetem ds. Fundusz Promocji Turystyki, Sekretariat Obrony Narodowej i konsorcja biorące udział w budowie Pociągu Majów.
Ta strona została zaimportowana z El Popular