Jak duże mogą być czarne dziury?
Jak duże mogą być czarne dziury?
Czarne dziury to jedno z najbardziej tajemniczych zjawisk we wszechświecie.
W centrum naszej galaktyki znajduje się gigantyczna czarna dziura. Jest tak szeroka jak nasze Słońce, ale miliony razy cięższa. Jej ogromne przyciąganie grawitacyjne wzbija wokół siebie międzygwiazdowy pył i gaz.
Ta supermasywna czarna dziura jest bijącym sercem Drogi Mlecznej, które napędzało powstawanie i ewolucję naszej galaktyki przez jej 13 miliardów lat historii, przyczyniając się do narodzin układów słonecznych takich jak nasz.
Czasami gwiazda podchodzi zbyt blisko i ulega rozpadowi, blaknąc, nie pozostawiając śladu swojego poprzedniego istnienia. To przerażająca bestia posiadająca moc tworzenia i niszczenia na imponującą skalę.
Prawie każda duża galaktyka ma w swoim centrum supermasywną czarną dziurę, ale w ogólnym schemacie wszechświata nasza – zwana Strzelcem A* – jest prawdziwą galaktyką wagi piórkowej. W ostatniej dekadzie astronomowie odkryli znacznie większe czarne dziury, zwane ultramasywnymi czarnymi dziurami.
Niektóre są 1000 razy masywniejsze od Strzelca A* i wystarczająco duże, aby objąć całą szerokość naszego Układu Słonecznego.
Wyzwanie ich studiowania
Zmierzenie rozmiarów tak ogromnych, odległych obiektów (których z definicji nie da się bezpośrednio zaobserwować) jest trudne, ale wiemy, że niektóre z największych są zadziwiająco duże.
Jedna z największych odkrytych do tej pory, znana jako Ton 618, czai się w centrum kwazara oddalonego o około 18 miliardów lat świetlnych.
Czarnych dziur nie możemy zobaczyć bezpośrednio ze względu na ich naturę: w ich granicy, zwanej horyzontem zdarzeń, grawitacja staje się tak intensywna, że nic nie może uciec, nawet światło. Możemy je więc zobaczyć tylko wtedy, gdy rzucają cień na otaczającą jasną materię pochłanianą przez czarną dziurę.
Możemy jednak łatwiej wydedukować jego istnienie, patrząc na galaktykę i obserwując skutki działania centralnej czarnej dziury. Jednym ze sposobów jest poszukiwanie potężnych dżetów strzelających z biegunów czarnej dziury. „Nadal nie rozumiemy dokładnie, w jaki sposób mogą tworzyć takie struktury, ale tak jest” – mówi Hlavacek-Larrondo.
Te dżety radiowe mogą osiągnąć długość milionów lat świetlnych.